Gül Çayının Faydaları - Sağlık List

Gül Çayının Faydaları

Gül çayının faydaları lezzetli bir çay içmenizle sınırlı kalmıyor. Aynı zamanda sağlık açısından da oldukça yararlı olabilecek bileşenlere sahiptir. Tadı ve sunduğu yararlı içerik ile birlikte gül çayını günlük yaşamınızın bir parçası yapabilirsiniz. Güzel kokusu ile daha tüketmeden insanı rahatlatan ve huzur veren bir etkiye sahiptir. Gül bitkisinin güzelliği herkes tarafından bilinir ve çay şeklinde tüketimi de oldukça tercih edilir. Yumuşak içime sahip olan bir bitki çayı için gül çayı tercih edilebilir.

Tomurcuk Gül Çayının Faydaları

Doğal güllerden elde edilen hoş kokulu tomurcuk gül çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Vücudun toksinlerden arınmasını sağlar,
 • İltihapları giderir,
 • Regl ağrısına iyi gelir,
 • Stresi ortadan kaldırır,
 • Solunu yolunu temizler,
 • Sindirim sistemini düzenler,
 • Uyku sorunlarını önler,
 • Metabolizmayı hızlandırır,
 • Ağrıları hafifletir,
 • Cilt sağlığını korur.

Çeşitli vücut ve baş ağrılarından kurtulmak için gül çayı tüketebilir. Stresli dönemlerde doğal bir sakinleştirici olarak tercih edilebilir. Mide sorunları yaşandığı zaman büyük bir rahatlama imkanı sunar, uyku sorunları olan kişiler yatmadan önce tüketebilir. Çeşitli faydaları bulunan gül çayı günlük tüketime uygundur.

Yeşil Çay Gül Buketi Faydaları

Yeşil çay ve gül bitkisinin özenle kurutularak hazırlandığı bitki çayı en taze bitkilerden elde edilir. Çay içmenin bu kadar keyifli etkileri bulunduğunu deneyimlemek için tercih edilebilir. Yeşil çayın faydaları ile gül çayının faydalarına bir pakette buluşturan ürünlerden biridir. Yeşil çay gül buketi faydaları sağlığı destekler şekilde görülür. Lezzetli ve aromatik bir gül çayı için tercih edilebilir. Tomurcuk güllerin açmadan önce toplanması ve özenle kurutulmasından sonra elde edilen bir bitki çayıdır. Günlük olarak tüketime uygun olan yeşil çaylı birleşim sağlığı destekler. Düzenli tüketim sayesinde faydaları kısa süre içinde görülebilir. Paketlerde yeşil çay aroması ve gül çayının kokusunun en iyi şekilde bir araya getirilmiştir.

Adet Dönemini Rahatlatır

Tomurcuk gül çayının faydaları arasında regl döneminin ağrılarını hafifletmesi geliyor. Adet döngüsü bazı zamanlarda çok sancılı olduğundan acı verici olabilir. Ancak gül çayı, krampları azaltır ve böylece günlük yaşama daha rahat devam etmeyi sağlayabilir. Ancak bu etkisini göstermesi için sadece adet döneminde değil düzenli olacak şekilde diğer zamanlarda da tüketilmesi önerilir.

Toksinlerin Vücuttan Atılmasında Yardımcı

Kurutulmuş gül çayı faydaları arasında vücuttan toksinlerin atılmasını sağlaması da geliyor. Böbrek ve mesaneye yardımcı olan gül çayı aynı zamanda çeşitli enfeksiyonların oluşum risklerini de azaltıyor. Özellikle idrar yollarında görülecek enfeksiyonların giderilmesinde başarılı sonuçlar verebiliyor.

Sakinleşmenize Yardımcı Olur

Günlük yaşamda farklı nedenlere bağlı olarak stres duyuyorsanız bu durumdan kurtulmak için gül çayı tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tüketildiğinde stresten uzak durmanıza yardımcı olabilecektir. Aynı zamanda sinir sistemi bozuklukları da dahil olacak şekilde kronik hale gelen yorgunluk, uykusuzluk, depresyon gibi psikolojik sorunların da giderilmesinde fayda gösterebilir.

Sindirim Sisteminizi Destekler

Anti bakteriyel özelliklere sahip olduğu için gül çayı kullananlar sindirim sistemlerinde de rahatlama yaşayabiliyor. Mide ekşimesi, irritabl bağırsak sendromu gibi durumlara yönelik yatıştırıcı etkisi bulunuyor. Aynı zamanda ishal, mide ağrısı ve şişkinlik durumlarına dönük olarak da rahatlıkla kullanabileceğiniz etkiler gösterir. Bağırsak hareketlerini düzenli kullanımda düzenleyerek sindirim sisteminin daha düzgün çalışması için yardımcı olur.

