Nefes Alırken Sırt Ağrısı ve Batmanın En Önemli Nedenleri ve Tedavisi

Nefes alırken sırt ağrısı çeken kişilerin sayısı oldukça fazladır. Nefes alıp vermek günlük hayat içerisinde fark etmeden gerçekleştirmiş olduğumuz bir eylemdir. Ancak bazı hastalıklar sonucunda nefes alıp verirken sırt ağrısı ya da batma hissi yaşayabilmek mümkündür. Bu durum çeşitli nedenler sonucunda ortaya çıkabilir ve altında yatan sebeplerin ortadan kaldırılması ile tedavi edilebilir.

Kaslardaki Problemler

Nefes alırken sırt ağrısı kaslarda meydana gelen problemler sonucunda oluşabilir. Nefes alırken meydana gelen bu batma ve ağrı hissi çeşitli problemler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Nefes alıp verirken meydana gelen ağrı ve batma hissinin en temel nedeni kaslarda meydana gelen problemlerdir. Özellikle sırt bölgesinde yer alan kaslarda gerginlik veya ağrı olması gibi problemler sonucunda nefes alıp verirken sırtınıza iğne batırılıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Kaslarda meydana gelen bu problemler genellikle aşırı şekilde egzersiz yapmak veya ağır bir şeyler kaldırmak sonucunda ortaya çıkar.

Sırt bölgesinde bulunan kasların gerilmesi sonucunda bu bölgede ağrı oluşur ve kişiler nefes alıp verirken ağrı ya da batma hissi ile karşılaşırlar. Kas problemleri sonucunda meydana gelen nefes alıp verirken yaşanan batma hissinin ortadan kaldırılabilmesi için kişilerin istirahat etmeleri önerilir. İstirahat edebilme imkanı bulunmayan kişiler ise doktor tarafından önerilen iğneleri ya da kremleri kullanarak bölgede meydana gelen gerginliklerin ortadan kalkmasını sağlayabilirler. Kaslarda meydana gelen gerginliğin ortadan kaldırılması durumunda nefes alıp verirken herhangi bir sırt ağrısı ya da batma problemi olmadığı görülecektir.

Obezite Problemi

Nefes alırken sırt ağrısı yaşayan kişiler bu durumun aşırı kilodan meydana gelebileceğini de bilmelidirler. Aşırı kilolu kişiler nefes alıp verirken sırtında veya karın bölgesinde ağrı hissedebilirler. Bunun nedeni ise vücudun fazla kiloya sahip olması ve bu nedenle sırt bölgesinde bulunan kas gruplarına fazla yük binmesidir. Sırt bölgesindeki kaslara fazla yük binmesi durumunda nefes alıp verirken batma hissi ile karşılaşılabilir. Sırtta bulunan kaslara çok fazla yük binilmemesi için yapılabilecek en önemli şey doktor kontrolünde diyet ve spor yapmaktır. Kontrollü olarak kilo verdiğiniz durumda sırtınızda nefes alıp verirken herhangi bir batma veya ağrı hissi ile karşılaşmayacaksınız

Kalpte Meydana Gelen Problemler

Nefes alırken sırt ağrısı oluşmasının temel nedenleri arasında kalpte meydana gelen problemler de gösterilebilir. Kalbinizde herhangi bir sorun varsa nefes alıp verirken zorlanabilir ve nefes aldığınız durumlarda göğüs ya da sırt bölgenizde ağrı hissi ile karşılaşabilirsiniz. Sırtta meydana gelen bu ağrı sonucunda nefes alıp verirken sırtınıza ağrı girmesi veya batma hissi yaşanması gibi çeşitli problemlerle karşılaşabilirsiniz. Nefes alıp verirken zorlanan ve sırtında ağrı hisseden kişilerin en yakın zamanda doktora başvurmaları önerilir. Doktor tarafından gerçekleştirilecek muayene sonucunda kalp problemlerinin neden meydana geldiği tespit edilebilir ve gerekli tedavi yöntemleri uygulanabilir. Uygulanan bu tedavi yöntemleri sayesinde kalpte meydana gelen problemler nedeniyle nefes alıp verirken sırtta ağrı hissedilmesi durumunun önüne geçilebilir.

Omurga Eğriliği

Nefes alırken sırt ağrısı probleminin oluşmasının temel nedenleri arasında omurgada meydana gelebilecek eğrilikler de yer alır. Özellikle ergenlik dönemine geçiş yapmış olan bireylerin omurgalarında meydana gelen eğrilik nedeniyle sırt ağrısıyla sık sık karşılaştıkları görülür. Omurga eğriliği sonucunda ortaya çıkan sırt ağrıları nefes alıp verirken zorlanmaya ve sırt bölgesinde batma hissi ile karşılaşılmasına neden olur. Omurga eğriliğinin tedavi edilebilmesi için öncelikle meydana gelen eğriliğin derecesi dikkate alınır. Omurgadaki eğrilik yeni yeni oluşmaya başladı ise doktor tarafından önerilen sırt desteklerinin kullanılması sayesinde bu problem kontrol altına alınabilir. Omurgada meydana gelen eğrilik problemi ileri seviyede ise cerrahi müdahaleler yapılması gerekir. Omurga eğriliği sonucunda kişilerin omurgasının göğüs kafesine baskı yapması sonucunda nefes alıp verirken hem sırtta hem de göğüs kafesinde ağrı problemleri çıkabileceği unutulmamalıdır.

Oy Ver

Yorum yapın