Teramisin (Terramycin) Nedir, Neye Yarar? Yanık ve Yara İzlerine İyi Gelir Mi? - Sağlık List

Teramisin (Terramycin) Nedir, Neye Yarar? Yanık ve Yara İzlerine İyi Gelir Mi?

Teramisin kullanımı çok fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu ilacın kullanılmasından önce ilacın faydaları ve yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır.

Teramisin Nedir?

Teramisin kullanımı hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişiler öncelikle bu kremin neye yaradığını merak ederler. Bu krem cilt üzerine lokal olarak uygulanmaktadır. Kremin içerisinde antibiyotik özellikli maddeler bulunmakta bu sayede de krem sarı bir renk almaktadır.

Kremin içerisinde bulunan antibiyotikler sayesinde yanıklarda ve yaralarda iyileşme gösterdiği gözlenmiştir. Kremin kullanılmasından önce kremin ciltte meydana getirebileceği yan etkiler hakkında bilgi sahibi olmak ve kremin ciltte ve gözde nasıl kullanılması gerektiği hakkında detaylı bilgileri elde etmek oldukça önemlidir.

Teramisin genellikle vücutta meydana gelen yanık yara ve sivilce gibi problemler de kullanılır. Ayrıca arı sokması ve ciltte meydana gelen açık yaraların üzerine de bu kremin uygulandığı bilinmektedir. Kremin cilt yüzeyinde kullanabileceği bir formu bulunduğu gibi göz içerisinde de kullanılmak üzere tasarlanan bir formu bulunmaktadır. Göz içinde kullanılmak üzere tasarlanan bu form sayesinde gözde meydana gelebilecek arpacık probleminin tedavi edilmesi amaçlanır.

Teramisin Nasıl Kullanılır?

Teramisin kullanımı doğru şekilde gerçekleştirildiği takdirde kremin ciltte meydana gelen sivilce ve yara izlerine iyi geldiği bilinmektedir. Kremin uygulanabilmesi için öncelikle kremini uygulanacağı bölgenin su ile temizlenmesi ve güzelce kurulanması gerekir. Kremi uygulanmadan önce bilinmesi gereken bir diğer nokta ise bu kremin sadece yara ve sivilce olan bölgelere lokal olarak uygulanması gerektiğidir. Kremin yüzün tamamına uygulanması durumunda yüzde bazı alerjik reaksiyonları meydana getirebileceği unutulmamalıdır.

Sivilce ve yara bulunan bölgenin güzelce temizlenip kurulanmasının ardından krem bu bölgeyi ince bir tabaka halinde sürülür. Lokal olarak uygulanan bu kremin bölgede emilene kadar kalması sağlanır. Kremin bölgeden silinmesine veya temizlenmesi gerek yoktur. Ciltte bulunan yaraların büyüklüğüne ve sivilcelerin çeşidine bağlı olarak gün içerisinde 2 ya da 3 defa krem uygulaması gerçekleştirilebilir. Kremin uygulanması sayesinde bölgede meydana gelen yaralar ve sivilcelerin birkaç gün içerisinde geçtiği gözlenecektir.

Bebeklerde Teramisin Kullanımı

Teramisin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken noktalar arasında kremin 8 yaş altındaki bireylere uygulanmaması gerektiğidir. 8 yaşının altındaki çocuklarda ve bebeklerde kremin uygulanması durumunda çeşitli alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Ayrıca kremin uygulanması durumunda bebeklerin cildinde kızarıklıklar da meydana gelebilir.

Kremi bebeklerin kullanmaması gerektiği gibi hamile bireylerin de kullanmaması önerilir. Kremin hamilelerde nasıl bir yan etki yaratacağı bilinmediğinden hamilelik sürecinde olan kişiler bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkilememek için bu kremi kullanmaması önerilir. Doktor tarafından kremin kullanılması önerildiği durumda ise doktor tarafından belirlenen dozajın üstünde kremin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Teramisin Kreminin Faydaları

Teramisin kullanımı sonucunda vücuda sağlamış olduğu faydalar ile adından söz ettirmeyi başaran bir kremdir. Bu krem doktorlar tarafından vücutta bulunan iltihaplı yaraların iyileşmesinde veya sivilcelerin geçmesinde reçete ile verilen bir krem türüdür. Doktor tarafından önerilen kremin eczaneden alınmasının ardından yaraların üzerine uygulanması sayesinde yaraların oluşmasına neden olan mikropları öldürdüğü bilinmektedir. Ayrıca kremin uygulanması sayesinde yara bulunan bölgenin kısa süre içerisinde iyileştiği de görülecektir.

Teramisin ciltte kullanılabileceği gibi dudaklarda meydana gelen uçukların tedavi edilmesinde ve dudak çatlaklarında da kullanılabilir. Sağlamış olduğu faydalar ile adından söz ettiren bu kremi iltihap bulunan bütün açık yaraların üzerine uygulayabilmek mümkündür.

Teramisin ayrıca sivilcelerin tedavi edilmesinde ve sivilcelerin ardından meydana gelen izlerin tedavisinde de kullanılabilir. Sivilcelerin tedavisinde kullanılmasına ek olarak kremin arı sokması sonrasında da arının iğnesini batırdığı noktaya uygulayabilmek mümkündür. Kremin arı sokmasının ardından bölgeye uygulanması sayesinde bölgede meydana gelebilecek şişliklerin ortadan kaldırıldığı görülecektir

Oy Ver

Yorum yapın