İkili İlişkiler Çıkmaza Girdiğinde Ne Yapmalı?

Bir birey olarak bazılarımız yalnızlıktan hoşlansa da toplumumuzun çok büyük kısmı sosyal ilişkileri bir mecburiyet olarak görmekte ve hayatını buna göre dizayn etmekte. Elbette çeşit çeşit karakter bulunduğu için bazıları ile ilişkilerimiz daha sorunsuz iken bazıları ile de sorunsuz bir ilişki ne yazık ki pek mümkün olamamakta.

Bu yazımızda çıkmaza giren ilişki çeşitlerinden kadın – erkek ilişkisini konuşacağız. Hayatımıza baktığımızda daha çocukken bile içimizde bir sevginin olduğunu ve günümüzde pek yaygın olan anaokulu sınıflarında bile çocukların birbirlerinden hoşlandıklarına şahit olursunuz. Biraz daha büyüdüğünüzde ergenlik aşkları, sonrası gençlik aşkı derken birbirini seven ve bir arada olmak isteyen çiftler bu durumlarını resmiyete döker ve evlilik ile sonuçlandırırlar.

Günümüzde değişen değer yargıları ve hayat şartları farklı türde ilişkileri de görmemize olanak tanımakta, illa ki herkes evlenmemekte ve buna rağmen bir ilişki içerisinde yer almaktadırlar. Bizim baktığımız sadece bir erkek ve bir kadının ilişki içerisinde olup olmadığı.

Kadın ve erkekler gerçekten farklı yapıdadırlar. Bir erkeğin bazen basit düşünür olması bir kadın için can sıkıcı olabilmekte. Elbette her erkek ya da her kadın bu tarz olacak değil. Ama sorunlara baktığımızda ilgisizlikten tutun da cinsel problemlere uzanan çok çeşitli sorunların varlığından konuşabiliriz. Yine ilişkilerde tecrübeli taraf ve tecrübesiz taraf arasında da yaşanan sorunlar nedeniyle de problemler yaşanabilmekte.

Peki sorunlar olacaksa nasıl davranmalıyız, ne yapmalıyız. İlk olarak bakmamız gereken nokta bu ilişkiye devam etmek istiyor muyuz. Bazen farkında olmasakta toksik bir ilişkinin içerisinde olabiliyoruz. Sevdiğimiz kişinin bizi yönlendirmesine izin verdikçe değiştiğimizi görüyoruz ve bu değişim tamamlandığında ise partnerimizin bundan memnun olmadığını hissediyoruz. Bu sefer kadın tarafı ben bu erkeği değiştirebiliyorsam demek ki o kadar da güçlü bir karaktere sahip değilmiş hissiyatına kapılabiliyor. Tabi bu verdiğimiz örnekler genelleme yapılacak durumlar değil ama sıkça karşılaşılan durumlardan birisi.

Toparlamak istersek, ilişkilerde her daim sorunlar olabilir, önemli olan bu sorunları anlayışla ve kırmadan çözebilmek. Birisinin önem verdiğine diğeri o kadar da önem vermeyebilir. Bir tartışma yaratmadan önce düşünmek lazım, bu konuyu gündeme getirmezsem ne kaybederim. Bu ön sorgulama sizi birçok konuyu kavgaya dönüştürmeden kendinizce halletmenize olanak tanıyacak. Ve bazen de değişmeyen durumlar var ise o zamanda farklı bir yol ayrımına gitmekte karar alabilmeliyiz. Peki bunları kendi başımıza yapabilir miyiz. Cevabı hem evet hem hayır. İnsan bu hayatta her şeyi deneyimlemiş olamıyor. Farklı pencereden bakabilmek için bazen ilişkinin dışında olmak gerekiyor. Böyle durumlar için güvenebileceğiniz ve görüşlerine değer verebileceğiniz ilişki danışmanı kişiler gerekiyor. Bunlardan birisi Bursa’da hizmet veren Aile, Evlilik ve Cinsel danışmanlık konularında hizmet veren Özlem Oktay’dır. Bu ve daha birçok konuda kendisine danışabilir websitesinde yer alan blog yazılarını okuyabilirsiniz. Herkese sağlıklı ilişliler dileğiyle…

Oy Ver

Yorum yapın