Isırgan Otu Faydaları Nelerdir?

Isırgan bitkisi geçmiş yıllardan beri çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Yapraklarının üzerinde yer alan küçük iğneler cilde temas ettiğinde kimyasal asitten dolayı tahrişe yol açar. Bunun sonucunda ciltte kaşıntı ve yanma hissi oluşur. Bu nedenle ısırgan otu toplanırken eldiven kullanılır. Bitki kaynatıldığında ise iğneleri ortadan kalkar.

Antioksidan özelliği bulunan güçlü bitkiler arasında yer alır. Kalp ve damar hastalıklarında sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir. Kemik sağlığı için faydalı olduğundan kemik erimesi gibi yaşa bağlı eklem sorunlarını çözebilir. Bağışıklık güçlendiren bu besin, anti mikrobiyal özellikleri de sahiptir.

Isırgan Otu Nedir?

Cilde temas ettiğinde rahatsız edici kaşıntıya yol açan ısırgan otu, yıllardır şifalı olduğuna inanılarak tüketilen bir bitkidir. Bu bitki birçok farklı şekilde kullanılabilir ve tüketilebilir. Bazı bölgelerde çorbası hatta böreği yapılır. En yaygın tüketim şekli ise çaydır.

Besin içeriğinde; zengin mineraller, kalsiyum, potasyum, A, C, K, B2 ve D vitaminleri bulunur. Birçok hastalığı önleyici ve vücudu dış etkenlerden koruyucu faydaları vardır. Günümüzde en yaygın olarak kalp, böbrek ve kemik hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Isırgan Otu Vücudu Yeniler

Isırgan otu toksinlerin ve zararı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. İdrar söktürücü bir bitki olması sebebiyle vücutta biriken tüm zararlı maddeler idrar yoluyla atılır. Bağırsakların besin alımı artar ve sindirim süreci daha kolaylaşır. Toksinleri vücuttan temizlediği gibi toksinlerin tekrar birikmesini de önler. Lenf sistemini uyarması da bir diğer özelliğidir.

Böbrek Taşı Oluşumunu Önler

Isırgan otunun içerisinde etkin ve güçlü maddeler bulunur. Bu maddeler vücuda girdiğinde böbrek, safra ve mesanede oluşan taşları kolaylıkla yok edebilir. Bununla beraber düzenli olarak tüketilirse böbreklerde taş oluşumunu da engeller. Çoğu safra kesesi ve böbrek taşı hastalarının ısırgan çayı tüketmesi önerilir. Ayrıca idrar söktürücü özelliği mesanedeki taşların oluşumunu önlemek ve ödemlerden korunmak için faydalıdır.

Dolaşım Sistemini Destekler

İçeriğinde bulunan yüksek oranda C vitamini ve demir sayesinde kırmızı kan oluşumuna yardımcı olur. Yaraların iyileşmesinde ve hücre yenilenmesinde rol oynar. Kansızlık sorunu yaşayan kişilerin tüketmesi önerilir. Kadınlar regl döneminde fazla kan kaybederse ısırgan otu tüketilebilir. Dolaşım sistemini ve kan oluşumunu destekleyerek anemiyi hafifletir.

Solunum Yollarını Rahatlatır

Isırgan otu düzenli olarak tüketildiğinde astım veya diğer virüslerden kaynaklanan solunum sıkıntılarına iyi gelebilir. Uzun yıllardan beri solunum rahatsızlıklarında tedavi için kullanılan ısırgan otu, ciğerleri temizler ve kişinin daha rahat nefes almasını sağlar. Sigara kullanımına bağlı olan balgam, öksürük ve solunum problemlerini hafifletebilir. Kronik hastalığı bulunan kişiler doktorlarına danışarak ısırgan otu tüketebilirler.

Eklem Ağrılarını Geçirir

Bacaklarda ve eklemlerde ortaya çıkan kireçlenme şiddetli ağrılara yol açabilmektedir. Bu ağrıları hafifletmek için doğal bir ağrı kesiciolan ısırgan otundan faydalanabilirsiniz. Bununla beraber kemik ermesine bağlı bacak ağrılarına iyi geldiği de görülmüştür. Sürekli olarak eklem ağrıları yaşıyorsanız ısırgan otu çayı tüketebilirsiniz. Çoğu uzmana göre ısırgan otu ağrıları dindiren şifalı bir bitkidir.

Prostat Sağlığını Korur

Prostat sağlığını korumak için ısırgan otu iyi bir bitkidir. Ağrılı idrara çıkma, idrar yapamama ve idrar yanması gibi sorunlar yaşıyorsanız ısırgan otu tüketebilirsiniz. Bu sorunlar genellikle tek bir seferde geçmemekle beraber devamını getirebilir. Prostat kanserinin yaygın olarak görüldüğü bu zamanda diyetinize yeni besinler ekleyebilirsiniz. İdrar sorunlarını ortadan kaldırmak için ısırgan otu tüketmek faydalı olacaktır.

Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Isırgan otu çayı yapmak için aktarlardan kurutulmuş ısırgan alabilirsiniz. Daha doğal ve taze olmasını istiyorsanız kendi topladığınız ısırganları uygun şartlarda kurutarak çay yapmaya hazır hale getirin. Çayı hazırlamak için bir miktar suyu ocağa koyun. Kurutulmuş ısırgandan bir miktar suyun içine atarak 8-10 dakika demlenmeye bırakın. Çayınız demlenme sonrasında açık sarı-yeşil bir renk almalıdır.

Oy Ver

Yorum yapın