Karanfil Çayın Faydaları

Ülkemizde en sık tüketilen içeceklerden bir tanesi olan karanfil çayın faydaları çok fazladır. Karanfil birçok çayada lezzet vermesi için katılmaktadır. Bu çay çeşitlerinden en sık tüketilenleri faydalarının yanında güzel aromaya sahip olan çeşitlerdir. Karanfil çayın faydaları yanında ferahlatıcı bir aromaya sahip olduğu bilinmektedir. Bu aroma özellikle mide bulantısı bulunan tüketicilerin ferahlamasına kendini iyi hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda kış aylarında baş gösteren öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar karanfil çayı ile vücuttan kolaylıkla atılabilmektedir. Öksürüğü vücuttan kolaylıkla atan bu mucizevi bitki çayı aynı zamanda solunum yollarını da açarak tüketiciye son derece kaliteli bir yaşantıyı sunmaktadır. Dolayısıyla karanfil çaylarının özellikle kış aylarında daha sık tüketilmesi gerektiği tavsiye edilmektedir.

Karanfil Çayı Hangi Hastalığa Şifadır?

Saymakla bitmeyen karanfil çayın faydaları pek çok tüketici tarafından tam manasıyla bilinmemektedir. Bu bitki çayının bilinen en temel faydası diş ve ağız sağlığına olan iyileştirici gücüdür. Antibakteriyel yapısı sebebiyle ağız içerisindeki mikropları yok ederek ağız içi sağlığını güçlendirirken aynı zamanda diş etlerini de güçlendirebilmektedir.

Karanfil çayının bir diğer faydası ise sindirim sistemini güçlendirmesidir. Özellikle yemek sonraları şişkinlik yaşayan insanların belirli aralıklarla karanfil çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda karanfil çayının tükürük üretimini de arttırarak sindirime katkıda bulunduğu bilinmektedir.

Antioksidan özelliğe de sahip olan karanfil çayı ödem sahibi kişilerin ödemlerini atmasına ve hayat standartlarını yükseltmesine yardımcı olmaktadır. Ödem günümüzde yoğun bir hayat yaşayan pek çok kişi için ortak bir problemdir. Bu problem kişilerin olduğundan daha kilolu gözükmesine sebep olmaktadır. Karanfil çayı ise bu problemi ortadan kaldırmaktadır.

Araştırılan bazı kaynaklarda ise karanfil çayının idrar sökücü olduğu söylenmektedir. Bu yapısı ile de tüketicinin metabolizmasını hızlandırmasına ve kilo vermesine yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Karanfil Çayı Yan Etkileri Nelerdir?

Karanfil çayını tüketmeden önce kesinlikle bir doktordan tavsiye almak gerekmektedir. Saymakla bitmeyen karanfil çayın faydaları oldukça çoktur. Ancak her şeyde olduğu gibi artı ve eksi yönler mevcuttur. Karanfil çayının bazı kişiler üzerinde alerjik etkiler yaratabileceği bilinmektedir.

Yapılan araştırmalarda tüketicilerin karanfil çayını bir kez tüketip kendilerini gün boyu gözlemlemeleri ve aksi bir durum olduğunda doktora görünmeleri tavsiye edilmektedir. Karanfil çayının oluşturabileceği yan etkiler şunlardır;

  • Aşırı kilo verme
  • Kas ağrıları
  • Yüksek ateş

Karanfil Çayı Uyku Açar Mı?

Diğer bitki çaylarının aksine karanfil çayının uyku getirici bir özelliği bulunmaktadır.  Ancak karanfil çayının da diğer bitki çayları gibi güçlü etkileri bulunduğundan fazlaya kaçıldığında uyku kaçırıcı bir özelliği bulunduğu bilinmektedir. Yatmadan önce tüketilen bir bardak karanfil çayı kişinin uyumasına yardımcı olmaktadır. Ancak günlük 2 veya 3 tüketimden fazla tüketimde bulunan kullanıcıların metabolizma hızlanmasından dolayı son derece rahatsız bir uyku serüveni geçirecekleri söylenebilmektedir.

Karanfili Kimler Kullanamaz?

Saymakla bitmeyen karanfil çayın faydaları yanında alerjik yan etkileri olabildiği de bilinmektedir. Özellikle hamile kadınlar tarafından doktor tavsiyeyi olmadan tüketilmesi yanlış bulunmaktadır. Bunun dışında alerjisi bulunan kişilerin karanfil çayını öncelikle kendilerini gözlemleyip daha sonra alerjik bir belirti bulunmadığı anlaşılırsa tüketilmesi uygun görülmektedir.

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karanfil çayının hazırlanma biçimi diğer çay çeşitleri ile hemen hemen aynı olduğu bilinmektedir.

Üstü kapalı bir demlikle 2 bardak su kaynama noktasına ulaşana kadar kaynatılır.

Daha sonra demliğin içine 5-6 adet karanfil tohumu eklenir.

Eklenen karanfil tohumları kaynatılmaya devam edilir.

İyice kaynayan karanfil çayının altı kapatılır ve demlenmesi açısından 5-6 dakika bekletilir.

Hazır hale gelen karanfil çayı servis edilir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın