Yoyo Diyeti Nedir? Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

 Yoyo diyeti, ismini yoyo oyuncağından almıştır. Yoyo diyeti, kiloların hızla verilmesini sağladığından şok diyetler arasında yer almaktadırlar. Yoyo diyeti yapımında amaç, metabolizmanın şaşırtılması ve kilo verme hızının bu sayede arttırılmasıdır.

Yoyo Diyeti Nedir?

Yoyo diyeti, kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermelerini ve ardından da verdikleri bu kiloları geri almalarını sağlayan bir tür diyet çeşidi olarak bilinmektedir. Yoyo diyeti yapımı sırasında vücudun şaşırtılması ve bu sayede kilo veriminin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi hedef alınmaktadır. Bu anlamda yoyo diyetinin vücuda sağlamış olduğu faydalar kadar zararlarının da olduğunu belirten uzmanlar, çoğunlukla diyetin uygulanmaması gerektiğini dile getirmektedirler.

Yoyo Diyeti Nasıl Yapılır?

Yoyo diyeti yapımı sırasında öncelikli olarak kişilerin günlük hayatlarında almış oldukları kaloriler hesaplanmaktadır. Sonrasında ise kişilerin almış oldukları kalori miktarlarının çok daha altında bulunan bir diyet programı hazırlanarak, kişilerin bu programı uygulamaları sağlanmaktadır.

Düşük kaloriler içeren beslenme programlarının uygulanması ile birlikte bir süre sonra vücudun bu kalori alımına alıştığı görülmektedir. Sonrasında ise alınan kalori miktarı birden arttırılarak, vücudun şaşırtılması hedeflenmektedir. Bu sayede de kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermeleri sağlanmaktadır.

Yoyo diyeti yapmak, kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermelerini sağlamanın yanı sıra bu kiloların geri alınmasına da sebep olabilmektedir. Bu anlamda kalıcı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kişilerin tercihlerinin yoyo diyeti yönünde olmadığı görülmektedir.

Yoyo diyetinin uygulanması için öncelikli olarak bu konuda uzman birine danışılması gerekmektedir. Yoyo diyeti uygulamaya müsait olan kişiler ise, bu diyet uygulamasını genellikle haftanın belirli günlerinde gerçekleştirmektedirler. Yoyo diyetinde sıklıkla haftanın 5 günü çok az miktarda kalori alımı hedeflenirken, haftanın 2 günü ise mola verildiği görülmektedir. Yoyo diyeti yapma sürecinin bu şekilde ilerlemesi de diyetin vücutta şok etkisi yaratmasına sebep olmaktadır.

Yoyo diyeti uygularken sağlığınızı korumak için dengeli bir beslenme alışkanlığı geliştirmeye özen göstermelisiniz. Protein, sağlıklı yağlar, lifli gıdalar ve vitamin-mineral açısından zengin besinlere odaklanmalısınız. Şeker ve işlenmiş gıdalardan kaçınarak porsiyon kontrolünü elde tutmalı, düzenli egzersiz yapmalı ve profesyonel yardım alarak sürecinizi takip etmelisiniz. Bu, sürdürülebilir ve sağlıklı bir yaşam tarzı için önemlidir.

Yoyo Diyetinin Zararları Nelerdir?

Yoyo diyeti pek çok kişinin hızlı kilo vermek adına başvurdukları şok diyetler arasında yer alırken bir yandan da uzmanların önermedikleri diyet çeşitleri içerisinde de yer almaktadır. Bu anlamda uzmanların yoyo diyetinin zararları hakkındaki düşünceleri şu şekilde sıralanabilmektedirler;

  • Yoyo diyeti uygulayan kişilerde uzun süreç içerisinde karın bölgesinde yağlanmalar ve bu durum sonucunda da diyabet riskinde artışlar gözlemlenmektedir.
  • Yoyo diyeti, kişilerin kısa süre içerisinde kilo alıp vermelerine neden olduğundan karaciğer yağlanmasına zemin hazırlamaktadır.
  • Yoyo diyetinin uygulanmasının ardından tekrardan kilo alımının gerçekleşmesi, kalp hastalıklarına yakalanma oranının ve kan basıncının artmasına sebep olmaktadır.
  • Yoyo diyeti uygulanması sırasında yağ depolarının azalması, kişilerin ileriki süreçlerde daha fazla iştaha sahip olmalarına neden olmaktadır.
  • Yoyo diyeti yapan kişilerin vücutlarında kas kayıpları da gerçekleşmektedir.
  • Yoyo diyeti yararları arasında kişilerin hızlı bir şekilde kilo vermeleri yer alsa da uzmanların araştırmalarına göre verilen kilolar kısa bir süre içerisinde geri alınmaktadır.
Oy Ver

Yorum yapın