Bitkisel Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler - Sağlık List

Bitkisel Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dünyayı büyük bir kaosa sürükleyen Covid-19 pandemisi nedeniyle birçok bitkisel ürüne olan talep arttı. Binlerce insan Covid-19’a karşı koruma sağladığı gerekçesiyle bazı bitkisel ürünlere sarıldı. Bitkiler yüzyıllardır hastalıklara şifa olması amacıyla çeşitli şekillerde kullanılıyor. Bitkisel ürünlerle tedavi artık tıbbın da ayrılmaz bir parçası haline geldi.

Ancak şifalı bitki adı altında satılan bitkileri satın alırken ve kullanırken dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunuyor. Vücudunuzdaki bir organa veya bir hastalığınıza yan etkisi olabilecek bitkisel ürünler, sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Şunu bilmelisiniz ki, doğal olan her zaman güvenli olmak zorunda değildir. Bitkileri özellikle tedavi amacıyla kullanmadan önce bir fitoterapi uzmanına danışın.

Güvenli Yerlerden Alışveriş Yapın

Bitkisel ürünleri satın alacağınız dükkanların güvenilir olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Bununla beraber kulaktan dolma bilgilerle çeşitli karışımlar oluşturarak bitkisel ürün adı altında tüketmeyin. Çoğu aktar mağazaları çeşitli tedavilere iyi geliyor gerekçesiyle müşterilere karışımlar satmaya çalışabilir. Bu karşımlar herhangi bir zararlı madde içermiyor olsa da size iyi gelmesi beklenemez. Kesin işe yarıyor diye satılan o karşımlar kimi zaman sağlık sorunuyla ya da en hafif şekilde maddi zararla sonuçlanıyor.

Bitkiler Doğru Şekilde Korunmalı

Şifa kaynağı olması amacıyla kullanılan bitkilerin bozulmuş veya etkisini kaybetmiş olması göz ardı edilemez. Satın aldığınız mağazanın güvenilir olması tam da bu yüzden önemli. Aktarlarda satılan ürünlerin çoğu bilindiği üzere açık şekilde satılıyor. Bitkisel ürünlerin güneş, ısı ve nem gibi unsurlardan olumsuz etkilenebildiği unutulmamalıdır. Güvenilir olduğunu bildiğiniz bir mağazadan bitkisel ürün aldığınızda uzun süre kullanmak istiyorsanız çok iyi saklamanız gerekecek.

Bitki Çayları Nasıl Tüketilmeli ?

Bitki çayı tüketme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şey dozu fazla kaçırmamaktır. Farklı karışımlarla demlenen çaylar tepkimeye girebilir veya toksik etkilerle karaciğer ve böbrek hasarına yol açabilir. Unutulmamalıdır ki, ilaç ve zehir arasında ince bir çizgi bulunuyor. Yeterli miktarda içerseniz ilaç, dozu kaçırırsanız zehir olabilir.

Her bitkinin kurutulma ve işlenme biçimleri farklıdır. Kimisi sert kabuklu, kimi narin ve yumuşak olarak önümüze gelir. Bu sebeple hepsinin demleme şekli ve süreci farklılık gösterir. Bitkileri iyi tanımak, nasıl saklanması, demlenmesi ve tüketilmesi gerektiğini bilmek sağlığınızı korumak adına çok önemlidir.

Bitkisel İlaçlar ve Tıbbi İlaçlar

Kullanmakta olduğunuz tıbbi bir ilaç bulunuyorsa, bitkisel takviye sonrası tepkime gösterme ihtimali yüksektir. Kullanmakta olduğunuz bitkisel ürünler tıbbi ilaçların etkisini azaltabilir veya arttırabilir. Örneğin ömür boyu tiroid ilacı kullanmak zorunda olan bir hasta için ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Bitkisel ilaçların belirli ilaçlarla birlikte alınması organlarınıza çeşitli zararlar verebilir veya zehirlenme etkisi yaratabilir. Zehirlenmelerin birçoğu bu şekildeki yanlış besin tüketimi sebeplerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple bitkisel kaynaklar komşu veya akraba tavsiyesiyle değil, yalnızca uzman bir hekim tavsiyesiyle kullanılabilir.

Kimler Dikkat Etmeli ?

Bitkisel ürünler ortada bir sağlık sorunu varsa çoğu zaman güvenli değildir. Dikkat etmesi gereken grup ilk olarak çocuklar, yaşlılar, hamileler ve kronik rahatsızlığı bulunan kişilerdir. Aşağıda sıraladığımız gruba dahilseniz, bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir fitoterapi uzmanıyla görüşün.

  • Kanser hastaları
  • Kan ve damar hastaları
  • Şeker, tansiyon ve kalp hastaları
  • Tiroid hastaları
  • Prostat hastaları
  • Karaciğer ve böbrek hastaları
  • Epilepsi Hastaları
  • Depresyon hastaları
  • Hamileler ve emziren kadınlar

Yukarıdaki gruba dahilseniz artık yeme ve içme aktivitelerinize sınırlandırma getirmek zorundasınız demektir. Çeşitli bitkisel ürünler yukarıdaki hastalıkları tetikleyecek olumsuz etkilere sahip olabilir. Sağlığınız için tüketimi kısıtlayın, bilinçlenin ve hekiminize danışın.

Oy Ver

Yorum yapın