Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat, erkek vücudunda oluşan sorunların genel kaynağı olarak bilinir. Sıklıkla 50’li yaşlardan sonra meydana gelen prostat hastalığı genç erkeklerde de görülebilmektedir. Prostat hastalığının tanı ve tedavi süreci üroloji uzmanları tarafından tam teşekküllü hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Prostat ile; prostat kanseri, iyi huylu prostat büyümesi, prostat iltihabı gibi farklı şekillerde karşılaşılabilir.

En sık rastlanan prostat belirtileri ise aşağıdaki gibidir:

 • İdrar başlangıcı ve bitişinde güçlük çekmek
 • Zayıf veya kesikli şekilde idrar akışı
 • İdrar sırasında yanma ve ağrı hissi
 • Geceleri kısa aralıklarla idrara kalkma
 • Aniden gelen idrar sıkışıklığı ve idrarı tutma zorluğu

Bu tip belirtiler prostat hastalarında yaygın bir şekilde rastlanan semptomlardır. Bu belirtilerin görülmeye başladığı andan itibaren bir üroloji uzmanından randevu almak gerekir. Bu sayede prostat hastalıkları başlangıç evresindeyken tedavi de mümkün hale gelecektir.

Prostat Büyümesi

Prostat büyümesi pek çok kişide iyi huylu bir gelişme olarak görülür. Büyüme, 40’lı yaşların sonlarında ve 50’li yaşların başlarında başlayarak değişen hızlarla devam eder. İyi huylu prostat ileri yaşlarda görülmeye başlansa da nedeni tam olarak halen bilinememektedir. Mesane çıkışında ve idrar yolunda tıkanma gibi durumların meydana gelmesi prostat bezinin büyüdüğünü belirtmektedir.

Bazı insanlarda yaşlanmanın doğal bir parçası olarak görünerek tedavi gerektirmez. Fakat günlük yaşamı zorlaştıran belirtilere sahip olması durumunda tedavi edilmesi gerekir. Bu belirtiler; idrar yapma fonksiyonunun bozulması, vücuda zarar verici semptomlar gibi sıralanabilir.

Prostat büyümesinin tedavisi için son tercih ameliyattır. Hastalık, belirli bir süre düzenli olarak takip edilerek gelişimi izlenir. Bu sayede ameliyat ihtiyacı olup olmadığını saptamak da mümkündür. Ameliyat ihtiyacı, yukarıda da belirtildiği gibi günlük yaşamı etkileyen faktörlerin görülmesiyle birlikte hissedilir. Prostat büyümesi çoğunlukla iyi huylu bir gelişme olduğu için nadiren günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir.

Prostat Büyümesi Tedavisi

Prostat büyümesinde tedavinin belirleyici etkileri vardır. Prostat büyümesi tedavisi, hastanın şikâyetlerinin derecesine göre uygulanır. Prostat büyümesinden kaynaklanan fonksiyonel ve fiziksel sorunların gözlenmesi tedavi için hızlı adımların atılmasını gerektirir. Hastalıkla ilgili olumsuz ve günlük yaşamı etkileyen şikâyetlere sık rastlanmaz. Fakat bazı hastalar aşağıdaki gibi birtakım günlük yaşamı olumsuz etkileyen faktörler belirtebilmektedir;

 • Prostata bağlı idrar yolu enfeksiyonları
 • Kanlı idrar oluşumu
 • Mesanede taş gelişiminden ortaya çıkan ağrılar
 • Böbrek yetmezliği

Yukarıdaki durumlar prostatın acilen tedavi edilmesini gerektirmektedir. Aksi halde tüm bu sorunların artarak yaşanmaya devam ettiği bilinmektedir.

Prostat büyümesi tedavisinde tedavi yaklaşımları aşağıdaki gibidir;

 • Düzenli takip ve gözlem
 • İlaçlı tedavi
 • Cerrahi yöntemlerle tedavi

Bu tedavi yaklaşımlarıyla birlikte hastalığın ortadan kalkması için gerekli tedaviye başlanır. Prostat büyümesi yaş ile ve hastanın genel sağlık durumu ile doğru orantılı şekilde gerçekleşir. Bu nedenle erken teşhis ve erken tedavi başlangıcı her hastalıkta olduğu gibi prostat özelinde de çok önemlidir.

Oy Ver

Yorum yapın