Kerevizin Faydaları Nelerdir ve Nasıl Tüketilir? - Sağlık List

Kerevizin Faydaları Nelerdir ve Nasıl Tüketilir?

Kereviz, toplum tarafından çok sevilerek tüketilen bir sebzedir ve popülaritesi giderek artmaktadır. Vitamin ve mineraller açısından zengin olduğu için genel sağlığı olumlu yönde etkileyen özelliklere sahiptir. Bu sebze, çeşitlendirilmiş tüketim çeşitleri nedeniyle beslenme planına kolayca dahil edilebilir.

Kereviz, pankreas kanseri ve meme kanserini önleyen koruyucu bileşikler içerir ve vücut için önemli olan elektrolitleri içerir. Kereviz dehidrasyonu önleyen bir bitkidir ve aynı zamanda etkili bir ödem gidericidir. İyi bir lif kaynağı olduğu için kilo vermeye yardımcı olur. Kerevizin kökü yemek pişirmede, yaprakları çorba veya et suyunda, sapı salatalarda kullanılabilir. Tohumları baharat olarak da yenebilir.

Kereviz İçerdiği Besinler;

  • A, C, E ve K Vitamini,
  •  Folik Asit,
  • B6 (Piridoksin),
  • Pantotenik Asit,
  • Potasyum,
  • Fosfor,
  • Lif,
  • Riboflavin,
  • Beta Karoten,
  • Kalsiyum gibi vitamin ve mineralleri içerir.

Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

Antioksidanlar bilindiği üzere kan damarlarını ve organları hasardan korur. Kereviz, beta karoten ve flavonoidleri bol miktarda içerir. Tek bir sapında dahi 12 farklı türde antioksidan maddeyi barındırır. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde organları ve dokuları iltihaplanmadan koruduğu kanıtlanmıştır.

Kan Basıncını Düşürür

Kereviz, kandaki stres hormonlarının seviyesini düşürebilen organik bir bileşik olan ftalid içerir. Araştırmalar kerevizin vücuttaki kan lipidlerini düşürme etkisine sahip olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda kereviz, kan basıncını düşürmeye yardımcı olan potasyumu içerir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarını Önler

Kereviz, idrar söktürücü özelliklere sahip olduğu için ürik asidi ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve idrara çıkmayı uyarabilir. Bu nedenle mesane hastalığı, böbrek sorunları, sistit ve benzeri hastalıklardan muzdarip insanlar için iyi bir bitki besinidir. Kereviz özellikle kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur.

Sindirim Sürecini Destekler

Antioksidan ve iltihap önleyici besinler tüm sindirim sistemi için koruma sağlasa da kereviz mide için özel faydalar sağlayabilir. Apiuman adı verilen bir bileşik olan kerevizdeki pektin polisakkaritinin mide ülseri oluşumunu azalttığı ve mide duvarını iyileştirdiği gösterilmiştir. Kereviz yüksek su içeriğine sahiptir; çözünür ve çözünmez liflerle birlikte sağlıklı bir sindirim sistemini destekler.

Kanser Önleyici Etkisi Vardır

Çalışmalar kerevizdeki luteolin’in pankreas kanseri hücrelerinin büyümesini engelleyebileceğini ve meme kanseri oluşumunu ortadan kaldırdığını göstermiştir. Kerevizde apigenin adı verilen bir bileşik kanser hücrelerini inhibe edebilir. Kereviz, kronik oksidatif stres ve iltihaplanma üzerindeki koruyucu etkileri sayesinde çeşitli kanserleri önler.

Kötü Kolesterolü Önler

Kereviz, kandaki kolesterol içeriğini dengeler ve kan basıncının kontrolüne yardımcı olur. Kerevizde bulunan ftalid, kandaki stres hormonlarını azaltır, kan damarlarını gevşetir, kan dolaşımını rahatlatır ve kolesterolü düşürür. Antihipertansif ilaçların kandaki sodyum ve potasyum dengesini bozma gibi yan etkileri olabilir. Kereviz, bu yan etkiler olmadan kan basıncını düşürebilir ve beyne giden kan akışını artırabilir.

Kereviz Nasıl Tüketilmeli?

Sebzeler için pişirildikten sonra doğranması önerilir. Bu sayede sebzelerde gereksiz besin kaybının önüne geçilebilir. Yenmeden birkaç saat önce boyunca doğranmış ve saklanmış kereviz bile birçok besinin değerini kaybeder.

Kereviz sapları çiğ veya pişmiş olarak yenebilir. Genellikle çiğ sebze yemenin pişmiş yemekten daha besleyici olduğuna inanılır. Kereviz saplarını 10 dakika buharda pişirmek içindeki antioksidanları olumsuz etkilemez. Buharda pişirme yöntemi ayrıca sebzelerin doğal lezzetini korumaya yardımcı olur.

Kereviz Nasıl Muhafaza Edilir?

Kereviz, tarım sırasında kimyasala en çok maruz kalan sebzelerden biridir. Bu nedenle organik kereviz bulmaya çalışın. Yaprakların taze göründüğünden ve kahverengi lekeler olmadığından emin olun. Kerevizleri eve götürdükten hemen sonra yıkamayın, çünkü bu daha hızlı bozulmasına neden olur. Buzdolabında ise 5 ila 7 güne kadar saklanabilir.

1/5 - Oy verildi.

Yorum yapın