Sirkadiyen Ritimler: Biyolojik Saatlerimizin İç İşleyişi - Sağlık List

Sirkadiyen Ritimler: Biyolojik Saatlerimizin İç İşleyişi

Biyolojik saat vücudun ihtiyaç duymuş olduğu hormonların salgılandığı zaman dilimi olarak açıklanabilir. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu hormonların salgılanabilmesi için bazı kritik noktalara dikkat edilmesi gerekir.

Sirkadiyen Ritim Nedir?

Sirkadiyen ritim bedenin uyku ve uyanıklık döngüsü olarak açıklanabilir. Bu mekanizmanın doğru şekilde çalışması durumunda hormonların ne zaman salgılanacağından kasların ne zaman dinleneceğine kadar pek çok işlemin gerçekleşeceği biyolojik saat belirlenir.

Sirkadiyen ritim bedendeki metabolik aktivitelerin gerçekleşebilmesi için ihtiyaç duyduğu ritim olarak adlandırılabilir. İhtiyaç duymuş olduğu hormonların salgılanabilmesi için bazı noktalara dikkat etmeleri gerekir. Bu saatin doğru şekilde çalışabilmesi için güneş ışığına ihtiyaç duyulur. Vücudun güneş ışığına maruz kalması sayesinde vücudun aktif hale gelebilmesi ve uyanma sinyalinin beyne gönderilmesi sağlanır.

Sirkadiyen Ritim Neden Bozulur?

Biyolojik saat kişilerin ihtiyaç duymuş olduğu hormonların doğru şekilde salgılanabilmesi ve bu şekilde metabolik aktivitelerin yerine getirilebilmesi için önemlidir. Biyolojik saatte ihtiyaç duyulan hormonların salgılanabilmesi için Sirkadiyen ritim oldukça önemlidir. Bu ritmin bozulması durumunda kişilerin ihtiyaç duymuş olduğu hormonlara sahip olamaması bu nedenle de vücudunda bazı değişikliklerin meydana gelmesi ile karşılaşılabilir.

Sirkadiyen Ritimler: Biyolojik Saatlerimizin İç İşleyişi
Sirkadiyen Ritimler: Biyolojik Saatlerimizin İç İşleyişi

Sirkadiyen ritim sayesinde kasların güçlenebilmesi ve bağışıklık sisteminin daha doğru şekilde çalışması da sağlanabilir. Bu saatin insanlık tarihi ile birlikte bozulmaya başlamasıyla uyku problemlerinin ortaya çıktığı görülmüştür. Sirkadiyen ritmin bozulmasına neden olan temel faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sirkadiyen ritmin bozulmasının en önemli nedeni elektriğin kullanılmaya başlanmasıdır. Elektriğin kullanmaya başlanması ile birlikte kişilerin gece geç saatlere kadar çalışmaya başlaması bu nedenle de uyması gereken biyolojik saatin geçmesi gibi problemlerle karşılaşılır
 • Elektriğin keşfi ile birlikte mavi ışık gelen cihazlara daha fazla maruz kalan insanların biyolojik saatinde bozulmalar meydana gelmiştir.
 • Gün içerisinde çok fazla oturarak zaman geçirmek ve hareketsizlik de biyolojik saatin bozulmasına neden olur
 • Sirkadiyen ritminin bozulmasının nedenlerinden biri kişilerin zamansız ve yanlış şekilde beslenmesidir
 • Vücudun uyumaya ihtiyaç duyduğu zaman diliminde kafeinli içeceklerin tüketilmesi ve uykunun bastırılması da biyolojik saatin kaçırılmasına neden olabilir
 • Uykuyu kaçırabilmek için kafeinli içecekler tüketen kişiler uykusu gelsin diye alkollü içeceklere yöneldiğinde de ritmin bozulmasına neden olabilirler

Sirkadiyen Ritim Neden Önemlidir?

Biyolojik saat kişilerin daha sağlıklı vücutlara sahip olabilmek için ihtiyaç duydukları hormonların salgılandığı zaman dilimidir. Kişilerin bu zaman dilimi içerisinde uykuya dalmış olmaları uyku sırasında ihtiyaç duymuş oldukları hormonların salgılanmasını sağlayacaktır. Uyku saatleri içerisinde çalışmaya devam eden veya uykusu kaçsın diye alkollü içeceklerin tüketimine ağırlık veren kişiler Sirkadiyen ritmini bozulmasına neden olabilir. Sirkadiyen ritminin önemi bilindiği takdirde bu ritmin bozulmaması için daha detaylı önlemler alınabilme şansı da elde edilebilir. Sirkadiyen ritmin önemi şu şekilde açıklanabilir:

 • Uyku düzeninin oluşmasını sağlar
 • Vücudun daha verimli ve sağlıklı şekilde çalışabilmesine olanak sağlar
 • Vücuttaki metabolik aktivitelerin gerçekleştirilmesini sağlar
 • Sindirim sisteminin ve boşaltım sisteminin daha doğru şekilde çalışmasını sağlar
 • Cildin daha sağlıklı olabilmesini ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar

Sirkadiyen Ritim İçin Öneriler

Biyolojik saat sayesinde vücudun daha sağlıklı şekilde metabolik faaliyetlerini yerine getirmesi sağlanır. Metabolik faaliyetlerinin yerine getirilebilmesi ve Sirkadiyen ritmin daha sağlıklı şekilde çalışabilmesi için dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sirkadiyen ritmin tetikleyicisi olarak doğal ışık gösterilebilir. Vücudun daha sağlıklı şekilde çalışabilmesi için güneşin doğmaya başladığı zaman dilimi içerisinde Güneş ışığında maruz kalmak önerilir
 • Sirkadiyen ritmin düzene girebilmesi için bedenin açlık tokluk dengesinde de dikkat edilmesi gerekir. Vücut uzun süre aç kalmamak üzere programlandığından kişilerin açlık tokluk dengesine dikkat etmesi gerekir
 • Sirkadiyen ritminde aksaklıklar meydana gelmemesi için kişilerin uykusunun kaçması nedeniyle kullandıkları kafein içeren ürünlere ara vermeleri oldukça önemlidir
 • Sirkadiyen ritim için uyku hijyenine dikkat edilmesi ve hafta içi akşamları maksimum bir saatlik bir uyku saati farkı ile yatağa girilmesi gerekir.
Oy Ver

Yorum yapın