Balanit Nedir? Kendiliğinden Geçer Mi? Balanit İçin Evde Bitkisel Tedavi Yolları

Balanit nasıl geçer sorusu peniste meydana gelen ağrı ve iltihaplanma sonucunda sorulan bir sorudur. Bu durum genellikle sünnetsiz erkeklerde ortaya çıkan bir durumdur ve peniste mantar enfeksiyonunun oluşmaya başlaması ile kendini gösterir. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için öncelikle neden meydana geldiğinin teşhis edilmesi ardından da uzman doktorlar tarafından tedavi sürecinin yürütülmesi gerekir.

Balanit Nedir?

Balanit nasıl geçer sorusuna cevap arayan kişiler öncelikle bu durumun neden meydana geldiğinin tespit edilmesini sağlamalıdır. Balanit peniste kızarıklık veya ağrı meydana gelmesi durumuna verilen addır. Bu durum penis başının iltihaplanması şeklinde de açıklanabilir ve 40 yaşın üzerindeki erkeklerde daha sık görülür. Balanit belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Penis başında meydana gelen ağrı
 • Penis başının tahriş olması
 • Peniste kızarıklık ve kırmızı renklerle oluşumu
 • Penisin şişmesi
 • Peniste meydana gelen tahriş ve iltihaplanma problemi
 • Ciltte meydana gelen beyaz renkli lekeler
 • Peniste yaraların oluşmaya başlaması
 • Sünnet derisinde meydana gelen kanama ve akıntı
 • Peniste meydana gelen kötü koku
 • Ağrılı idrar

Balanit Neden Olur

Balanit genellikle sünnetsiz erkeklerde meydana gelebilen bir problemdir. Cilt temizliğine dikkat edilmemesi sonucunda ortaya çıkan bu problem iltihaplanma veya bakteriler sonucunda da ortaya çıkabilir. 40 yaş üstü erkeklerde daha sık rastlanan bu durum bu bölgede mantar ortaya çıkması nedeniyle de kendini gösterebilir. Balanit nasıl geçer sorusu ile yola çıkan kişiler bu problemin neden meydana geldiğini de merak ederler. Balanit oluşumunun temel nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Sünnet derisinde meydana gelen bakteriler sonucunda Balanit ortaya çıkabilir
 • Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarda Balanit oluşumunun temel nedenleri arasında gösterilir
 • Ciltte meydana gelen egzama veya sedef hastalığı da bu durumun ortaya çıkmasına zemin hazırlamaktadır
 • Penis ve çevresinin doğru şekilde temizlenmemesi durumunda yine bu problemle karşılaşılabilir
 • Balanit deterjanlar veya kimyasalların kıyafetlerde kullanılması sonucunda da ortaya çıkabilir

Balanit Nasıl Tedavi Edilir?

Balanit nasıl geçer sorusu ile yola çıkan kişiler öncelikle bu durumun kendiliğinden geçip geçmeyeceğini merak ederler. Bu durumun kendiliğinden geçmediği ve tedavi olunması gerektiği unutulmamalıdır. Balanit problemi ile karşı karşıya kalan kişiler öncelikle doktor muayenesinden geçmelidir. Doktor tarafından gerçekleştirilen muayene ve yapılan taramaların ardından hastalığın teşhisi konulabilir. Hastalığın teşhisinin konulmasında uygulanabilecek tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Balanit oluşumunda mantarın etkili olması durumunda doktor tarafından mantar önleyici ürünlerin kullanılması önerilir. Doktor tarafından önerilen mantar önleyici kremlerin penise ve sünnet derisine uygulanması gerekir. Doktor tarafından önerilen şekilde mantar önleyici kremlerin kullanılması sayesinde durumun tedavi edilebilmesi mümkün olacaktır
 • Balanit tedavisinde tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise antibiyotiklerin kullanılmasıdır. Hastalığın tedavisinde antibiyotiklerin kullanımı doktor gözetiminde gerçekleştirilmelidir.
 • Balanit oluşumunda cinsel yolla bulaşan hastalıkların etkili olması durumunda doktor tarafından antibiyotiklerin kullanılması önerilebilir. Doktor tarafından önerilen antibiyotiklerin kullanılması sayesinde bölgede meydana gelebilecek enfeksiyonlar tedavi edilebilir. Kullanılması gereken antibiyotikler enfeksiyonun türüne bağlı olarak doktor tarafından önerilecektir
 • Balanit tedavisine dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise hijyen ve temizliğe dikkat edilmesi gerektiğidir. Bölgenin doğru şekilde temizlenmesi durumunda bölgede oluşabilecek mantar ve bakterilerin önüne geçilebilir
 • Balanit oluşumunu önlenebilmesi ve tedavi edilebilmesi için tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise sünnettir. Sünnetsiz erkeklerde Balanit daha çok görüldüğü için doktor tarafından sünnet önerilebilir. Sünnet olunmasının ardından bölgede meydana gelebilecek Balanit problemi ortadan kaldırılabilir. Sünnetli olmayan bireylerde uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen Balanit problemi tekrar ortaya çıkabilmektedir. Sünnet hastalığın tedavisinde kesin tedavi yöntemi olarak gösterilebilir.

Balanit Bitkisel Çözümler

Balanit nasıl geçer sorusu ile yola çıkan kişiler bu problemin evde uygulanabilecek bitkisel yöntemler ile tedavi edilip edilemeyeceğini merak eder. Balanit probleminin tedavi edilebilmesinde ve bu durumun sürekli olarak ortaya çıkmamasında yoğurt sarımsak elma sirkesi gibi besinlerin tüketimine özen gösterilmesi önerilir. Elma sirkesini bir bardak suyun içerisine katarak gün içerisinde tüketebilir veya günde 2 3 diş sarımsak tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Elma sirkesi ve sarımsak tüketimi sayesinde bölgede meydana gelebilecek mantar probleminin önüne geçebilmek mümkündür. Balanit tedavisinde evde uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri arasında Hindistan cevizi uygulaması gösterilebilir. Hindistan cevizinin günde 2 ya da 3 defa penise uygulanması durumunda enfeksiyonlarla başa çıkabilmek ve bölgede bulunan bakterilerden kurtulabilmek mümkündür.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın