Göz Sağlığına Faydalı Besinler Nelerdir ? - Sağlık List

Göz Sağlığına Faydalı Besinler Nelerdir ?

Uzmanlar sadece beden sağlığı değil, göz sağlığı için de bazı besinlerden mineral alınması gerektiğini vurguluyor. Çevresel faktörler, beslenme ve yoğun iş temposu gözlerimizi olumsuz etkileyebilir. Gözler sorun çıkardığında bireylerin yaşam kalitesi düşer. Bu olumsuz etkilerden korunma adına besin takviyeleriyle göz sağlığını desteklemek gerekiyor.

Göz sağlığını korumak için gerekli besinlerden biri havuç fakat tek başına yeterli değil. Göz retinasını korumak için bol miktarda beta karoten ve A vitamini desteğine ihtiyacımız var. Göz sağlığınızı korumaya yardımcı besinleri yazının devamında sıralayacağız.

Yeşil Yaprakları Sebzeler

Bu kategoriye ilk olarak lahana ve ıspanak giriyor. Bu sebzeler göz damarlarını destekler ve kataraktı önlemeye yardımcı olan C vitaminini bolca içerir. Yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önler veya ilerlemesini durdurur. Haftada bir kez koyu yeşil yapraklı sebzeleri tüketin. Haşlayarak tüketmek etkisini artırmak için iyi bir tüketim şeklidir.

Fasulye ve Baklagiller

Fasulye, nohut, barbunya ve mercimeğin çinko oranı çok yüksektir. Çinko göz ağrılarını, göz kuruluğunu ve yaşa bağlı görüş kaybını önlemek için önemli bir maddedir. Gözün koruma tabakasını güçlendiren melanin salgısını artırır ve göz hastalıklarını önler. Bu nedenle düzenli olarak bu besinleri tüketerek, göz sağlığınıza destek olun.

Havuç

Göz sağlığını korumak adına bilinen en yaygın besin havuçtur. Günlük havuç tüketimi beta karoten ihtiyacının neredeyse tamamını karşılar. Bununla beraber göz sağlığı için gerekli C ve E vitaminlerini sağlar. C vitamini eksikliği katarakt oluşumuna sebep olduğundan, havuç tüketiminin önemi büyüktür. Fakat yaygın olan bir inanışı sonlandırmak gerek; göz sağlığı için gerekli tek besin havuç değildir.

Turpgiller

Brokoli, karnabahar ve Brüksel lahanası gibi turpgiller A, C ve E vitaminleri, lutein ve beta karoten gibi birden çok besin kombinasyonuna sahiptir. Bu antioksidan bileşikler, insan vücudundaki ve gözdeki hücreleri hastalıklardan korur. Turpgiller göz sağlığını korumak adına gerekli neredeyse tüm kaynakları içerir.

Kuruyemişler

Fındık, kaju, badem ve yer fıstığı gibi yiyecekler E vitamini (güçlü bir antioksidan) açısından zengindir. Keten tohumları ve chia tohumları da iyi Omega-3, vitamin ve antioksidan kaynaklarıdır. Bu besinler yaşa bağlı makula dejenerasyonu, kuru göz ve diğer göz hastalıklarına karşı doğal koruma sağlar.

Çinko ve Selenyum

Çinko, vücudun A vitamini emmesine yardımcı olarak göz sağlığını iyileştirir. Çinko söz konusu olduğunda, yer fıstığı, çekirdek, fındık, nohut, istiridye, balık ve diğer deniz ürünleri en iyi yiyeceklerdir.

Hangi Besinler Göz Sağlığına Zararlı?

Göz sağlığını destekleyen besinlerden bahsettik. Bunun tam aksine göz sağlığını bozan, belki de fark etmeden tükettiğimiz birden fazla besin bulunuyor. Bu besinleri bilmek ve gerekirse tüketimi sınırlamak, uzun vadede gözleri korumak adına önemli bir husustur.

Bu besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kafein
  • Alkol
  • Şeker
  • Nişasta
  • Asitli içecekler

Bu besinler neredeyse tüm öğünlerimizde mevcut. Bu göz sağlığı için oldukça sağlıksız bir durum. Aşırı besin tüketimi de bu yüzden zararlıdır. Her besinden az ve dengeli beslenmek faydalı olandır.

Göz Sağlığı Neden Önemlidir?

Gözlerimiz, dış dünyayı görmemizi ve algılamamızı sağlayan en önemli duyu organdır. Çeşitli genetik ve çevresel faktörlerin neden olduğu göz çeşitli göz hastalıkları görmeyi azaltabilir ve hatta körlüğe neden olabilir. Hastalığın erken teşhisi ve doğru tedavisi çok önemlidir.

Olası göz hastalıklarını önlemek veya mevcut göz hastalığını yavaşlatmak için sağlıklı bir beslenme alışkanlığı önem taşır. Gözlerinize değer verin. Fazla ışığa maruz kalmayın ve sağlık bir diyet oluşturun.

Oy Ver

“Göz Sağlığına Faydalı Besinler Nelerdir ?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın