Elektronik Sigara Zararlı mı? E-Sigara Kullanmadan Bunları Unutmayın

Elektronik sigara nikotin bağımlılığını azaltmak ve sigarayı bırakmak için üretilen nikotin içerikli, yine sigara gibi duman çıkarabilen elektronik cihazlardır. Elektronik cihazların ülke çapında üretimi ve satışı çok yaygındır fakat sigaraya bırakma yönünde etkisi kanıtlanmamıştır. E-sigara olarak da bilinen elektronik sigaralar sigarayı bırakma konusunda yardımcı olamadığı gibi tehlikeli olabileceği de belirtilmektedir.

Elektronik sigara kullanımının zararları bir yana kaçak olarak üretilen ve hiçbir güvenliği olamayan cihazlar sağlık açısından tehlikeli durumlar oluşturabilmektedir. E-sigaraların hemen her yerde satışlarının olması piyasada güvenilir olmayan çok fazla elektronik sigara cihazlarının bulunmasına neden olmaktadır.

Nikotinin her yaş ve cinste zararlı etkisi olduğu göz önüne alınırsa, nikotin içerikli bir cihazın faydalarından söz etmek de mümkün olmayacaktır. Elektronik sigaralar genellikle pille çalışan bir mekanizmaya sahiptir ve yanlış kullanıma bağlı olarak tahmin edilemeyen birçok kazalara yol açmaktadır. Nikotinin ciğerlere ve kalbe olan zararlı etkisi bir yana elektronik sigara şeklinde satılan cihazlarda arıza gerçekleşmesi durumunda kişiler ciddi zararlar görebilmektedir.

Elektronik Sigaralar Güvenli Midir?

Elektronik sigara kullanımı günümüzde sigarayı bırakmak ya da nikotin ihtiyacını en aza indirmek için çok yaygınlaşmıştır. Anacak sigara bağımlılığını azaltmak ya da bırakmak için alternatif olarak tüketilen elektronik sigaraların güvenlik açığı ve sağlığa zararları çok fazladır. Sigara içmeyen bireyler e-sigara tüketimine başlarsa eğer nikotin bağımlılığına yakalanma riski de çok yüksektir.

Kaçak olarak satışları yapılan ya da yanlış bir şekilde kullanılan e-sigaralar elektronik parçaların arızalanması sonucunda patlamalara ve yangınlara neden olabilmektedir. Kullanım hatası olmasa bile elektronik sigaralar her zaman bu riski taşır. Elektronik sigaralar şarj edilebilir özellikte cihazlar olduğu için kısa devre gibi durumlarda can güvenliği açısından ciddi riskler oluşabilir. Elektronik sigara, sağlık açısından ciddi riskler taşıyan bir üründür.

İçeriğindeki kimyasallar, solunum sistemine zarar verebilir ve akciğer sorunlarına neden olabilir. Nikotin içeriği bağımlılık oluşturabilir. Elektronik sigara kullanımıyla ilişkilendirilen hastalıklar ve ciddi yan etkiler artmaktadır. Bu cihazlar, gençler arasında yaygın olarak kullanıldığından, gelişmekte olan beyinleri üzerinde kalıcı etkiler bırakabilir. Bilimsel çalışmalar, elektronik sigaranın zararlı olduğunu ve uzun vadeli sağlık sorunlarına yol açabileceğini göstermektedir.

E-sigaralar Sigarayı Bırakma Konusunda Etkili Midir?

Yapılan araştırmalara göre elektronik sigaraların sigarayı bıraktırma etkisi oldukça zayıftır. Bilimsel olarak sigarayı bırakma etkisi kanıtlanmayan ve FDA tarafından onaylanmayan e-sigaralar tüketiciler arasında tutarsız sonuç grafiği oluşturmuştur. Sigarayı bıraktırma etkisi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda e-sigaraların kısa vadede olumlu etkisi gözlenmiştir. Bu verilere göre e-sigaralar tüketicinin alışkanlık derecesine, bağımlılığına ve sigarayı bırakma azmine göre çok farklı değerlere sahiptir. Bu nedenle de elektronik sigaraların sigarayı bırakma konusunda etkisinden söz edilememektedir.

Elektronik Sigaraların Sağlığa Zararları Nelerdir?

Elektronik sigara zararları kalp ve akciğer başta olmak üzere tüm vücudu etkileyebilen özelliklere sahiptir. Henüz kanıtlanmamış olsa da yapılan araştırmalara göre uzun süreli elektronik sigara kullanımı hücre dokularına zarar verdiği için vücudu savunmasız hale getirip kanser gibi ciddi hastalıklara sebep olabilmektedir.

E-sigara tüketicilerinin kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere akciğer hastalıklarına yakalanmaları yapılan çalışmalar sonucunda saptanmıştır. E-sigaraların zararları da sigaranın zararları gibi yavaş yavaş ortaya çıkar ve tehlikeli sonuçlar doğurur. Bu nedenle elektronik sigaraları sigarayı bırakmak için bir araç olarak görmemek gerekir.

Oy Ver

Yorum yapın