Boğaz Ağrısının Hafiflemesini Sağlar

Özellikle sonbahar ve kış aylarında sık görülen boğaz ağrısı günlük yaşamı olumsuz etkilediği için rahatsızlık yaratır. Boğazınızın ağrıdığı durumlarda gül çayını günde 2 kez içerek boğazın yumuşamasına ve ağrının da hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Bununla birlikte soğuk algınlığı, grip ve üşütme gibi durumlarda da görülen burun tıkanıklığı ile boğaz ağrısını geçirmeye yine yardımcı olacaktır. Yutkunma sorunu olanlar için de içeriğiyle rahatlatıcı etki gösterir.

Enfeksiyonlara Karşı Koruma Sunar

İdrar yollarında görülen enfeksiyonla mücadele etmesi için gül çayı oldukça etkilidir. Doğal idrar söktürücü olarak görev görecek olan güç çayı aynı zamanda antioksidan ve antibakteriyel özellikleri ile birlikte idrar yollarında görülen enfeksiyonun iyileşmesine ve önlenmesinde yardımcıdır.

Cildinize Bakım Sağlar

Gül çayının faydaları arasında cilt sorunlarına karşı iyileştirici özellikler de yer alır. Gül çayı özellikle A ve E vitamini açısından son derece zengindir. Bu yüzden cildiniz için etkili bir bakım olanağı sunarlar. Cildin nemlenmesine ve sıkılaşmasına yardımcı olacağı gibi kırışıklıkların da giderilmesinde etkilidir. Bu yüzden doğal gül suları da cilt bakımında sıklıkla tercih edilir. Aynı şekilde gül çayının tamamen soğuması ile birlikte pamuk yardımıyla cildinize uygulama yapabilirsiniz. Bu sayede de cildiniz daha parlak ve diri bir görünüm kazanabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Vitamin açısından çok zengin olan gül çayı, C vitamini açısından da yeterli değerlere sahiptir. Bu yüzden hastalıklara karşı koruma sağlayan bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkıda bulunur. Özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi sık görülen hastalıklara yönelik gül çayı içerek korunabilir veya hastalık süresinin daha kısa olmasını sağlayabilirsiniz.

Kilo Vermenize Yardımcı

Gül çayının yararları arasında hızlı yağ yakımını desteklemesi de yer alıyor. Bu yüzden kilo verme sürecinizde, diyette veya sportif faaliyetleriniz içinde gül çayını içerebilirsiniz. Ayrıca tokluk hissi sayesinde de fazla gıda tüketiminizi önlemeye yardımcı olacaktır.

Gül Çayı Zararları

Gül çayı birçok farklı olumlu etkisi ile tüketilen çaylardan biridir. Vücut sağlığını koruyan ve destekleyen özellikleri günlük olarak tüketilmesine imkan sunar. Doğal bitkilerden elde edilen çay, oldukça sakinleştirici bir etkiye sahiptir. İnsan sağlığını desteklemesinden ve çeşitli rahatsızlıklara karşı koruyucu etkilerinin bulunmasından dolayı sık şekilde tercih edilir.

Faydaları bulunan bir bitki çayı olsa da kontrollü şekilde tüketilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Çok ciddi yan etkileri görülmemiş olsa da bilinçli şekilde tüketmek faydalarının olumlu sonuçlarının alınmasını sağlar. Fazla ve sık şekilde tüketildiğinde gül çayı zararları şu şekilde görülebilir;

 • Mide bulantısı,
 • Baş dönmesi,
 • Baş ağrısı,
 • Tansiyon düzensizliği,
 • İştah kaybı.

Fazla tüketildiği zaman görülen zararlarını bu şekilde sıralamak mümkündür. Sağlık sorunları bulunan kişilerin doktoruna danışmadan tüketmemesi önerilir. Olası her türlü olumsuz sonuç için önlem alınması gerekir. Faydaları bulunan bir çay olsa da insan sağlığına zarar vermesi de mümkün olabilir. Sağlık durumunuza göre kontrollü ve dengeli şekilde tüketime uygundur.

Gül Çayı Nasıl Yapılır?

Bitki çayları arasında favoriler arasında yer alan gül çayını yapmak oldukça kolaydır. Gül çayı yapabilmek için kuru güllere ihtiyaç duyulur. Toplanan güllerin evde kurutulması mümkün olsa da aktar gibi satış yapan yerlerden de alınabilir. Gül tomurcukları açmadan önce toplanır ve kurutulur. Kurutulan gül tomurcukları ile lezzetli çaylar yapılabilir. Gül çayı yapmak için taze gül yaprakları da tercih edilebilir. Gül çayı nasıl yapılır sorusu için gerekli olan malzemeler; sıcak su ve gül tomurcuklarıdır. Hazırlanışı ise şu şekildedir;

 • Suyu bir demlikte veya french presste kaynatın,
 • Gül tomurcukları sıcak suyun içine ekleyin,
 • Sıcak su içinde güller demlenirken yaprakları açılır ve özünü bırakır,
 • Demlenen çay, süzülerek bardaklara boşaltılır. İsterseniz küçük tomurcukları dahil edebilirsiniz.
5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın