Bağışıklık Sistemi Nedir ve Nasıl Güçlenir? - Sağlık List

Bağışıklık Sistemi Nedir ve Nasıl Güçlenir?

Dünya pandemisine sebep olan Covid-19 sonrası birçok korunma yolları araştırılıyor. Kendinizi ve sevdiklerinizi virüslerden korumak için yapacağınız en iyi şey bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir. Sağlığımıza ve vücut direncimize daha çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde bağışıklık sistemiiçin sağlıklı beslenebilir ve diyetinize güçlü besinler ekleyebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi Nedir?

Bağışıklık sistemi önerilerinden önce bağışıklık sisteminin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bağışıklık sistemi aslında organlardan, hücrelerden ve proteinlerden meydana gelir. Tüm bunlar vücuttaki enfeksiyonlarla savaşan süreci karşılar.

Bağışıklık sistemi bir virüsle temas ettiğinde sistem tepki verir. Bu tepkide bağışıklık sistemi, virüslere yapışarak onları öldüren antikorları serbest bırakır. Kişinin sağlıklı şekilde beslenmesi aslında güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturması anlamına gelir. Bu sayede vücudumuz mikroplara karşı tepkisini güçlendirebilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Öneriler

Bağışıklık sistemi tüm vücut ile birlikte çalıştığından sadece beslenme değil, kişisel bakım ve hijyene de dikkat etmek önemlidir. Aşağıdaki önerilere uymaya çalışır ve hayatınıza dahil ederseniz güçlü bir bağışıklık için en iyi yolu seçmiş olursunuz.

  • Tütün ürünlerini kullanmaktan kaçının.
  • Sağlıklı ve ideal kilonuzu koruyun.
  • Kaliteli bir uyku uyuyun.
  • Sağlıklı bir beslenme planı uygulayın.
  • Ellerinizi sıkça yıkayın.
  • Kişisel hijyen kurallarına hâkim olun.
  • Stresten uzak durmayı deneyin.

Bu maddeler güçlü bir bağışıklık için yaşamınıza dahil edebileceğiniz müthiş önerilerdir. Bu önerilerden en az üç tanesini uyguluyor olmak bile vücut direncinize büyük katkı sağlayacaktır. Sağlık beslenme, sağlıklı uyku ve hijyen kuralları görmezden gelinmeyecek kadar önemli üç ana maddedir.

Bağışıklık Sitemini Güçlendirecek Besinler

Bağışıklık sistemi boğazdan geçer desek yeridir. Uzman bir diyetisyen yardımıyla hazırlanmış diyet listesi sizin için harika bir yol haritası olacaktır. Buna ek olarak aşağıdaki besinler bağışıklık sisteminize destek olarak enfeksiyonlara karşı daha güçlü tepki vermenizi sağlar.

Yoğurt ve Kefir

Son yıllarda yapılan birçok çalışma, probiyotik etkisi olan gıdaların özellikle bağırsak florasını iyileştirerek bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini göstermiştir. Ayrıca yapılan çalışmalar probiyotik gıdaların inflamatuar hastalıkların oluşumunu engelleyebileceğini ve antioksidan etkileri olduğunu açıkça gösteriyor. Bu nedenle kefir ve yoğurdu sofradan eksik etmeyin.

Balık

Özellikle soğuk deniz balıkları yüksek antioksidan etkiye sahip Omega-3 içerir. Birçok çalışma Omega-3 yağ asitlerinin özellikle kolon kanseri ve prostat kanserinin önlenmesi için bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini göstermiştir. Bu nedenle balık haftada iki kez tüketilmesi gereken bir besindir.

Sarımsak

Sarımsak sadece beslenmemizde vazgeçilmez bir lezzet değil, yüzyıllardır insan sağlığı için önemli bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Sarımsak “allisin” içerdiğinden güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu sayede bağışıklık sistemini destekler ve birçok hastalığın oluşumunda savaşır.

Yeşil Çay

Yeşil çay doğal bir antioksidan olan “kateşin” içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir. Siyah çay yerine her gün yeşil çay tüketmek bağışıklığınızı daima güçlü tutar. Ayrıca kalbi güçlendirir ve kan şekerini dengeler. Ancak yeşil çayın idrar söktürücü etkisi olduğu için böbrek hastalığı olan kişilerin mutlaka bir doktora ve beslenme uzmanına danışmaları gerekir.

Güçlü Bir Bağışıklık Sisteminin Önemi

Bağışıklık sisteminin gücü arttıkça enfeksiyonlara yakalanma riskiniz azalacak ve mevcut enfeksiyonların etkisi de azalacaktır. Sağlıklı beslenme planına sahip kişiler genellikle birçok hastalık geçirirler fakat bağışıklık gücünden dolayı bunu fark edemezler. Bu güç vücudun en ihtiyaç duyduğu şeydir çünkü aksi olursa enfeksiyona yenik düşebilir.

Covid-19 etkisi altındaki dünyada yaşlılar, bebekler ve kronik hastalığı bulunan kişiler için güçlü bir bağışıklık önemlidir. Yukarıda bahsettiğimiz önerileri yaşamınıza dahil ederek güçlü bir bağışıklığa adım atabilirsiniz.

Oy Ver

“Bağışıklık Sistemi Nedir ve Nasıl Güçlenir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın