Sağlıklı Yaşam İçin Bilinmeyen Fiziksel Aktiviteler - Sağlık List

Sağlıklı Yaşam İçin Bilinmeyen Fiziksel Aktiviteler

Sağlıklı yaşam için kişilerin düzenli olarak egzersiz yapması gerektiği bilinir. Basit gibi görünen egzersizlerin düzenli şekilde yapıldığı takdirde daha sağlıklı vücuda sahip olunduğu görülmüştür. Kişilerin düzenli olarak yürüyüş yapması dahi kilo kontrolünün yapılmasını sağlayacağından daha sağlıklı ve vücuda sahip olabilmeyi mümkün hale getirecektir.

Sağlıklı Yaşam İçin Plank Hareket

Sağlıklı yaşam için kişilerin düzenli olarak yapabileceği hareketlerden birisi plank hareketidir. Plank hareketi çok bilinir olmasına rağmen sağlamış olduğu faydalar hakkında herkesin bilgi sahibi olmadığı görülür. Plank egzersizi statik bir egzersizdir ve bu egzersizin doğru şekilde yapılması sayesinde daha sağlam kaslara sahip olabilmek mümkün olacaktır.

Daha sağlıklı bir yaşam isteyen kişilerin spor salonuna gidebilmesi gibi bir durumu olmadığında veya spor yapması gibi bir vakti bulunmadığında plank hareketini yapmaları önerilir. Bu hareketin uygulanabilmesi için kişiler dirsekleri ve ayak parmaklarının üzerinde belirli bir süre durmak zorundadır. Bu hareket sırasında sırtın düz tutulması sağlandığı takdirde bireylerin hem daha sağlam sırt kaslarına hem de karın kaslarına sahip olabilmesi mümkün olacaktır.

Şınav Hareketi

Sağlıklı yaşam için yapılabilecek pratik egzersizlerden birisi de şınav hareketidir. Şınav basit bir hareket gibi görünse de oldukça etkilidir. Gün içerisinde spor yapmaya vakti olmayan kişilerin bu hareketi 10-15 defa tekrar etmesi dahi daha sağlıklı bir vücuda sahip olması için yeterli olacaktır.

Şınav hareketinin uygulanabilmesi için plank pozisyonunun alınması ve daha sonra kişilerin kollarından güç alarak kendini yukarı kaldırıp tekrar aşağı indirmesi gerekir. Bu hareketin uygulanması sırasında dikkat edilmesi gereken nokta sırtın ve kalçaların düz bir çizgi gibi durması gerektiğidir. Şınav hareketinin doğru şekilde yapılması ve tekrarlanması sayesinde daha sağlam kemiklere ve dolayısıyla daha sağlıklı bir vücuda sahip olunacaktır.

Denge Egzersizi

Sağlıklı yaşam için uygulanabilecek pratik egzersizler arasında denge egzersizleri de yer alır. Bireyler küçük yaştan itibaren yürüyebilmek için dengede tutunmaya çalışırlar. Küçük yaşlarda da yürüyebilmek için ihtiyaç duyulan bu denge hareketi ileriki yaşlardaki bireyler için daha sağlıklı bir yaşam için etkilidir.

Gün içerisinde düzenli şekilde denge hareketi yapan kişilerin hem hafızalarının daha güçlü olduğu hem de daha sağlıklı bir fiziğe sahip olduğu açıklanmıştır. Evde denge hareketinin uygulanabilmesi için kişilerin dişlerini fırçalarken tek ayak üstünde durması önerilebilir. Basit bir egzersiz olan denge hareketini çeşitlendirebilmek mümkün olduğundan kaldırımda yürümek yerine kaldırım ucunda dengede durmaya çalışarak yürümek veya gün içerisinde 5-10 dakikalık denge pozları denemek denge egzersizlerinin yapılması için yeterli olacaktır. Gün içerisinde denge egzersizlerinin yapılması ile daha sağlıklı bir beyine dolayısıyla daha sağlıklı bir vücuda sahip olunacaktır.

Emekleme Hareket

Vücut sağlığının korunabilmesi için yapılabilecek fiziksel aktivitelerden birisi de emeklemedir. Emekleme bebeklerin yürüme serüveninin başlangıcı olarak açıklanabilir. Bu hareketin yetişkin bireylerde yapılması durumunda bireylerin daha sağlıklı çalışan bir sinir sistemine sahip olabileceği açıklanmıştır. Emekleme hareketi hem egzersizlerden ayrılması hem de basit olması nedeniyle koordinasyonun sağlanabilmesi için tercih edilebilecek bir aktivitedir.

Alanında deneyimli olan uzmanlar tarafından gerçekleştirilen açıklamalar sayesinde emekleme hareketinin düzgün şekilde yapılması hem duruş bozukluklarının ortadan kaldırılmasını sağlayacak hem de daha sağlıklı kaslara sahip olabilmeyi mümkün hale getirecektir. Emekleme hareketinin yapılabilmesi için kişilerin bir bariyer üzerinde yürümek yerine bariyerin altında sürülmesi önerilebilir.

Sağlıklı yaşam için egzersiz arayışında olan kişiler antrenman yapmadan önce ısınma hareketlerinin içerisine emekleme hareketlerini de katabilirler. Emekleme hareketlerinin gerçekleştirilmesi ile el ayak kombinasyonlarının daha sağlıklı şekilde yapılabilmesi ve kişilerin dengede kalabilmesi mümkün olacaktır.

Emekleme egzersizi kişilerin kondisyon antrenmanının kısa bir bölümüne de eklenebilir

Emekleme egzersizini daha eğlenceli hale getirebilmek için karşınızdaki kişiye meydan okuyabilir bu sayede de hanginizin daha uzun süre emekleyeceğini görebilmeniz için bir yarışa girişebilirsiniz. Bu yarış sayesinde hem beyin faaliyetlerinin daha doğru şekilde çalışmasını sağlayabilir hem de daha sağlıklı kaslara sahip olabilirsiniz.

Oy Ver

Yorum yapın