Burnum Seğiriyor, Burun Atmasının Nedenleri ve Tedavisi Nedir?

Burun atması herhangi bir ağrı ya da sızıya neden olmasa da can sıkıcı olabilecek bir problemdir. Burnun seğirmesi veya atması kişilerin günlük hayatını olumsuz etkileyebileceğinden bu problemin nasıl ortadan kaldırılacağı merak edilir. Burunda meydana gelen bu problem çeşitli hastalıklar nedeniyle ortaya çıkabildiğinden hafife alınmaması gereken bir durumdur.

Sinir Hastalıkları

Burun atması sorununun en temel nedenleri arasında sinirlerde meydana gelen hasarlar ve sinir hastalıkları gösterilebilir. Parkinson hastalığı veya sinirlerde meydana gelen yaralanmalar sonucunda oluşan sinir hasarları vücudun çeşitli bölgelerinde farklı şekilde etkileyebilir. Sinirlerde meydana gelen bu hasar sonucunda burunda atma veya seğirme problemi ile karşılaşılabilir. Bu problemin ortadan kaldırılabilmesi için doktor tarafından sinir hasarına uğradığınızın teşhisini konulması ve gerekli ilaç tedavisine en kısa süre içerisinde başlanılması gerekir. Doktor tarafından uygulanacak tedavi yöntemleri sayesinde burunda meydana gelebilecek seğirme problemi ortadan kaldırılabilir.

İlaç Kullanımı

Burun atması kişilerin kullanmış oldukları ilaçların yan etkisi nedeniyle de oluşabilecek bir problemdir. İlaçlar doğru kullanıldıklarında vücuda faydalı olsalar da yanlış kullanımları durumunda vücutta çeşitli yan etkilerin görülmesine neden olabilirler. Özellikle doktor kontrolünde kullanılmayan ilaçlar sonucunda ortaya çıkan yan etkiler nedeniyle kişiler kas ağrıları veya seğirmeler ile karşılaşabilirler. Kullanılan ilaçlar içerisinde yer alan maddeler sonucunda kişilerin burnunda seğirme problemi ile karşılaşabildikleri görülmektedir.

Özellikle astım ilaçları veya hormon ilaçları kullanımı sonucunda ortaya çıkan yan etkiler nedeniyle kişilerin burunlarında seğirme problemi ortaya çıktığı görülmüştür. Seğirme problemi ile karşılaşan kişilerin kısa süre içerisinde doktora başvurmaları ve kullanmış oldukları ilaçlar ile ilgili doktorları bilgilendirmeleri gerekir. Doktorlar tarafından gerçekleştirilen muayene sonucunda burunda meydana gelen atma veya seğirme problemine neden olan ilaçların muadilleri ile değiştirilmeleri önerilebilir.

Uykusuzluk ve Sinir Hali

Burun atması vücudun yaşamış olduğu sinir hali sonucunda ortaya çıkabilen bir reaksiyondur. Özellikle çok fazla duygu değişimi yaşayan kişilerde burunda seğirme veya atma problemleri görülebilir. Özellikle aniden ortaya çıkan sinir hali sonucunda kişilerin vücutları çeşitli tepkiler verebilir. Sinir haline ek olarak kişilerin yeterli uyumamaları nedeniyle de vücutları tarafından çeşitli reaksiyonlara maruz kaldıkları görülmüştür. Uykusunu yeterince almayan veya gün içerisinde çok stresli işte çalışan kişilerin vücutları tepki olarak burunda seğirme probleminin ortaya çıkmasını sağlayabilirler. Uykusuzluk problemine ek olarak kişilerin çok fazla alkol ve kahve tüketmesi nedeniyle de seğirmenin şiddetinde artış görülebilir. Burunda meydana gelen bu atma ve seğirme probleminin ortadan kaldırılabilmesi için kişilerin uykusunu düzenli alması alkol ve kahveden uzak durması önerilmektedir.

Vitamin Eksiklikleri

Vücudun düzenli şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu vitaminleri alması gerekir. Vücut tarafından ihtiyaç duyulan vitaminlerin yeterli şekilde alınmaması ve vücudun vitamin bakımından eksik kalması durumunda çeşitli reaksiyonlar ile karşılaşılabilir. Vitamin eksiklikleri nedeniyle sinirlerde çeşitli sorunlar yaşanabilir ve yaşanan bu sorunlar kişilerin burunlarında seğirme probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Özellikle b vitamini ve e vitamini yeterli alınmadığı durumlarda burunda seğirme ya da atma problemleri ile daha sık karşılaşılmaktadır. Bu problemin ortadan kaldırılabilmesi için doktor tarafından gerçekleştirilen kan testleri sonucunda vücudunuzun hangi vitamin bakımından eksik olduğunuzun tespit edilmesi gerekmektedir.

Doktor tarafından belirlenen bu test sonucuna bağlı olarak hangi vitaminleri almanız gerektiğini öğrenebilir ve doğru şekilde beslendiğiniz durumda burnunuzda atma veya seğirme problemleri olmasının önüne geçebilirsiniz. Burun atması vitamin eksikliğinden meydana gelebileceği gibi mineral eksikliğinden de meydana gelebilen bir problemdir. Vücut fonksiyonlarının doğru şekilde çalışabilmesi için demir, potasyum ve kalsiyum gibi minerallere ihtiyacı vardır. Bu minerallerin vücutta yeterince bulunmaması durumunda vücudun doğru şekilde çalışmaması ve bu nedenle de burun seğirmesi ya da atması gibi problemlerle karşılaşılabilir. Tıpkı vitamin eksikliğinde olduğu gibi mineral eksikliğinde de gerekli tahlillerin yapılmasının ardından vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri alması sayesinde ortaya çıkan seğirme veya atma problemleri tedavi altına alınabilir.

Oy Ver

Yorum yapın