Venöz Yetmezlik Nedir? Venöz Yetmezliğe Ne İyi Gelir ve Belirtileri Nelerdir? - Sağlık List

Venöz Yetmezlik Nedir? Venöz Yetmezliğe Ne İyi Gelir ve Belirtileri Nelerdir?

Venöz yetmezlik kollarda ve bacaklarda bulunan toplardamarlarda meydana gelen bir hastalıktır. Bu hastalık ile mücadele eden kişiler hastalığın neden oluştuğunu ve hastalığın tedavi yöntemlerinin neler olduğunu merak ederler. Gerekli araştırmaların yapılması ile hastalığın belirtilerini öğrenen kişiler bu hastalığa sahip olup olmadıklarını da kolayca öğrenebilirler.

Venöz Yetmezlik Nedir?

Venöz yetmezlik toplardamarların kanı kalbe geri taşıma görevi sırasında görevini yerine getirememesi durumudur. Toplardamarların görevini yerine getirememesi durumunda vücutta bulunan kirli kan kalbe doğru yeterince pompalanamaz. Kirli kanın kalbe yeterince pompalanmaması bu kanın temizlenerek vücuda geri döndürülememesine neden olur. Kirli kanın kalbe pompalanamaması durumunda başta kollar ve bacaklar olmak üzere vücudun farklı noktalarında kirli kan birikir.

Venöz yetmezliğin genelde kollarda da bacaklarda meydana gelen toplardamarlarda oluştuğu görülür. Farklı noktalarda meydana gelen kirli kan birikmesi sonucunda vücutta şişkinlikler oluşabilir. Bu hastalığın tedavi edilebilmesi mümkündür ve kullanılan çeşitli ilaçlar ve uygulanın cerrahi müdahale ile tedavi edilebilmesi sağlanır.

Venöz Yetmezlik Neden Meydana Gelir?

Venöz yetmezlik hastalığı ile mücadele eden kişiler bu hastalığın neden meydana geldiğini merak edebilirler. Vücutta kirli kan birikmesi olarak adlandırılan bu hastalığın ortaya çıkmasında pek çok etmen bulunur. Hastalığın ortaya çıkmasının temel etmenleri ise şu şekilde açıklanabilir:

 • Venöz yetmezliğin ortaya çıkmasının en temel nedeni varislerdir. Varis problemi bulunan kişilerin bacaklarında bulunan damarlar genişler. Damarların genişlemesi durumunda şişlikler ile karşılaşabilmek mümkündür. Damarlarda meydana gelen bu genişlemeler ve şişlikler kanın kalbe doğru şekilde taşınamamasına neden olur. Kanın kalbe doğru taşınamaması durumunda vücudun farklı noktalarında kirli kan birikir.
 • Venöz yetmezliğin ortaya çıkmasının bir diğer nedeni ise bacaklarda bulunan venlerde kan pıhtılaşmasının oluşmasıdır. Kan pıhtılaşmasının oluşması durumunda vücutta meydana gelen kan akışı engellenir. Kan akışının engellenmesi kirli kanın kalbe temizlenmek için gönderilmesini engeller.
 • Hamilelik gibi hormonsal değişiklikler sonucunda da venöz yetmezliğin ortaya çıkabilmesi mümkündür. Hormonsal değişikliklere ek olarak doğum kontrol haplarının çok fazla kullanılması durumunda da bu hastalık ortaya çıkabilir.
 • Venöz yetmezliğin yaş ilerledikçe daha fazla karşılaşılabilir bir hastalık olduğu bilinir. Bunun nedeni ise yaşın ilerlemesi ile birlikte bacaklarda bulunan venlerin eskisi gibi elastik olmamasıdır.
 • Aşırı kilolu olan kişilerin bacaklarına daha fazla baskı oluşturmaları nedeniyle ve venöz yetmezliği ile daha sık karşılaştıkları görülür

Venöz Yetmezliğin Belirtileri

Venöz yetmezlik yaş ve çeşitli hastalıklar sonucunda ortaya çıkabilen bir durumdur. Bu hastalık varis gibi hastalıklar ile sık sık karıştırılır. Venöz yetmezliğin vücutta meydana getirdiği değişimler şu şekilde açıklanabilir:

 • Venöz yetmezliğinin ortaya çıkması ile birlikte bacaklarda bir ağrı ve yorgunluk hissi ortaya çıkar
 • Hastalık sonucunda bacaklarda şişlikler veya morluklar ile karşılaşılabilir
 • Venöz yetmezliğin belirtileri arasında varis olarak adlandırılan belirgin damarlar da gösterilebilir
 • Ayak bileği ve ayak bileğinin çevresinde meydana gelen ödemlerde bu hastalığın belirtileri arasındadır
 • Bacağında sürekli olarak kaşıntı veya yanma hissi bulunan kişilerin de bu hastalığa sahip olabilmesi mümkündür

Venöz Yetmezliğin Tedavisi

Venöz yetmezlik tedavi edilebilir bir hastalıktır. Bu hastalığının tedavi edilebilmesi için hastalığın şiddetinin azaltılması ve hastalık sonucunda ortaya çıkan komplikasyonların önüne geçilmesi amaçlanır. Hastalığın tedavi edilebilmesi için uygulanabilecek yöntemler şu şekilde açıklanabilir:

 • Kompresyon çorapları hastalık sonucunda ortaya çıkan ağrının hafifletilebilmesi için tercih edilir. Hastalığın belirtilerin hafifletebilmek için alınan bu çoraplar bacaklardaki damarlara basınç uygular. Damarlara basınç uygulanması durumunda kanın vücut içerisinde daha iyi şekilde dolaşabilmesi mümkün olur
 • Venöz yetmezliğin tedavi edilebilmesi için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Kullanılan bu ilaçların amacı hastalık sonucunda ortaya çıkan semptomları hafifletmektir. Kullanılan ilaçlar ile bacaklarda meydana gelen şişliklerin azaltılabilmesi ve ağrının hafifletilebilmesi mümkündür
 • Hastalığın tedavi edilebilmesi için kişilerin hastalık durumu göz önünde bulundurulur. İleri derecede hastalara cerrahi müdahalelerin yapılabilmesi mümkündür.
 • Hastalığın tedavisinde ayrıca fizik tedavi ve uygulanan egzersizler ile semptomların hafifletilebilmesi amaçlanır
Oy Ver

Yorum yapın