Ballı Rezene Çayının Faydaları - Sağlık List

Ballı Rezene Çayının Faydaları

Ballı rezene çayının faydaları genellikle sindirim sistemi üzerinedir. Anavatanı Ortadoğu ve Akdeniz bölgesi olan ballı rezene çayı A ve C vitaminlerinin deposudur. A ve C vitaminleri tarafından zengin bir yapıya sahip olması sebebiyle de sindirim ve bağışıklık sistemi güçlendirme konusunda oldukça etkili bir bitkisel çaydır.

Rezene çayının sahip olduğu A ve C vitaminleri, bal ile desteklendiğinde ise ortaya harika bir aroma ve şifa deposu çıkmaktadır. Ballı rezene çayı genellikle düzenli tüketimlerde faydalarını ortaya koymaktadır. Sancı ve ağrı gibi durumlarda oldukça etkili olan bu çayın adet dönemlerinde regl sancısını dindirdiği de bilinmektedir. Aynı zamanda bu etkili çayın baş ağrısına da iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bu özelliği ile ağrı kesici etkisine sahip olduğu da söylenebilmektedir.

Ballı rezene çayının faydaları aynı zamanda göz şişkinliği gibi ciltsel durumlarda da etkili olduğu söylenebilmektedir. Bitki çaylarının bir kısmında olduğu gibi rezene çayında da antioksidan özellik bulunmaktadır. Düzenli olarak tüketildiğinde rezene çayının vücuttaki toksinleri atarak şişkinlikleri azalttığı gözlemlenmiştir. Bu durum yaşam kalitesi bakımından oldukça faydalı bir durumdur.

Sindirim Sistemini Rahatlatır

Özellikle akşam yemeğinden sonra tüketilmesi tavsiye edilen ballı rezene çayının ülser gibi ciddi hastalıklara dahi iyi geldiği ve mücadeleye yardımcı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda kabızlığı da giderdiği bilinen ballı rezene çayı bağırsak hareketliliğini arttırarak şişkinliğin ve mide kramplarının önüne geçmektedir. Mide krampları özellikle ramazan aylarında iftardan sonra sık sık rastlanan bir durumdur. Bunun önüne geçmek adına ballı rezene çayı tavsiye edilmektedir.

Solunum Sistemine İyi Gelir

Kış aylarında meydana gelebilen grip, soğuk algınlığı, boğaz ağrıları gibi hastalıklar için ballı rezene çayı birebirdir. İçerisinde bulunan vitaminler ile boğaz yollarını temizleyen ve kişiye rahat bir nefes sağlayan ballı rezene çayı aynı zamanda balgam sökücü olarak da bilinmektedir. Kış aylarında ballı rezene çayının faydaları ile vücudu desteklemek tavsiye edilen hususlar arasındadır.

Tansiyonu Düzenler

Ballı rezene çayı tansiyon ve hipertansiyon hastaları tarafından kan basıncını düzenleyen bir bitkisel çaydır. İçerisinde bulunan potasyum mineralleri ile damarları rahatlatan rezene çayı tansiyon hastaları açısından oldukça sık tüketilen bir çaydır.

Metabolizmayı Hızlandırır

Metabolizma hızının artışı özellikle kilo vermek isteyen kişiler tarafından önemli bir konudur. Ballı rezene çayı metabolizmayı hızlandırarak kişilerin gün boyu rahat ve kaliteli bir yaşam sürmesine yardımcı olur. Bu açıdan ballı rezene çayının gece yatmadan önce içilmesi tavsiye edilmektedir.

Regl Sancısını Azaltır

Kasların gevşemesine ve vücudun sakinleşmesine yardımcı olan ballı rezene çayı adet dönemlerinde rahim kasılmalarını da daha gevşek bir hale getirebilmektedir. Bu sebepten dolayı adet sancısı yaşayan kişilerin daha hafif bir ağrıyla bu dönemi atlatmalarına yardımcı olmaktadır.

Göz Şişkinliğini Giderir

Vücuttaki toksinlerin ve ödemlerin atılmasına yardımcı olan ballı rezene çayı bu sayede göz şişkinliklerinin de giderilmesine katkı sağlamakta ve kişinin daha rahat bir yaşam sürmesine imkân sunmaktadır.

Anne Sütünü Çoğaltır

Östrojen hormonunu uyardığı bilinen ballı rezene çayı anne sütünü de arttırmaktadır. Bu sebepten dolayı yeni doğum yapmış annelerin günde 1 kez ballı rezene çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir.

Rezene Çayının İçine Bal Konur mu?

Ballı rezene çayını aroma olarak tatlandırmak açısından içerisine toz şeker koymak son derece sağlıksız bir durumdur. Bu sebepten dolayı pek çok kişi tarafından ballı rezene çayını tatlandırmak amacıyla bal tavsiye edilir. Bal içerdiği vitaminler sayesinde rezene çayının şifasına şifa katarak tüketicilerin daha sağlıklı bir hayat sürmelerine katkı sağlamaktadır.

Ballı Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Ballı rezene çayının hazırlanışı diğer bitkisel çaylar ile benzerdir. Ballı rezene çayı hazırlanış adımları şu şekilde sıralanabilir;

  • Kişi sayısı kadar bardak su demliğe ilave edilir.
  • Demlikteki su kaynayıncaya kadar ısıtılır.
  • Kaynayan suyun üzerine bir dardağa iki çay kaşığı denk gelecek şekilde rezene tohumu ilave edilir.
  • Yaklaşık 5 dakika kaynatılmaya devam edilir.
  • Kaynatılan rezene çayının 1-2 dakika demlenmesi beklenir.
  • Demlenen rezene çayı bardaklara ilave edilir ve birer damla bal eklenir.
  • Eklenen ballar karıştırılır ve servise hazır hale getirilir.
5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın