Çocuklarda Diş Bozukluklar

Ebeveynlerin çocukları için en endişe duyduğu sorunlardan biri diş bozukluğudur. Çünkü diş bozukluğu, çocuğun uzun veya kısa vadeli fiziksel sorunlar yaşamasına yol açar. Bu durumdan küçük yaşta etkilenmeyen çocuklar ilerleyen yaşlarda rahatsızlık duyabilirler.

Ebeveynlerin çocuklarının diş sağlığını kontrol altında tutmaları gerekir. Çünkü bazı diş bozuklukları zamanında tedavi edilmezse sorun daha da büyüyebilir. Diş ve çene bozukluları küçükken tedavi edilmesi gereken ciddi sorunlardır. Dış faktörlere bağı olduğu gibi genetik faktörlere de bağlı olan diş bozukluğu, ebeveynler ne kadar dikkatli olsa da kaçınılmaz olabilir.

Çocuklarda Diş Bozukluğu Nedenleri

Çocuklarda diş bozukluğu bebeklikte ihmal edilen durumlardan kaynaklanır. Gelişim döneminde diş bozukluğu risk faktörleri ortadan kaldırılmalı ve ileriye dönük sağlıklı dişler için gerekli önemler alınmalıdır. Çocuklarda diş bozukluğu için en yaygın 2 neden;

  1. Biberon Çürüğü
  2. Parmak Emme

Bebeklerin dişleri bu iki duruma karşı oldukça hassastır. Gerek beslenme de gerekse kaşıma ihtiyacı doğduğunda biberon kullanımı oldukça yaygındır. Parmak emme içgüdüye dayanır ve çocuklarda diş bozukluğunu temelini hazırlar.

Biberon Çürüğü

Bebeğinize biberonla tatlandırıcı ilaveli süt içiriyorsanız, “Biberon Çürüğü” adı verilen diş sorununun meydana gelmesi olasıdır. Anneler genellikle bebeği susturmak için bal, pekmez ve şurup gibi tatlandırıcıları biberon veya emzikle verirler. Bebek bu tatlandırıcıları ağzında biriktirirse temizleyemez ve tehlikeli çürükler meydana gelir. Ebeveynler bu çürükleri zamanında fark edemezler. Bebeğinizi biberon çürüğünden sakınmak için en azından belli bir süre boyunca doğal emzirme yoluyla besleyin.

Parmak Emme

Bebekler emme içgüdüleri sebebiyle parmaklarını emerler. Bu durum şirin görünse de aslında diş bozukluklarının zeminin hazırlayan bir durumdur. Bebeğinizin dişlerini kaşımak için eczanelerden satın alınan bazı kaşıyıcıları kullanabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz emme ihtiyacını emzik, dişlerini kaşıma ihtiyacı için de doğal bir kaşıyıcı kullanabilir. Bebekler parmaklarını emerken gelişmekte olan dişlerine baskı uygularlar ve bu dişlerin farklı yönlere doğru çıkmasına neden olan bir durumdur. Bebeğinizin bu davranışı yapmaması için takip edebilir ve yukarıda bahsettiğimiz önerileri dikkate alabilirsiniz.

Çocuklarda Süt Dişi Önemi

Çocuklarda süt dişi, gelişimin aktif seyrettiği dönemde çıkmaya başlar. İlk süt dişi 6. ayda çıkmaya başlar ve zaman zaman dökülebilir.

Bebek dişleri çocukların sağlığında önemli bir rol oynar. Süt dişlerinde ihmal edilen çürükler çocukların daimî dişlerinde sorunlara neden olabilir. Süt dişleri daimî dişlere rehberlik eder ve doğru pozisyonları korur. Erken çeker ve pozisyonunu korumazsanız istenmeyen çapraşıklık ve çene gelişimi sorunları ortaya çıkabilir. Süt dişleri çene kemiği ve kasların gelişimini destekler. Çocuğun doğru çiğnemesi ve beslenmesi için süt dişlerinin düşene kadar ağızda kalması gerekir. Çocuğun konuşma fonksiyonu için süt dişleri düşene kadar ağızda kalmalıdır. Ortalama ön dişler 6-9, arka dişler 13 sene boyunca ağızda kalmalıdır.

İlerleyen yaşlarda diş bozukluğu sorunuyla karşılaşmamak için gerekli diş bakımı yapılmalı ve gerekli önemler alınmalıdır.

Tedavi Edilmeyen Diş Bozukluğu Nelere Yol Açar?

Çocukluk çağında tedavi edilmeyen diş problemleri, estetik görünümde bozulmalara ve buna bağlı psikolojik problemlere, diş kanamalarına, diş eti hastalıkları ve konuşma güçlüklerine, ağız kokusuna, diş kayıplarına, ileriki yaşlarda dişleri temizlemede güçlüklere neden olabilir.

Dişlerin çarpıklığının düzeltilmesi, ağız ve diş sağlığı için birçok faydanın yanı sıra önemli güzellik ve konuşma kolaylığı da getirebilir. Çapraşıklık ortadan kaldırılarak bu alanlar daha kolay ve etkili bir şekilde temizlenebilir, böylece diş çürükleri ve diş eti hastalıkları önlenebilir. Ayrıca dişlerin ve çenelerin kapanması düzeltileceği için çocuğunuzun kelime ve harfleri daha net telaffuz edecektir.

Oy Ver

“Çocuklarda Diş Bozukluklar” üzerine 2 yorum

Yorum yapın