Limonlu Yeşil Çayın Faydaları

Ülkemizde genellikle çay denildiği zaman akla ilk siyah çay gelir. Fakat son dönemlerde sağlık konusunda yapılan araştırmalar sonucu ülkemizde ve dünyada yeşil çaya olan ilgi artmaya başlamıştır. Limonlu yeşil çayın faydaları sayesinde artık birçok kişi siyah çay yerine yeşil çay kullanımını tercih etmeye başlamıştır. Yeşil çay içerek güne başlayan insan sayısının artışı bunun en büyük kanıtlarındandır. Kilo verdirici ve ödem attırıcı olması sebebiyle zayıflama listelerinin vazgeçilmezi olan yeşil çay ile ilgili birçok farklı kullanım şekli bulunmaktadır. Fakat bu ürünün gerek zayıflama listelerinde gerekirse günlük zevk içimlerinde dengeli bir şekilde kullanılması gerektiği unutulmamalıdır.

Limonlu Yeşil Çay İçmenin Vücudumuza Olan Etkileri

Limonlu yeşil çay bünyesinde insan sağlığı açısından oldukça değerli besinler bulundurur. Bu sebeple bu ürünün kullanımı gün geçtikçe artmaya başlamıştır.

  • Limonlu yeşil çay tüketilmesiyle vücudumuz, hastalıklara karşı doğal bir koruma kalkanı üretmektedir. İçerisinde bulunan flavonoid, polifenol ve kateşin çayın antioksidan bir etki göstermesini sağlıyor. Normal bir çaydan 7 kat etkili bu antioksidan etkisiyle serbest radikallere karşı doğal bir koruma sağlanıyor.
  • Yeşil çayın günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılması kanser ve benzeri hücresel hastalıkların oluşmaması için vücudunuzu korumaktadır.
  • Sabah kullanımıyla daha dinç bir yapıda olmamızı sağlar.
  • Hazımsızlık veya diğer mide sorunları gibi durumlara karşı içerisinde bulundurduğu vitaminler ve maddeler sayesinde rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır.
  • İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde hücrelerin yenilenmesi sürecini arttırır ve bu sebeple başta cilt ve saç sağlığı olmak üzere gözle görülür gençleşmeye sebep olur.
  • Sivilce oluşumuna karşı vücudumuzu korur.

Limonlu Yeşil Çayın Zararı Var mıdır?

Limonlu yeşil çayın yararları saymakla bitmez fakat doğru kullanımı oldukça önemlidir. Eğer tüketim konusunda aşırıya kaçmanız durumunda psikolojik veya fizyolojik etkileri gözlemlenebilir. Bu sebeple içerken aşırıya kaçmamak oldukça önemlidir.

Limonlu Yeşil Çayı Kimler İçemez

Limonlu yeşil çayın tüketiminde genellikle bir sakınca bulunmamaktadır. Böbrek ve tiroit yüksek tansiyon, karaciğer hastalıkları ve kalp sorunu bulunan kişilerin yeşil çayı aşırı derece tüketmemesi önerilmektedir.  Bu türden rahatsızlığa sahip kişilerin çok fazla ölçüyü kaçırmadığı sürece limonlu yeşil çay tüketmesinde bir sorun bulunmaz.

Yeşil çay tüketiminde ayrıca bir takım ilaçları kullanan insanların da dikkat etmesi gerekmektedir. Kan inceltici ilaçlar, aspirin, doğum kontrol hapları ve kemoterapi ilacı kullanan kişilerin günlük yeşil çay tüketimini belirli bir sınırda tutması gereklidir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın