Tarçınlı Yeşil Çay Faydaları - Sağlık List

Tarçınlı Yeşil Çay Faydaları

Yeşil çay sağlıklı özellikleriyle çok tüketilen bir çay türüdür. Tarçın da kendine has lezzeti ve kokusuyla birçok kişi tarafından beğenilir. Tarçınlı yeşil çay hem kendine has aroması hem de sağlıklı yapısı ile çok tercih edilmektedir.  İyi bir ikili olan tarçın ve yeşil çay öncelikle çok etkili bir antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda sindirimi düzenleme, kan şekerini düzenleme ve kalp sağlığını koruma etkileri vardır.

İşte Tarçınlı Yeşil Çay Faydaları;

Güçlü Bir Antioksidan Kaynağıdır

Tarçınlı yeşil çay içinde çok kateşin, polifenol ve flavonoid gibi birçok antioksidanı doğal olarak barındırmaktadır.  Bu antioksidanlar hücrelerde bulunan serbest radikallere bağlı hasarları engellemede etkilidir.

Düzenli tüketimde vücuttaki iltihabı ortadan kaldırır ve vücutta bulunan hücrelerin görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesini sağlar. Son olarak hücre hasarını da engelleyici yapısı vardır.

Kemik Gelişimi ve Bağışıklık Sistemini Destekler

Tarçın ve yeşil çay birlikte çok etkili bir besin değerine sahip olur. Bir çay kaşığı tarçın içinde bir kişinin günlük alması gereken manganez mineralinin beşte biri bulunur. Manganezin en önemli özelliklerinden biri de kemiklerin güçlenmesine katkı sağlamasıdır. Aynı zamanda glikozu da düzenleyici etkisi vardır. Bu özelliklere ek olarak tarçınlı yeşil çay faydaları arasında bağışıklık sistemini destekleme de bulunur.

Felç Riskini Azaltır ve Kalp Sağlığını Destekler

Tarçınlı yeşil çay kalp hastalıklarını engellemede etki gösterir.  Bu çay kolesterol ve trigliserit seviyelerinin kontrol altına alınmasında etkilidir. Bu özelliği sayesinde tarçınlı yeşil çay kalp sağlığını desteklerken diğer taraftan da felç riskini azaltmaktadır. Tarçın sayesinde kötü kolesterol seviyesini de azaltır ve iyi kolesterol miktarının artmasını sağlar.

Kilo Kaybını Destekleyici Etki Gösterir

Tarçınlı yeşil çay içinde kafein barındırır. Bu sayede metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda iştahı azaltıcı etkisi ile kilo verme sürecinde büyük yardımı dokunur.  Ancak tek başına kilo verme etkisi yoktur. Diyet ve egzersiz ile birlikte etki gösterir.

Yeşil çayda bulunan kateşinler yağ yakıcı etkiye sahiptir.  Tarçın da diyabeti yönetme etkisi sayesinde kilo almayı güçleştirir. Bu sayede tarçınlı yeşil çay kilo kontrolünde büyük katkı sunar.

Kan Şekeri Seviyesini Kontrol Altına Almaya Yardımcı Olur

Tarçınlı yeşil çay faydaları arasında kan şekerini düzenleme de bulunur. Bu sayede tip 2 diyabet riskini yönetmek mümkün olur. Aynı zamanda tarçın vücudun karbonhidrat emme yeteneğinin yavaşlamasını sağlar. Ayrıca şeker seviyenizi sabit tutmanıza yardım eder. Tarçın insülin salınımını uyarır ve kan şekerinin düşmesine yardımcı olur.

Oy Ver

Yorum yapın