Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çayın faydaları çok eski zamanlardan beri sağlık açısından önemli yararlar sunuyor. Geleneksel tıp içinde önemli bir yere sahip olan beyaz çay, Çin gibi ülkelerde yüzyıllar boyunca tıbbi amaçlar için kullanıldı. Güçlü bir antioksidan olduğu için genel sağlık durumunun yenilemesi ve yağ yakımını da destekleyerek sağlıklı şekilde kilo verme sürecinin desteklemesi en önemli yararları arasındadır.

Kilo Vermeyi Destekler

Beyaz çayın faydaları zayıflama açısından oldukça fazladır. Vücutta bulunan yağların parçalanmasında yardımcı olarak kilo verme sürecinde yardımcı olur. Özellikle diğer çay türlerine göre daha az işlenmiş yapıda olan beyaz çay içinde bulunan bileşenler bu bakımdan daha fazladır. Obeziteyi önleyen özelliklere de sahiptir. Kalori ve şeker içermemesi sayesinde diyet yapanların rahatlıkla tüketebilecekleri bir çay türüdür. Ayrıca enerji veren yapısı sayesinde de sportif faaliyetleriniz öncesi veya sonrasında tüketmek kendinizi dinç hissetmek açısından yararlı olacaktır.

Akne Tedavisinde Yardımcı

Antiseptik ve antioksidan özellikleri bakımından son derece zengin olan beyaz çay kullananların yorumları kapsamında akne tedavisinde de başarılı sonuçlar verebiliyor. Antioksidan özellikleri cildin serbest radikallere karşı korunmasını ve hücresel hasarların da önlenmesini sağlayabiliyor. Bu bakımdan düzenli olarak günde iki kez olacak şekilde beyaz çay tükettiğinizde cildinizin üzerinde biriken ve akneye yol açan toksinlerin atılmasında yardım edebilir.

Kansere Karşı Etkili Olabilir

Beyaz çayın yararları arasında özellikle kanser oluşumuna yönelik sundukları önemlidir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olduğu için kanser hücrelerine karşı mücadele verir. Kanser oluşturacak hasarlı hücrelerin iyileşmesini sağladığı gibi sağlıklı hücrelerin de DNA hasarına karşı koruma elde etmesine yardımcı olur. Metabolizmayı desteklediği için kansere yol açacak etkilerin engellenmesinde önemli görev üstlenebilir.

Cildinizin İhtiyaç Duyduğu Bakımı Sunabilir

Özellikle yatmadan önce beyaz çay içmek rahat bir şekilde uyumanız için yararlı olacaktır. Uyku sorunu yaşayanlar bu bakımdan yatmaya yakın beyaz çay tüketilirse diğer zamanlara göre daha kolay uyuyabilirler. Bunun yanında içeriği sayesinde beyaz çay egzama ve kepek gibi alerji türlerinin de engellenmesine yardımcı olabilmektedir. Böylece saç ve deri rahatsızlığı olanlar tarafından özellikle kullanılabilirler. Bunun yanında ciltteki yaşlanmaya veya çeşitli etmenlere bağlı olarak görülebilen kırışıklık ve cilt hasarlarının da giderilmesinde yine beyaz çaydan yardım alınabilir. Yüksek fenol içeriği ile birlikte elastin ve kolajenin çoğalmasını sağlayarak cildinizin daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Beyaz Çay Nasıl Demlenir?

Beyaz çay nasıl demlenir sorusu çayın faydalarından en iyi şekilde yararlanmanız için önemlidir. Beyaz çay, kurutulmuş bir halde satılmaktadır. Temel olarak çaydanlık veya french press içine sıcak su ekledikten sonra beyaz çay yapraklarını ilave ederek demleyebilirsiniz.

Fakat hem tat hem de yararlar açısından en iyi sonuçları almak için demleme aşamasında belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor. Öncelikle çayı demleyeceğiniz suyun 100 dereceyi geçmemesi yani kaynar olmaması gerekir. Kaynar su, yeşil çayın içeriğine zarar verebilir ve hem aromaların hem de bileşenlerin yok olmasına sebep olabilir. Bu yüzden ideal demleme sıcaklığı olarak 80 dereceyi tercih edebilirsiniz.

Beyaz Çayı Kimler Tüketebilir?

Beyaz çay tüketecek olanlar için herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak genel olarak tüm bitki çaylarında olduğu gibi hamilelerin beyaz çay tüketimi öncesinde doktorlarına başvurarak görüş almaları yararlı olacaktır. Beyaz çay bazı durumlarda hamilelerde doğum riski oluşturabilir. İçerisinde kafein de bulunduğundan bebekler kafeini yetişkinlerde olduğu gibi sindiremezler. Bu yüzden hem gebelik sürecinde hem de emzirme döneminde beyaz çay tüketimi gerçekleşecekse mutlaka doktor tavsiyesi alınmalıdır.

Oy Ver

Yorum yapın