Erken Doğum Nedir?

Doğum yaklaştıkça heyecan duygusu daha da yükselir ve hamile kadınlarda farklı durumlar meydana gelebilir. Anne adayları doğum sırasında ve hamilelik sırasında kendilerini farklı hissedebilirler. Erken doğum, hemen hemen tüm anne adaylarının endişe duyduğu olasılıklardan biridir. Gebeliklerin yaklaşık %12’si erken doğumla sonuçlanmaktadır. Daha önce son derece tehlikeli olarak nitelendirilen bu durum, tıp biliminin gelişmesiyle artık eskisi kadar sarsıcı değil ve bebek kayıpları büyük ölçüde azaltılmış durumdadır.

Erken doğum, hamileliğin 37. haftasından önce gerçekleşen doğumu ifade eder. Ancak bir bebeğin en erken doğum zamanı 23 haftadır. Erken doğum zamanı geriledikçe bebekte oluşacak hasarların boyutu da artar.

Erken Doğum Riskini Azaltmak Mümkün Mü?

Bir gebeliğin erken doğuma yol açıp açmayacağını önceden belirlemek imkansızdır. Ancak bazı faktörler erken doğum riskini artırabilir. Bu faktörlerden kaçınmak hamileliğin normal şekilde devam etmesine yardımcı olur. Hamilelik sırasında doktor tarafından belirlenen aralıklarla muayene ve gerekli kontroller yapılarak olası erken doğum riskinin kontrol altına alınması oldukça etkilidir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonlar erken doğuma neden olabilir. Bu nedenle enfeksiyonun erken teşhisi ve tedavisi çok önemlidir.

Erken Doğum Risk Faktörleri Nelerdir?

Erken doğuma neden olan bazı faktörlerin önüne geçilebilir. Bu nedenle sağlıklı bir gebelik elde etmek ve erken doğum olasılığını azaltmak için bazı önlemler alınabilir. Erken doğum için risk faktörleri şu şekildedir;

 • Hamileliğin başlangıcında çok zayıf veya fazla kilolu olmak,
 • 18 yaşından küçük ve 40 yaşından sonra hamile olmak,
 • Son hamileliğin erken doğumla sonuçlanması,
 • İkiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerden sonra tekrar hamile kalınması,
 • Rahim, plasenta veya serviks ile ilgili sorunlar,
 • Hamilelik sırasında vajinal kanama yaşamak,
 • İki gebelik arasındaki sürenin 6 aydan az olması erken gebelik için en riskli faktörlerdir.

Bu risk faktörleri bulunmayan kişilerin erken doğum olasılığı, risk faktörü taşıyanlara göre çok daha düşüktür. Panik yapmamak ve risk faktörlerinin farkında olmak sizi zihinsel ve bedensel olarak daha sağlıklı yapar.

Erken Doğum Neden Olur?

Enfeksiyonlar, kronik hastalıklar ve solunum rahatsızlıkları erken doğumu tetikleyecek faktörlerdendir. Daha önce erken doğumla sonuçlanmış gebeliğe sahip olan kadınlar, erken doğuma daha yatkındırlar. Yaşı 40’tan büyük olan kadınlarda da aynı şekilde erken doğum riski bulunur. Genel yatkınlıklar bunlardır ve erken gebelik riski olan tüm kadınlar günlerini temposuz ve sakin geçirmelidir.

Erken Doğum Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin ikinci üç aylık döneminden üçüncü üç aylık dönemine kadar erken kasılmalar meydana gelebilir ve oluşursa 20. ve 37. haftalar arasında herhangi bir zamanda doğum olabilir. Bu kasılmalar kolaylıkla geçmez ve şiddetlenerek arttığı görülür.

 • Kasık kemiğinin üzerinde adet krampları
 • Pelvis, uyluk veya kasıkta basınç veya ağrı hissi
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Bel veya sırtta belirsiz ağrı veya basınç
 • Artan vajinal akıntı, renk veya yoğunlukta değişiklikler, kan

Bu semptomlardan herhangi birini yaşıyorsanız veya bir saat içinde dörtten fazla kasılma yaşarsanız, derhal doktorunuzu arayın.

Erken Doğumun Zararları Nelerdir?

Erken doğumun neden olabileceği en önemli sorun bebeği kaybetme riskidir. Her prematüre bebek ölmeyecek olsa da erken hamile kalındığında böyle bir riskin olduğu vurgulanmalıdır. Erken doğumun tehlikelerinden biri de bebeğin bazı fiziksel ya da psikolojik sorunlar yaşayabilmesidir. Bebeğin anne karnındaki gelişimi doğuma kadar devam eder. Ancak erken doğum, gelişimlerinin tam olarak tamamlanmadığı anlamına gelebilir. Prematüre bebek bakım ünitesi, bebeğin hayati organlarını güçlendirmek için çeşitli müdahaleler benimsemiş olsa da ne yazık ki tüm fiziksel ve ruhsal sorunların önüne geçmek mümkün olmayabilir.

Oy Ver

“Erken Doğum Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın