Erkek Cinsel Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler - Sağlık List

Erkek Cinsel Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplumsal düzende bazen çok manasız anlam yüklemeler olmaktadır. Ve bunun sonucunda kişiler hayata küsmekte ve yaşam enerjileri kaybetmekte. Örnek isterseniz şu abes örnek fazlasıyla yeterli olacaktır. Bir erkek için erektil disfonksiyon yada daha anlaşılır ismi ile sertleşememe sorunu toplumuzda iktidarsızlık olarak çok büyük ve gereksiz bir anlama sahip olmuş. Bir erkeğin tüm hayatını, başarılarını, karakterini her şeyi silip tek bir alana odaklayıp ve bunu kudretsiz olarak ifade etmek gerçekten çok acımasız.

Bu yazımızda böyle acımasız durumlara rastlamamak için bazı bilgilerden ve sonuçlardan bahsedeceğiz. Konumuz erkek cinsel sağlığı olduğu için ilk olarak yanlışlardan başlamak lazım. Aslında konumuz oldukça uzun bir konu fakat genel çerçeve ile fikir vermek istiyoruz. Bir erkeğin hayatı boyunca rastlayacağı çeşitli cinsel evreler bulunmakta. Bunlar, erken boşalma, erektil disfonksiyon (sertleşememe) ve prostat kanseridir.

Erken boşalma konusunda erkeklerin daha ilk buluğ çağına girdiklerinde öğrendikleri yanlış bilgiler hayatları boyunca peşini bırakmayabilir hale gelebiliyor. Özellikle toplum içerisinde ayıpmış gibi utanılacak bir durummuş gibi yansıtılan bu durumlar kişinin cinsel sağlığını tehdit eder boyuta taşımaktadır. Bu nedenle ergenlik döneminde aceleyle yapılan bazı cinsel tatminler, bir partnerle birlikte olmaya geldiğinde öğrenilmemiş refleksler nedeniyle hayal kırıklığına uğratabilmekte. Bu konu eğitilebilir ve öğrenilebilir bir konu olması sebebiyle işin uzmanına gittiğinizde çözebileceğiniz bir durum olmakta.

Erektil disfonksiyon sorunu ise nedeni, niçini biraz daha araştırılması gereken bir konu olmakta. Burada cinsel organa gelemeyen kan basıncının nedenleri gibi birçok konu araştırılmakta ve doktorlar tarafından gerekli görülen tedaviler uygulanmakta.

Erkek cinsel sağlığı konusunda bahsetmek isteyeceğimiz son konu ise prostat kanseri. Prostat kanseri çok fazla genç erkeklerde görülmese de yaşınız 45 olduktan sonra bazı özel durumlarda daha da erken yaşlarda, kendinizi kontrol ettirmeniz gereken bir durum olmakta. Cinselliğimiz ve diğer birçok önemli olayda etkin rol oynayan prostat bezinde görülen bu olay ilerlemiş yaşlarda prostat kanseri gibi bir hastalığa dönüşebilmekte ve bu erkeklerde en çok görülen ikinci kanser türü olarak kayıtlara geçmekte. Prostat kanseri durumu hakkında elbette birçok yapılacak tetkik ve tahlil bulunmakta fakat burada bahsetmek istediğimiz erkeklerin cinsel sağlıklarında karşılacabilecekleri olumsuzluklar hakkında fikir sahibi olması ve bu konuda erken önlem almalarını sağlamak. Prostat kanseri konusunda daha fazla bilgi almak için alttaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Kaynaklar:  https://bulentoktay.com.tr/prostat-kanseri-nedir-buyumesi-belirtileri-ve-tedavisi/

Oy Ver

Yorum yapın