Dikenli İncirin Faydaları - Sağlık List

Dikenli İncirin Faydaları

Dikenli İncir meyvesi için Meksika’ya doğru, 9000 yıllık bir tarih kökeniyle uzak topraklara yolculuk yapıyoruz. Halk adıyla dikenli incir veya kaktüs inciri olarak bilinen bu meyve, ilginç dikenli yapısıyla tüketirken zahmet isteyen bir meyve türüdür. Kaktüsler, kıraç topraklarda susuz bir şekilde yetişmesine rağmen içeriğinde oldukça fazla sıvı bulundurur. Atlas çiçeğigiller familyasına ait olan ve bir başka adı Hint inciri olan bu meyvenin içinde çokça çekirdek bulunur. Fruktoz oranı oldukça yüksektir. Turuncu, kırmızı ve sarı renklerden oluşan kabuklu, dikenli ve içi sulu bir meyvedir. Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla rastlanan dikenli incir yaz aylarında hasat edilir. Hasat dönemlerinde sahil kıyılarında ve sayfiye bölgelerde dikenli incir satıcısı bulmanız büyük bir olasılıktır. Yapısı dikenli olduğu için soyularak ve buz parçaları ile soğutularak satışa sunulur. Şifa kaynağı olduğu bilimsel araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Kozmetik üreticilerinin de yakından ilgilendiği dikenli incirin cilt sağlığı konusunda da birçok faydası bulunmaktadır.

Dikenli incirin faydaları

Dikenli İncirin Faydaları

Şifa kaynağı olan kaktüs incirinin faydaları başta cilt sağlığı olmak üzere birçok alanda görülmektedir. Bu meyveyi tüketen insanların polivitamin gibi destekleyici takviyeleri almasına gerek kalmadığı yapılan çalışmalarla tespit edilmiştir. İşte dikenli incirin faydaları;

  1. İçerdiği yüksek lif oranıyla bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar ve kabızlık sorununu giderici etkisi bulunmaktadır. Beslenme sonrasında gerçekleşen hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunları önler.
  2. Cilt ve saç bakımı konusundaki faydalarıyla kozmetik alanının gözdesidir.
  3. C vitamini yönünden oldukça zengindir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.
  4. Vitamin ve mineral yönündeki zenginliği sayesinde vücut direncini arttırır, zindelik verir ve enerji metabolizmasını harekete geçirir. Stres engelleyici enzimler barındırmaktadır.
  5. İçerdiği yüksek potasyum ile kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur, kolesterol dengesini korumaya yardımcı olur.
  6. Kan şekerini düzenleyici etkisi bulunmaktadır, mideyi yavaş yavaş terk ettiği için şeker hastalarının tüketilmesi önerilir
  7. İçerdiği yüksek lif oranıyla tokluk hissi sağlamaktadır.
  8. İçerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde doğal kozmetik sektöründe gençleştirici özelliğiyle kullanılmaktadır. Düzenli tüketim sağlanırsa kırışıklık giderici ve cilt parlaklığı sağlayan özellikleri bulunmaktadır.
  9. Yapraklarının kaynatılmasıyla güçlü bir nemlendirici elde edilir. Bu nemlendirici, kaktüs doğasında var olan uzun süre su tutma özelliği sayesinde cildin uzun süre nemli kalmasını sağlar.

Hiçbir hormon veya katkı maddesi kullanılmadan yetişen bu doğa harikası bitki ve meyvesi tamamen organik şifa kaynağıdır. Vitamin değerleri açısından oldukça zengin olan dikenli incir tüketimi, yetişkin bir kişinin günlük alması gereken 60 mg. C vitamini desteği ihtiyacını karşılamaktadır. Son olarak yararlı bir meyve olsa da aşırı tüketimin sindirim konusunda sorunlara yol açabileceğini bilmelisiniz.

Oy Ver

Yorum yapın