Çocuklarda Döküntülü Hastalık

Çocuklarda oluşan döküntüler bir enfeksiyon nedeniyle, bazen alerjik bazen de kanama bozuklukları sonucunda ortaya çıkabilirler. Kaynağına bağlı olarak rengi ve dağılımı da çeşitlilik gösterirken öncelikle tanının konulması önemlidir. Tanının doğru bir şekilde konulabilmesi için de mutlaka hastanın öyküsünün bilinmesi, döküntünün özelliklerinin incelenmesi ve fiziki muayene yapılması gereklidir.

Döküntülü hastalıklara genel olarak viral enfeksiyonlar neden olurken ateşle kendini belli ederek ortaya çıkabilmektedir. Döküntülü hastalıkların başında suçiçeği, kızamık, 5 ve 6. hastalıklar, el ayak hastalığı ve kızamıkçık gelir.

Alerjilere bağlı olarak gelişen döküntülü hastalıklarda ateş oluşmazken kaşıntı eşlik eder. Bakteri kaynaklı olan döküntülerde ise antibiyotik tedavisi uygulanması gerekebilir.

Su Çiçeği

Suçiçeği solunum yoluyla bulaşan ve genellikle döküntüden iki gün önce başlayan bulaşıcılığa sahip bir hastalıktır. Tüm döküntüler kabuk tutana kadar devam eden bir hastalık süreci olup ateş, halsizlik ve iştahsızlık hastalığın belirtileri arasında yer alır.

Suçiçeğinde oluşan döküntüler yüz, vücut, saç, kollar ve bacaklarda görülürken kaşıntı yaratan bir haldedir. Tedavi olarak ateş düşürücü ve kaşıntı gideren ilaçlar kullanılabilir.

Suçiçeği için bebeklik döneminde yapılan aşılar canlı aşılardır ve 1 yaş aşı takvimi içerisinde yer alır.

Kızamık

Kuluçka süresi 9-14 gün olan kızamık hastalığı solunum yoluyla bulaşan bir döküntülü hastalıktır. Döküntü oluşmadan önce ateş, öksürük, burun akıntısı oluşur ve ateş düşerken döküntüler ortaya çıkmaya başlar.

Döküntüler ortalama bir hafta kadar sürerken yerini kahverengi izlere bırakarak yok olur. Tedavilerinde özgül bir yönteme gerek olmadan ateş düşürücü ve semptomların farklılığına göre ilaçlar kullanılabilir.

1 yaş takviminde yer alan kızamık aşısı canlı bir aşı olup pekiştirme dozları yaptırılmalıdır.

Beşinci Hastalık

Okul çağlarında olan çocuklarda görülen solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Hafif ateş, baş ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler gösterir ve solunum yolu enfeksiyonlarıyla karıştırılabilir. Parlak bir kızarıklık şeklinde oluşarak kol ve bacaklarda dantel benzeri bir döküntü eşlik eder. Döküntüler birkaç gün sürerek bulaşıcılığı yok olur ve bu süre zarfında kaşıntı gözlemlenebilir.

Sıcak banyo yapılması ya da güneş ışığında durulması döküntülerin uzamasına neden olabilir. Kendine özgü bir tedavi yöntemi olmayıp semptomlara uygun ilaçların kullanılması önerilir.

El Ayak Ağız Hastalığı

Yaz ve sonbahar dönemlerinde ortaya çıkan bir hastalıktır. Halsizlik, ateş ve iştah kaybı gibi belirtiler görülebilir. El ve ayaklarda görülen içi sıvı dolu döküntüler el içi ve ayak tabanlarında da görülebilir.

Semptomlar 7-10 gün içinde iyileşme gösterir. Sıvı alımının arttırılması ve semptomlara uygun bir tedavi uygulanması önerilir.

Altıncı Hastalık 6 ay ve 3 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülen ve solunum yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Yüksek ateş, boğaz ağrısıyla kendini göstererek ateş düşmesiyle birlikte ortaya çıkar. 1-3 gün içerisinde döküntüler kendiliğinde yok olur.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın