Rooibos Çayı Cilde Faydaları

Rooibos çayı cilde faydaları genel anlamda cilt bakımı ve onarımı üzerinedir. Son dönemlerde özellikle kış aylarının da yaklaşmasıyla cilt bakımı ve onarımı daha yoğun bir biçimde gündeme gelmeye başlamıştır. Kış aylarının cilt üzerindeki en temel etkisi cilt yaralarıdır.

Rooibos bitkisi magnezyum, potasyum, kalsiyum, iyot, florin ve bakır yönünden oldukça zengin bir bitkidir. Bu sebepten dolayı içerisinde pek çok vitamini bir arada barındırmaktadır. Rooibos çayı genellikle cilt tedavisi için anılsa da 2009 yılında “Food and Chemical Toxicology” akademik dergisinde yayımlanan bir araştırmada kanserli tümörlerin küçültülmesinde de etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebepten dolayı günümüzde rooibos bitkisi mucizevi bir bitki olarak anılmaktadır.

Hasar Görmüş Dokuların Onarımına Destek Olur

Rooibos çayı cilde faydaları noktasında bilinen en temel husus cilt üzerindeki hasar görmüş dokuların onarımına destek olmasıdır. Özellikle hiperaktif çocuklarda sıklıkla yaşanan ufak kazalarda yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi için rooibos çayı tavsiye edilmektedir.

Yetişkin insanların yaş ilerledikçe yaralarının daha geç iyileşmeye başladığı bilinmektedir. Rooibos çayı yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olan bir yapıya sahip olduğu için yetişkin insanlara bu tip durumlarda rooibos çayı tavsiye edilmektedir. Yine bu çayın yanında bol meyve tüketimi de tavsiye edilen hususlar arasındadır. Bu yapısıyla rooibos çayı alternatif Tıp’ın öne çıkan bitkisel çaylarından bir tanesi olmuştur.

Yara ve Tahriş Giderici Etkiye Sahiptir

Kış aylarının en temel problemlerinden bir tanesi cilt üzerinde oluşan tahrişlerdir. Özellikle kış aylarında korunması bir hayli güç olan el deriler sıklıkla yırtılmaktadır. Kişiler bu noktada el kremlerinden yardım alsa da çok büyük bir fayda görmemektedir. Ihlamur çayı gibi bitkisel çaylar kış aylarında vücut sağlığına destek olsa da cilt üzerinde bir etkisi bulunmamaktadır. Rooibos çayı ise düzenli olarak tüketildiğinde cilt gücünü arttırarak bu yaraların hiç oluşmadan engellenmesini sağlamaktadır. Bu durum da kişinin yaşam kalitesini en üst düzeye çıkartan önemli bir unsurdur.

Cilde Parlak ve Diri Bir Görünüm Kazandırır

Rooibos çayı cilde faydaları saymakla bitmemektedir. Cilt onarımı ve tahriş giderici etkisine ek olarak rooibos çayı cilde parlak ve diri bir görüntü kazandırarak adeta bir peeling bakımı etkisi oluşturmaktadır. Bu fayda göz önünde bulundurularak rooibos çayının yaşlanmayı geciktirdiği ve cildin uzun süre formda kalmasına yardımcı olduğu söylenebilmektedir. Dolayısıyla düzenli rooibos çayı tüketimi cildin parlak ve diri görünmesine destek olmaktadır.

Rooibos Çayı Ne Sıklıkla İçilmeli?

Rooibos çayı günde bir defayı aşmayacak şekilde düzenli olarak tüketilmelidir. Rooibos çayı günde 1 defadan fazla tüketildiğinde ise demir emilimini önlemektedir. Bu sebepten dolayı demir eksikliği meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda karaciğer enzimlerinde artışa da sebep olabilecek fazla tüketim durumu son derece riskli olabilmektedir. Buna ek olarak meme kanseri olan kişilerin de bu çayı doktor tavsiyesi almadan içmesi tavsiye edilmemektedir.

Fakat rooibos çayı günde 1 defa olmak üzere düzenli olarak tüketildiğinde kalp, cilt sağlığı ve sindirim kolaylığı gibi pek çok faydaya sahiptir. Bu sebepten dolayı tüketicilere uygun miktarlarda tüketim yapmaları tavsiye edilmektedir.

Rooibos Çayı Nasıl Demlenir?

Rooibos çayı hazırlanışı oldukça basittir. Bu çayın hazırlanışı şu şekilde gösterilebilir.

  • Demliğin içerisine kişi sayısı kadar bardak ile su eklenir.
  • Demliğe kişi sayısı kadar çay kaşığı ile rooibos bitkisi eklenir.
  • Daha sonra demlik içerisindeki su kaynayıncaya kadar 10-15 dakika kaynatılır.
  • Kaynayan su bardaklara ilave edilir ve servis yapılır.

Servis için bardaklara limon ilavesi yapılması da aroma açısından tavsiye edilen bir husustur.

Oy Ver

Yorum yapın