Kalp Sağlığını Koruyan Besinler

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yüzlerce mikro besine ihtiyaç vardır ve bunu tek yönlü bir beslenme şekliyle karşılamak mümkün değildir. Farklı organların işlevlerini daha iyi yapabilmeleri için vücuda yeterli besin sağlanmalıdır. Bu sayede sağlıklı bir vücudun ilk adımı atılmış olur.

Kalp sağlığı vücudunuzda korumanız gereken en önemli organlardan biridir. Bu organın işlevini daha iyi yerine getirmesi ve sağlıklı bir şekilde çalışması tüm vücut sistemini etkileyecektir. Kalp sağlığını korumak ve kalp hastalıklarını önlemek için mutlaka tüketmeniz gereken bazı besinleri sizlere açıklayacağız.

Kalp Sağlığını Korumak İçin Beslenme Şekli Nasıl Olmalıdır?

Kalp sağlığını korumanın ilk adımı onu genç yaşlarda korumaya başlamaktır. Genç yaşlarda tükettiğiniz besinler ileride mutlaka size dönecektir. Kalbinize ne kadar iyi bakarsanız ve ihtiyacı olan besinleri vücudunuza sağlarsanız, kalp hastalıklarını en yüksek oranla azaltmış olursunuz. Yiyecekleri sadece sevdiğiniz için değil, vücut sağlığınızı düşünerek tüketin.

Kalp ve damar hastalıklarını korumak için sağlıklı ve rutine oturmuş bir beslenme düzenine geçmelisiniz. Vücudunuza aldığınız farklı yağ çeşitlerini bilmeli ve size iyi gelmeyecek olanları diyetinizden çıkarmalısınız. Yaygın olan bir düşünce: “Sadece zeytinyağı tüketmeliyim.” Bu son derece yanlış bir inanış olmasına rağmen halk içinde oldukça yaygındır. Vücudunuza farklı fakat zengin besinler sağlamanız gerektiğini unutmayın. Bu yazımızda bu zengin besinleri sıralayacağız.

Balık

Balıklar tamamıyla omega-3 yağ asidi deposudur. Bu sayede kalp ritmi bozukluğu ve damar tıkanıklığı gibi sorunların önüne geçerek kalp sağlığınızı korur. Omega-3 yalnızca kalp değil, tüm vücut için çeşitli faydalar sağlar. İnsanların bu ihtiyacı anne karnından itibaren başlar ve yaşlılığa kadar süregelir. Uzmanların haftada bir kez mutlaka balık tüketilmesi gerektiğini vurgulaması bununla ilişkilidir.

Sarımsak

Keskin kokusu ve zengin içeriğiyle bilinen sarımsak, damar içinde oluşabilecek pıhtıları engelleyebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde koroner kalp hastalıkları riskini minimuma indirir. İlerleyen yaşlarsa kalp sağlığını iyi seviyede tutmak için sarımsak tüketimi büyük rol oynar. Uzmanlara göre her gün bir diş sarımsak tüketmek kalp sağlığını korumak için en güçlü seçeneklerden biridir.

Ispanak

Potasyum değeri yüksek olduğu için kalp dostu besinler arasında yer alır. Zengin mineraller ve vitaminler içerir. Aynı balıkta olduğu gibi omega-3 yağ asidi ihtiyacını karşılayabilir. Faydasından en iyi oranla yararlanmak için buharda pişirebilir veya kısa süreli haşlayarak tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Yeşil çay içeriğinde bulunan yüksek oranda antioksidan, kalp hastalıklarını engellemeye yönelik en etkili maddelerden biridir. Siyah çaydan ziyade yeşil çayı veya alternatif olarak rezene, papatya ve adaçayı tüketmenizi öneriyoruz. Çay tüketiminizi düzenlemek organlarınıza destek olur ve aynı zamanda sindirim sistemini de rahatlatarak kalbinizi daha az yorar.

Sağlıklı Tahıllar

Beslenme alışkanlıklarında karbonhidratın en az düzeye indirilmesi gerektiğini biliyoruz. Karbonhidratsız beslenen kişilerde kalp ve damar hastalıklarının görülme oranı diğer kişilere nazaran çok daha düşüktür. Bu nedenle beslenme alışkanlıklarınızı şekillendirmeniz gerekiyor. Hamur işleri veya beyaz ekmek yerine tam tahıllı ekmekleri tercih edebilirsiniz. Pirinç yerine bulgur veya kinoa tüketmek de bir diğer önemli değişiklik olacaktır.

Kahve

Kahve doğru tüketildiği zaman vücut için harika bir içecektir. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan kahve tüketmek kalp hastalıklarını önemli ölçüde azaltıyor. Kahvenizi mümkün olduğunca taze almaya özen gösterin. Kremalı, şekerli veya çeşitli ilaveler içeren paketli kahvelerden uzak durmak faydalı olacaktır.

Bitter Çikolata

Kalp ve damar hatalıklarını önleyici etkisiyle bilinen bitter çikolata her gün tüketilebilir. Uzmanlar tarafından önerilen miktarı günde 2-3 parça olarak belirlenmiştir. Lezzetli ve sağlıklı olan bu besin, tansiyonu ve kötü kolesterolü düşürmek için oldukça etkilidir.

Oy Ver

“Kalp Sağlığını Koruyan Besinler” üzerine 4 yorum

Yorum yapın