Erkeklerde Meme Ucunda Şişlik

Meme ucunda şişlik erkeklerde belirli aralıklarla görülebilen bir durumdur. Bu sorun genellikle ergenlik döneminde oluşmaya başlar. Erkeklerde meme ucunda şişlik aşağıdaki nedenlerden ötürü görülebilir;

Bu gibi çeşitli hastalıklar ve sorunlar meme ucunda şişlik oluşumunu tetikleyebilir. Buna tıp dilinde jinekomasti denir. Meme büyümesi genellikle iki yönlü yaşanan ve herhangi bir işlem yapmadan önce birkaç yıl gözlenmesi gereken bir durumdur. Pek çok durumda meme ucunda şişlik kendiliğinden düzelmektedir.

Erkeklerde Meme Ucunda Şişlik ve Ağrı Neden Oluşur?

Meme ucunda şişlik ve bölgeye dokunulduğunda ağrı oluşumu genellikle meme dokusunda oluşan hasardan dolayıdır. Bunun yanı sıra meme bölgesinde ve yoğunlukla uçlarında oluşan ağrı kas gerginliği, kist gibi farklı nedenlere de sahip olabilir. Meme ucunda şişlik ve ağrı nadiren tedavi gerektiren ve çoğunlukla kendiliğinden eski haline dönen durumlardır.

Her yaştan erkekte gözlenebilen; testosteron ve östrojen hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklanan jinekomasti, meme dokusunda yaşanan büyümeyi ifade eder. Bu durumda memenin şekli ve boyutu değiştiği için çoğunlukla sancılara neden olur. Hormonlardaki dengesizlik sıklıkla testosteronun azalması ve östrojenin artmasıyla sonuçlanır. Hormonlardaki değişiklikten bağımsız olarak obezite ve yaşlanmaya bağlı da gelişim gösterebilmektedir.

Erkeklerde Meme Ucunda Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

Meme ucunda şişliğin birçok tedavi yöntemi vardır. Hangi yöntemin uygulanacağına karar vermek için ise bir plastik cerrahtan randevu almak gerekecektir. Şişlik, belirli bir süre gözlemlenir ve çoğunlukla tedavi uygulamadan kendiliğinden geçmektedir. Meme ucundaki şişliğin kendiliğinden geçmemesi durumunda doktor, tedavi yöntemini belirleyici muayeneler yapacaktır.

Buna göre belirlenen tedavi yöntemine en kısa sürede başlanması ise şişliğin daha kolay kontrol altına alınmasını sağlar. Meme ucundaki şişliğin kendiliğinden geçmemesi genellikle cerrahi tedavi yöntemlerine sebep olur. Cerrahi operasyonlar dışında görünümün giderilmesi mümkün değildir.

Erkeklerde Meme Ucunda Şişlikle Hangi Doktor İlgilenir?

Memede şişlik ve özellikle de meme ucuna dokununca acıma gibi sorunlar plastik cerrahi alanına girmektedir. Fakat ağrının farklı bir hastalığın semptomu olarak görülmesi durumunda hastalıkla ilgilenen branş da değişebilmektedir. Vücudun farklı bölgelerinde yaşanan sorunlar da meme ucunda şişlik oluşumuna sebebiyet verebilir.

Karaciğer, akciğer, kalp hastalıkları meme ucunda şişlik gibi yan etkilere sahip olabilir. Bunun yanı sıra omuz ve sırt zedelenmeleriyle birlikte anti depresanlar da meme ucunda şişliğin ve ağrının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Hastalığın tedavisi vücutta oluşan farklı problemlerden kaynaklanmıyorsa plastik cerrahi alanına girmektedir.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken bazı kriterler vardır. Meme ucunda şişlik ameliyatı yalnızca plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Tam teşekküllü hastanelerde yapılması gereken bu ameliyat sonucu meme ucu şişliği giderilebilir. Birkaç günlük dinlenme süresi sonrasında hasta normal yaşantısına geri dönebilmektedir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın