Dudak Estetiği Neden Yapılır? - Sağlık List

Dudak Estetiği Neden Yapılır?

Dudak estetiği; dudakların büyütülmesi, kaldırılması ya da şeklinin değiştirilmesi amacı ile yapılabilen estetik çeşitlerindendir. Dudak estetiği operasyonları içerisinde; yağ dokusu enjekte etme, silikon gibi pek çok çeşit yer almaktadır. Dudak estetiği operasyonların içerisinde yer alan işlemler de estetik çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.

Dudak Estetiği Nedir?

Dudak estetiği, genellikle dudakların hacmini artırmak, konturlarını düzeltmek veya simetrisini iyileştirmek amacıyla yapılır. Bu estetik girişim, ince veya düzensiz dudaklara sahip olan bireylerin dudak görünümlerini istedikleri şekilde düzenlemelerine olanak tanır. Ayrıca yaşlanma sürecinde dudaklarda meydana gelen hacim kaybını telafi etmek, dolgun, genç ve doğal bir görünüm elde etmek için de tercih edilebilir. Dudak estetiği, kişisel güzellik tercihlerini ifade etmek ve daha özgüvenli bir görünüm elde etmek isteyen bireyler arasında popülerdir.

Dudak estetiği; dudakların dolgunlaştırılması, dudaklarda var olan asimetrilerin giderilmesi, pigmentsiz dudakların renklendirilmesi, dudakların kaldırılması ve büyütülmesi gibi pek çok işlemi içerisinde bulunan bir estetik çeşididir. Dudak estetiği yapımında en çok kullanılan yöntemin dolgu olduğu bilinmektedir. Dolgu işlemine, genellikle asimetrilerin giderilmesi ve dudağın büyütülmesi için başvurulmaktadır. Ortalama 4-6 ay kadar bir süre kalıcılığı olan dudak dolgusu işlemi, kişilerin isteklerine ve dudak yapısına göre farklı miktarlarda uygulanabilmektedir.

Dudaklarda dolgu ile yapılan estetik işlemleri arasında; dudağın kendi dokuları ile yapılan ve doku aşısı olarak bilinen yöntemin, yağ enjekte etme yöntemlerinin ve dermis şeritlerinin dudak içine yerleştirilmesi yönteminin yer aldığı da görülmektedir.

Dudak Estetiği Nasıl Yapılır?

Dudak estetiği operasyonları, operasyonun boyutuna ve yöntemine göre farklı şekillerde uygulanabilmektedir. Bazı dudak estetiği operasyonlarının dudakta kesi oluşturma yöntemi ile yapıldığı görülürken, bazı operasyonların ise kesi oluşturmadan iğne ile dudağa enjekte gerçekleştirilerek yapıldığı görülmektedir. Bu anlamda dudaklarda en çok uygulanan estetik operasyonlar ve yapılış şekilleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Dolgu: En sık tercih edilen dudak estetiği operasyonları içerisinde yer almaktadır. Bu durumun nedeni olarak ise işlemin çok az sürede gerçekleştirilmesi, işlemden sonra yaklaşık bir hafta içerisinde dudakta oluşan komplikasyonların giderilmesi, acısız bir işlem olması yer almaktadır. Dudakların lokal anestezi ile uyuşturulmasının ardından uygun miktarda dolgu malzemesinin, bir uzman tarafından dudağa enjekte edilmesi ile dudak dolgusu işlemi gerçekleştirilmektedir.
 • Kesi İşlemleri: Bazı dudak estetiği çeşitlerinin kesi işlemi yapılarak gerçekleştirildiği bilinmektedir. Bu işlemler, geniş dudakların daraltılması, dudağın kalınlaştırılması ve dudak şeklinin değiştirilmesi amacı ile gerçekleşebilmektedir. Kesiler, yapılacak olan estetik müdahaleye göre dudağın içerisinden ya da dışarısından yapılabilmektedir. Bu tip dudak estetiği operasyonları, dolgu gibi işlemlere göre daha ciddi operasyonlardır. Bu sebeple daha çok dudak şeklinde ciddi bozukluklar olan kişiler tarafından tercih edilmektedirler.

Dudak Estetiğinde Hangi Operasyonlar Bulunmaktadır?

Dudak estetiği operasyonları içerisinde pek çok çeşit yer almaktadır. Dudaklarda elde edilmesi istenen görüntüye göre farklı estetik operasyonlara başvurulmaktadır. Bu operasyonlar şu şeklide sıralanabilmektedir;

 • Doku aşısı ile yapılan dudak dolgusu,
 • Dermis şeritlerinin yerleştirilmesi ile yapılan dudak estetiği,
 • Hyaluronik asit ile gerçekleştirilen dudak dolgusu,
 • Silikon,
 • Kolajen ile yapılan dudak dolgusu,
 • Dudağın içerisine ya da dışarısına uygulanan kesiler ile yapılan estetik müdahaleler,
 • Dudak inceltme operasyonları,
 • Dudak genişliğinin daraltılması operasyonu,
 • Dudak kırışıklıklarının giderilmesi için yapılan operasyonlardır.

Dudak estetiğinde yapılanlar, bu operasyon sınıfları içerisinde yer almakta olup kişilerin arzu ettikleri görünüme ve uzmanların uygun gördükleri yönteme göre bu işlemlerin gerçekleştirilebildiği bilinmektedir.

Oy Ver

Yorum yapın