Maydanoz Çayı Faydaları - Sağlık List

Maydanoz Çayı Faydaları

Maydanoz çayı faydaları ile son dönemlerin en çok merak edilen bitki çayları arasında yer alıyor. Salatalara veya çeşitli yemeklere lezzet katması için sofralarda kendisine yer bulan maydanoz, çay olarak tüketildiğinde de önemli yararlar gösteriyor. Ayrıca diğer çaylara göre hazırlaması daha kolay ve ekonomik olan bu çayın farklı şifalarından yararlanabilirsiniz.

Hücrelere Karşı Koruma

Maydanoz çayı yararları arasında öncelikle güçlü bir antioksidan kaynağı olması geliyor. Bunun anlamı ise hücrelerde serbest radikaller olarak bilinen zararlı moleküllerin zararlarına karşı koruyabilmesidir. Özellikle hücrelerin korunmasına yardımcı olarak genel sağlığınızı iyi tutmaya yardımcı olur. Antioksidan sadece hücrelerin sağlığını korumakla kalmaz, ayrıca; kalp hastalıkları, diyabet ve kanser gibi çok tehlikeleri hastalıklara karşı da direnç verir. Özellikle bu alanda yapılan araştırmalar kapsamında maydanozun güçlü yapıdaki antioksidan içeriği sebebiyle DNA hasarını önlediği ve kanser hücrelerinin de yayılmasını önleyebildiği saptanmıştır. Elbette kanser çok çeşitli bir hastalık olduğu için kanseri tamamen önleme veya tedavi etme gibi bir özelliği bulunmaz. Fakat antioksidan yapısı sayesinde hücrelerin zarar görmesini maydanoz engelleyebilmektedir.

Böbrek Taşı Oluşumlarını Önleyebilir

Maydanoz çayı faydaları arasında böbrek taşlarını önleyebilecek olan yapısı da öne çıkıyor. Böbreklerde oluşan bu taşlar başta idrar sorunları olmak üzere sırt ve mide kısmında şiddetli ağrılara neden olurlar. Maydanoz doğal bir idrar söktürücüdür ve çay olarak tüketildiğinde sıvı yapısı sayesinde bu etkisini çok daha iyi şekilde gösterir. İdrar çıkışlarının çok ve düzenli olması böbreklerde taş gibi oluşumların gelişimini engelleyecektir. Ayrıca idrar asitliğini yükselterek taşa sebep olan kalsiyum atılımının da düşük olmasını sağlamaktadır.

Bağışıklığınızı Güçlendirir

Maydanoz çayının faydaları arasında iyi bir C vitamini kaynağı olmasından dolayı bağışıklığınızı güçlendirici özelliği de bulunuyor. C vitamini açısından zengin olan maydanoz, 5 gramında günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 22’sini karşılayacak değerlere sahiptir. Hastalıkları önlemek için çok etkili olan C vitamini aynı zamanda antioksidan görevi de görür. Yaraların iyileşmesi, besin emilimi ve kemik oluşumu için de yine C vitamini gereklidir.

Kanser ile Mücadele

Maydanoz çayı kanser ile mücadelede de etkili olabilir. Güçlü bir antioksidan olduğundan dolayı hücrelerin yapısını korumak için yardım eder. Bazı çalışmalar maydanoz özütünün DNA hasarını önlemek açısından yararlı olduğunu göstermiştir. Ayrıca meme kanseri hücrelerinin de yayılmasını yine yapılan araştırmalara göre yüzde 41 oranında azalttığı görülmüştür. Kanser farklı seviyelerde ve türlerde olduğu için maydanoz çayının kanseri tedavi ettiğine yönelik bir söylem doğru olmayacaktır. Fakat antioksidan özellikleri ile birlikte kanser oluşumunun engellenmesine yönelik yararlar göstermektedir.

Adet Dönemini Rahatlatabilir

Maydanoz çayının faydaları arasında adet dönemini rahatlatıcı etkiler de bulunur. Hormon sevilerini düzenleyerek bu dönemin daha kolay geçmesinde yardımcıdır. Ayrıca emziren anneler için süt üretimini arttırıcı özellikler de taşır. Süt arttırıcı etkisinin ne kadar olduğuna yönelik bilgiler ise henüz kısıtlıdır.

Maydanoz Çayı Nasıl Demlenir?

Maydanoz çayı demleme oldukça kolay ve kısa süreler içinde hazırlanacak şekildedir. Öncelikle küçük bir tencere veya demliğe su koyup kaynamaya bırakın. Sonrasında ise yaklaşık 5 gram olacak taze maydanozu küçük küçük doğrayın ve kaynamaya bıraktığınız suyun içine atın. Dilerseniz bu işlemi daha pratik olması için french press’te de yapabilirsiniz. Demlemeye yaklaşık 5 – 10 dakika bıraktıktan sonra maydanozları süzerek çayı içebilirsiniz. Çay yeşil ve sarı tonlarında bir renge sahip olacaktır. Doğrudan tüketilebilir ancak doğrudan tüketimde tadı pek hoş olmayabilir. Bu yüzden limon veya bal ile tüketebilirsiniz.

Oy Ver

Yorum yapın