Alerji Nedir ve Neden Olur? - Sağlık List

Alerji Nedir ve Neden Olur?

Vücudumuzdaki antikorların yabancı maddelere karşı savaş açmasına ve reaksiyon göstermesine alerji denir. Toz, polen veya tüy gibi solunum yoluyla vücuda giren maddelerden kaynaklanır. Her yaş gurubunda farklı çeşitlerde görülebilen alerji, genellikle gen yoluyla aktarılır. Çevresel değişimler nedeniyle de ortaya çıkabilir.

Bahar ve Polen Alerjisi Nedir?

Baharın gelmesiyle birlikte doğa yeniden doğmaya başlar ve polen yayılmaya başlar. