Kuşburnu Faydaları Nelerdir Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir ?

Son yıllarda insanların doğallığa yönelmesiyle alternatif tıbba olan ilgi arttı. Bitkisel ürünler ülkemizde ve dünya da yaygın olarak tedavi ve kişisel bakım çözümleri olarak kullanılıyor. Özellikle ülkemizde sevilerek tüketilen ve şifa getirdiğine inanılan kuşburnu her çeşidiyle karşımıza çıkabilir. Taze, kuru, çay veya marmelat olarak tüketilen bu zengin besin kaynağı, sağlık tarafında birçok fayda sağlıyor.

Besin değeri çok yüksek olan kuşburnu, içerisinde doğal vitamin ve mineraller barındırır. Vücudun birçok hastalıkla savaşmasına katkı sağlayan bu meyve, alternatif tıpta çok sıkça karşımıza çıkıyor. Özellikle nezle ve gribe yakalanan insanlar tarafından hastalığı daha kolay atlatmak amacıyla tüketilir. Bu yazımızda faydaları uzmanlarca kanıtlanmış kuşburnu meyvesinin faydalarından, nasıl tüketilmesi gerektiğinden ve kuşburnu çayının nasıl demlenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

Zengin Bir Antioksidan Kaynağıdır

C, E vitaminleri ve zengin antioksidanları bünyesinde barındırır. İçerdiği polifenol bileşenler ve karotenoider sayesinde bilinen en güçlü antioksidan meyvelerinden bir tanesidir. Bu güçlü etkisiyle serbest radikallerle savaşır ve vücuda girmelerini engelleyen bir koruma kalkanı görevi görür. Oksidatif stresi azalttığı gibi kanser ve diğer kronik hastalıklara yakalanma riskini büyük oranda azaltır.

Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcı Olur

Kuşburnu meyvesi insülin duyarlılığını artırabilir. Bu sayede kan şekerini dengelemeye yönelik bileşenleri taşır. İnsülin direnci yaşayan çoğu hasta için kuşburnu çayının tüketilmesi önerilir. Tip 2 diyabet hastalığının oluşumunu engeller ve kan şekerini dengelemek konusunda ustadır. Diyabet hastaları doktorlarına danışarak kuşburnu çayını diyetine ekleyebilir. Hastalığın olumsuz etkilerini en aza indirmek konusunda fayda sağlayacaktır.

Kalp ve Damar Hastalıklarını Önler

Kuşburnu, antioksidan gücünü kalp ve damar hastalıklarına karşı da gösteriyor. Yüksek oranda C vitamini içermesi, kalp ve ciğer damarlarının korunmasında çok önemlidir. Bunlara ek olarak damar tıkanıklığı ve damar sertliği gibi sorunların önüne geçilmesini sağlamış olur. Kan basıncını düzenler ve kötü kolesterol seviyelerinden korur. Kalp ve ciğer hastalığı bulunan ya da risk taşıyan her bireyin mutlaka günde bir kere kuşburnu çayı tüketmesi önerilir.

Bağışıklık Güçlendirir ve Hastalıklardan Korur

Bağışıklık güçlendirici denildiğinde akıllara ilk olarak kuşburnu gelir. Hastalık dönemlerinde kişileri korur ve hastalığa yakalanma riskini azaltır. Bünyesinde taşıdığı A ve E vitaminleri sayesinde vücudu mikrop ve enfeksiyonlar tarafından gelecek tüm hastalıklardan korur. Lenfositlerin gelişimini destekleyerek enfeksiyonlarla savaşır. Covid-19 virüsünün olası etkilerine karşı maksimum direnç gösterir. Enfeksiyonlar sebebiyle hastalığa yakalanan herkes, süreci hızlı atlatmak için kuşburnu tüketebilir.

Cilt Yapısını Korur ve Hücre Yenilenmesini Destekler

Kuşburnu, cildin yapısını ve elastikiyetini oluşturmaya yarayan kolajenin salgılanmasını sağlar. İçeriğindeki zengin C vitamini sayesinde kolajen üretimini uyarır. Bu üretim sayesinde cildin güneşin zararlı etkilerinden korunmasını, elastikiyetinin korunmasını, hücre yenilenmesini, genç ve diri gözükmesini sağlayan tüm etmenleri sağlar. Yaşa bağlı olarak gerçekleşen kırışıklıklar da bu sayede önlenir. Kuşburnu düzenli olarak tüketildiğinde cilde maksimum koruma sağlayacak doğal kaynaklar arasındadır.

Kuşburnu Nasıl Tüketilir?

Kuşburnu tercihen taze olarak ya da doğal yöntemlerle kurutularak kullanılır. Yaygın olarak kurutulur ve çay şeklinde tüketilir. Bazı uzmanlar kuşburnunun en faydalı olduğu formun çay olduğunu vurguluyor. Genellikle çay formunda kullanılsa da ülkemizin çoğu bölgesinde marmelatı ve pekmezi meşhurdur.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Kuşburnu çayı demlerken bir miktar kurutulmuş kuşburnuna ihtiyacınız olacak. Kuşburnunun kurutulmuş olması uzun süre saklanması açısından fayda sağlar.

Kuşburnuyu güzelce yıkayın ve tozundan arındırın. Çaydanlığın içerisinde yarım litre su ve 2 yemek kaşığı kuşburnu ekleyin. 5 dakika kadar kaynatın ve 10 dakika kadar demlenmeye bırakın.

Kuşburnu çayı günde 2 defa tüketilmeye uygundur. Fazlası zararlı olabileceğinden önerilmez.

5/5 - Oy verildi.

“Kuşburnu Faydaları Nelerdir Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın