Sindirim Sistemine İyi Gelen Besinler

Sağlıklı beslenmek ve zararlı alışkanlıklardan uzak durmak bilindiği üzere sindirim sistemine yapacağınız en büyük iyiliktir. Sindirim sisteminize gösterdiğiniz bu önem sayesinde bağırsak floranız gelişerek dış etkenlere daha fazla direnç gösteriyor. Sindirim son olarak bağırsakta gerçekleşir ve toksik maddelerin vücuttan atılması için önemli bir aşamadır.

Bağırsak floranız çeşitli sebeplerden dolayı bozulmaya başladığında toksik maddeler vücudunuza geri emilmeye başlar ve bu çok tehlikelidir. Diyabet, kalp ve damar hastalıkları gibi çeşitli zararları getirirken beyini de etkileyerek psikolojik rahatsızlıklara varan çeşitli hastalıklara yol açar. Bu sebeple rutin diyetinize ekleyeceğiniz bazı besinlerle bağırsak floranızı koruyabilirsiniz.

Kefir Bağırsak Dostudur

Bağırsaklarımızda zararlı bakteriler olduğu gibi sindirim sistemine yardımcı olan yararlı bakteriler de fazlasıyla bulunuyor. Bu bakteriler bağırsak floranızı destekler ve zararlı bakterileri öldürerek sindiriminize olumlu faydalar sağlar. Dost bakteriler azalmaya başladığınızda sindirim sisteminizin dengesi bozulur. Bu dengeyi sağlamak için harika bir probiyotik olan kefir tüketmeniz faydalı olacaktır. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen miktar günde bir bardaktır.

Yoğurt İyi Bir Probiyotik

Aynı kefirde olduğu gibi yoğurt da iyi bir probiyotiktir. Vücudunuza yararlı bakterilerin girmesini sağlar. İçerdiği mikro canlılar sayesinde sindirimi düzenleyerek bağırsak problemlerini en aza indirmeye yardımcı olur. Kazbızlık ve ishal gibi durumlarla karşılaştığınız zaman yoğurt tüketebilirsiniz. Bağırsak sağlığınız için günde bir kâse yoğurt tüketmek faydalıdır.

Turşu Sindirimi Hızlandırır

Turşu son zamanların en sevilerek tüketilen besinlerden biridir. Çok fazla probiyotik içerdiğinden sindirim sistemi florasını korumak için sıklıkla tüketilir. Buna ek olarak yüksek lif içeriği sebebiyle sindirimi hızlandırmaya yardımcı olur. Sindirim sistemini bir parçası olan bağırsak haricinde diğer tüm sindirim sistemine katkıda bulunur. Mide ve tüm bağırsak problemlerini ortadan kaldırmak için en faydalı yiyecekler arasında bulunuyor.

Hindistancevizi Sindirimi Destekliyor

Hindistan cevizinin yararlı etkileri son yıllarda daha çok konuşulmaya başlandı. Sindirim sistemini desteklediği gibi vücudun daha az yorulmasını sağlar. Ayrıca, antiviral ve antibakteriyel özelliklere de sahiptir. Bu nedenle son zamanlarda yapılan çalışmalar, zararlı organizmaların yok edilmesini destekleyerek inflamatuar bağırsak hastalığını önlediğini göstermiştir. Bu nedenle hindistancevizi de bağırsak sistemine faydalı besinlerden biridir.

Ispanak Dost Besinler Arasında

Bağırsaklara iyi gelen bir diğer besin ise ıspanaktır. Ispanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerde bulunan şeker, bağırsaklardaki faydalı bakteri sayısının artmasına yardımcı olur. Yararlı bakterilerin salgıladığı enzimler, bakterilerin yeşil yapraklı sebzelerdeki (ıspanak gibi) şekeri enerji kaynağı olarak kullanmasını sağlar. Yani vücudumuza dost bakterileri besleyerek bakteri sayısını arttırır ve floranızı düzenler.

Bol Su Tüketmek Sindirme Faydalıdır

Gün boyunca tükettiğiniz sıvı miktarı, yiyecekler yoluyla alınan lifleri sindirmek ve bağırsakların daha kolay çalışmasını sağlamak için önemlidir. Bu sıvı kahve, çay gibi içecekler yerine su olarak kullanılmalıdır. Yetersiz içme suyu bağırsakların sertleşmesine ve tuvalete gitme zorluğuna neden olabilir. Boy ve kilonuza oranla ihtiyacınız olan su miktarını karşılamak tüm vücudunuza fayda sağlayacaktır.

Son olarak; Bağırsak sağlığımızı ne kadar koruyabilirsek, tüm vücut sağlığımızı da o kadar koruyabiliriz. Özellikle sigara, alkol ve stresten uzak durulmalı, gereksiz antibiyotik ve ağrı kesicilerden kaçınılmalı ve doğal besinler tercih edilmelidir. Stres ve huzursuzluk bağırsakları çok olumsuz etkileyebilir. Bunun için stresle baş edilmeli, gerektiğinde psikolojik destek alınmalıdır. Temiz olmayan çiğ sebzeler yenmemeli ve temiz yıkanmalıdır. Tam buğday ekmeği, bulgur ve barbunya gibi gıdalar lif bakımından yüksektir, bu da bağırsak hareketliliğini artırabilir ve sindirilmiş gıda artıklarının kalın bağırsaktan geçişini hızlandırabilir.

5/5 - Oy verildi.

“Sindirim Sistemine İyi Gelen Besinler” üzerine 6 yorum

Yorum yapın