Matcha Çayı Faydaları Nelerdir?

Matcha çayı faydaları her geçen gün daha ilgi çeken bir konu olmaya devem ediyor. Pek çok faydası bulunan Matcha çayı giderek popüler olarak çok sayıda insan tarafından kullanılıyor.

Yeşil çayın öğütülmüş hali olarak bilinen Matcha çayı kendine has bir lezzeti ve çok sayıda faydası olan bir çay türüdür. Özel bir yetiştirilme süresi bulunan yeşil çay tozu Japonya’da oldukça önemli yere sahiptir. Japonya’dan tüm dünyaya yayılan şöhreti ile Türkiye’de de insanların ilgisini çekmeyi başarmış görünüyor.

Matcha Çayı Yararları

Matcha çayının bilinen en büyük özelliği kolesterolü dengelemesidir. Yalnızca bu özelliği sayesinde dahi pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Ancak tek faydası bu olmayan Matcha çayının daha pek çok faydası bulunmaktadır.

Matcha çayı yararları için aşağıdaki bir listeleme yapmak mümkündür;

  • Karaciğer sağlığı için bulunmaz bir nimettir.
  • Kalp sağlığının korunmasına katkıda bulunur.
  • Antioksidan görevi görmektedir
  • Konsantrasyonun artmasını sağlar.
  • Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak özellikle hazımsızlık sorunlarını giderir.
  • Kronik çok sayıda hastalığa karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Matcha Çayı Nasıl Hangi Bitkiden Üretilir?

Yeşil çay ailesinden olan Sinensis bitkisinden üretilen Matcha çayının yeşil çaydan ayrılan farkı yetiştirilme süresidir. Hasat vaktine yalın aldığı güneş ışığı azaltılan bitkinin bu sayede klorofil üretmesi sağlanmaktadır. İçinde bulunan yoğun oranlı klorofil sayesinde çok daha yeşil bir renge sahip olur. Bitkinin hasat edilmesinin ardından son derece hassas ve özenli biçimde kurutulan bitki bir süre bekletildikten sonra geleneksel yöntemler ile toz şekline getirilir.

Japonya’da özel bir yeri olan ve artık neredeyse tüm dünyaya yayılmış olan Matcha çayı giderek daha çok tercih edilen çay türü olmayı başarmış durumdadır. Antioksidan zengini olması sebebi ile detoks etkisi göstermesi en çekici taraflarından birisidir. Ayrıca zihin açıcı etkisi de pek çok kişinin bu çayı tercih etmesindeki ilk sebepler arasında yer almaktadır. Çok sayıda mineral ve vitamin açısından zengin olan Matcha çayı halsizlik ile alakalı sorunlara da iyi gelmektedir. Vücudun kendini yenilemesine doğrudan katkı sunan çay, aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Yurtdışında ortaya konulan araştırmalarda Matcha çayı için kolesterol seviyesini ciddi oranda dengelediği sonucuna ulaşılmıştır. Karaciğer sağlığına da iyi gelen bu çayın her bünyede farklı etki gösterdiğini de belirtmeden geçmemek gereklidir. Buna bağlı olarak bir doktora danışmadan çok fazla tüketim yapılmaması önerilmektedir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın