Sağlıklı Bir Diyet İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diyete başlarken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi diyetin devamlılığı ve tercih edilen besinin kalitesidir. Bir diğer önemli nokta ise diyetin tek başına değil, beslenme ve diyet uzmanları eşliğinde yapılmasıdır.

Diyetine bağlı kalmaya kararlı kişiler sağlıklı, doğal besinler tüketmeye dikkat etmeli ve programlarında uzun süreli tokluk sağlayan besinler olmalıdır. Kısa süreli olarak açlığı ortadan kaldıran besinler hem kan şekeri dengenizi bozar hem de faydasız bir diyet sağlar. Uzmanlar, diyet yapanların bu durumdan kaçınmak için belirli besinleri düzenli ve yeterli tüketmelerini öneriyor.

Sağlıklı Olduğunu Düşünerek Öğün Atlamayın

Gerçekçi bir zayıflama diyeti ortalama 5-6 öğünden oluşur. Sık beslenme şekli şekeri düzenleyebilir, metabolizmayı daha verimli hale getirebilir ve açlığı kontrol etmenize yardımcı olabilir. Çoğu insan zayıflamaya çalışırken öğün atlamayı düşünür. Bu yanlış hareket aksine kilo vermenizi engeller, şeker dengenizi bozar ve bir sonraki öğünü aç yemeye başladığınız için porsiyon miktarınızı kontrol etmenize engel olur.

Tüm Besinlerden Yeterince Tüketin

Diyet yapanlar bazen eksik yazılmış diyet programlarına bakarlar. En yaygın örnek; “Ekmeğimi yemezsem daha çok kilo veririm, salataya gerek yok.” şeklindedir. Ancak diyet için yazıla her gıdanın bir amacı vardır. Salata yemek yeme hızınızı yavaşlatır, midenizden geçen yiyeceklerin hızını yavaşlatır ve sizi daha uzun süre tok tutar. Ekmek, kan şekeri dengenizi koruyabilir. Diyetinizdeki besinleri gereksiz görerek değiştirmeye çalıştığınızda yetersiz beslenmiş olursunuz. Bu durum açlık hissinin sürekli peşinizde olmasını sağlar.

Bol Su Tüketmeye Önem Verin

Su yerine kullanılabilecek pek çok içecek olduğundan dolayı su içmek bazı insanlar için zor veya rahatsız edici olabilir. Su dışındaki birçok içeceğin kalorisi yüksektir veya kafein içerir. Enerji içecekleri kalori alımınızı artıracaktır. Öte yandan kafein vücudumuza gerekli suyu sağlamaz, tam tersine gerekli suyun atılmasına neden olur. İster kilo verme diyetinde olun ister kilo koruma diyetinde olun, vücudumuz su kaybetmeye devam edecek. Açlık hissi çoğu zaman susuzluk hissi ile karıştırılır. Bu nedenle günlük rutinde bol su içmek önemlidir.

Light Yiyeceklere Fazla Güvenmeyin

Ürünün düşük kalorili, az yağlı veya hafif olarak etiketlenmesi, kalori içermediği anlamına gelmez. Kalorisi azaltılmış olabilir ancak asla kalorisiz değildir. Birçok insan diyet yaparken light adı altında satılan ürünlere güvenmek ister. Bu ürünlere güvenen insanlar normalinden daha fazla yiyerek sınırı aşmış olur. Diyet sırasında yapılan en büyük yanlışlardan biridir.

Hayatınıza Hareket Katmayı Deneyin

Egzersiz, diyetin ve sağlıklı beslenmenin ana unsurlarından biridir. Yürüyüş ve fiziksel egzersiz, gün boyunca enerjinizi boşaltmanıza yardımcı olur. Bu alışkanlığa günlük aktivitelerinizi artırarak başlayabilirsiniz. Kısa mesafelerde araç kullanmak yerine yürümeyi seçmek çok daha mantıklı olacaktır. Bir örnek daha verecek olursak; yürüyen merdivenleri ve asansörleri görmezden gelmek hayatınıza hareket katmak için iyi bir yoldur.

Rafine Şekere Veda Edin

Diyet yaparken rafine şeker içeren yiyecekler yerine kurutulmuş meyveleri ve bitter çikolatayı tercih edebilirsiniz. Ancak tüm bu gıdaların tüketiminin kontrollü olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Kilo verme sürecinde çikolata, kek ve diğer tatlı yiyecekleri az miktarda yiyebilirsiniz ama yine de ambalajlı ürünler yerine ev yapımı olanları tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Diyet Sürecinde Stresten Uzaklaşın

Doğru beslenme planı uygularsanız, kilo verdiğiniz için kendinizi mutlu hissedecek ve strese çok yer vermeyeceksiniz. Diyet programına uyum sağlamamak ve rutini aksatmak kan şekeri ve tansiyon seviyenizin kötüleşmesine neden olabilir. Bu da size stres ve depresyon sorunlarını getirebilir. Diyet programınız rutine oturduğu zaman stresli hissediyorsanız, kesinlikle bir şeyler ters gidiyor demektir. Diyet sırasında çevresel nedenlerle oluşabilecek stres, anksiyete ve depresyon gibi belirtiler karşısında bitki çayı içebilirsiniz.

Oy Ver

“Sağlıklı Bir Diyet İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler” üzerine 2 yorum

Yorum yapın