Papatya Çayı Cilde Faydaları

Papatya çayı cilde faydaları etkili bir şekilde kendisini gösteriyor. Özellikle papatyanın güçlü bir antioksidan ve antibakteriyel özelliklere sahip olması cilt açısından kuruluğun giderilmesine, sivilcelerin önlenmesine ve cildin nemlendirilmesine kadar pek çok noktada etki ediyor.

Cildi Yumuşatır ve Gözenekleri Sıkılaştırır

Papatya çayı cilde fayda açısından öncelikle gözenekleri sıkılaştıran ve cildi yumuşatan yapısıyla öne çıkıyor. Sivilceler için doğal bir çözüm olan papatya çayı, aynı zamanda akne izleriyle de savaşmakta başarılıdır. Anksiyolitik ve antioksidan özellikleriyle beraber sivilcelerin geçmesinin yanında aynı zamanda sivilce izlerinin de ortadan kalkmasını sağlayabilir. Sivilce tedavisi için papatya çayını içerek kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda çayı cildinize de sürebilirsiniz. Sürerek kullanmak için çaya batırdığınız pamuğu sivilce veya aknelerin üzerine sürmeniz yeterlidir.

Doğal Peeling Etkisi Sunar

Papatya çayı cilde yararları açısından bir diğer önemli etkisi doğal peeling görevi görmesidir. Bu çayın sütle karıştırılıp harman yapılmasında etkili bir vücut ve yüz peelingi elde edebilirsiniz. Papatya çayıyla başka bir peeling yöntemi de çayın şeker ve zeytinyağı ile karıştırılıp sürülmesidir. Hazırlanan peelingi nazik bir şekilde yüzünüze masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Sonrasında ise bir süre bekledikten sonra soğuk suyla durulama yapabilirsiniz. Bu yöntem cilt kuruluğunu gidermek için etkili olup cildinizin daha parlak görünmesine olanak verecektir.

Cilt Tahrişi ve Güneş Yanıklarını Gidermede Etkili

Papatya çayının cilde faydaları açısından cilt tahrişi ve güneş yanıklarını giderme etkisi de bulunur. Çayı hazırladıktan sonra pamuk yardımıyla yanık veya tahriş olan bölgeye sürmeniz halinde ilgili bölgenin daha kolay bir şekilde iyileşmesi söz konusu olacaktır. Eğer papatya çayını demleme poşetler ile yapıyorsanız bu durumda TV veya bilgisayar izledikten sonra gözlerinizde oluşan kızarıklıkları gidermek için de poşetleri gözlerinize koyabilir, böylece kızarıklığın geçmesini sağlayabilirsiniz. Gözler açısından ayrıca göz altında bulunan koyu halkaları gidermekte de etkilidir. Çay poşetini yaklaşık 5 dakika sıcak suda beklettikten sonra ılımasıyla birlikte bu poşeti gözlerinize tutarak bekleyebilirsiniz. Bu yöntem koyu morlukların giderilmesini sağlayacağı gibi aynı zamanda göz şişkinliklerinin de giderilmesinde etkili olacaktır. Yine göz bölgesiyle ilgili olarak arpacık gibi oluşumlara karşı da etkili sonuçlar göstermektedir. Şayet cildinizde şişkinlik ve kızarıklık oluştuysa papatya çayı ile sakinleştirici etkiden yararlanabilirsiniz.

Etkili Nemlendirici ve Temizleyici

Papatya çayı cilde faydaları açısından çok iyi bir nemlendirici ve temizleyici olarak da öne çıkar. Papatya çayının içinde bulunan bileşenler sivilce ve akne gibi oluşumlar için etkili bir maske görevi görerek cildinizin temizlenmesini sağlar. Cildi besleyerek kuruluk gibi sorunları ortadan kaldırır. Aynı zamanda cildinizin daha canlı görünmesini sağlayarak cilt görünümünüzü iyileştirir.

İyileştirici Özellikler Gösterir

Papatya çayı cilt için yararları açısından güçlü bir antioksidan ve antimikrobiyal özellikler taşıdığından güçlü iyileştirici özellikler de gösterir. Bu bileşenler kapsamında iyi bir dezenfektan görevi de görerek cilt üstündeki yaraların ve küçük kesiklerin iyileştirilmesinde de etkili olur. Yüksek miktarda antioksidan kaynağı olmasından kaynaklı olarak vücutta bulunan ve hücrelere zararlı olan serbest radikaller ile savaşmak açısından da etkili sonuçlar gösterir. Hücrelerin korunmasını sağlayarak oluşabilecek cilt hasarlarının da önüne geçmekte etkilidir.

Cildiniz İçin Papatya Çayı Nasıl Demlenir?

Papatya çayı demlemek için kurutulmuş halde olan papatyaları kaynamış haldeki suya atarak yaklaşık 5 – 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Papatya çayı bahsedildiği gibi cilde çay olarak tüketildiğinde fayda gösterebilir. Bunun yanında sivilce veya akne gibi oluşumların üzerine demlediğiniz çayı pamuk yardımıyla sürerek de yararlarından faydalanabilirsiniz.

4.8/5 - Oy verildi.

Yorum yapın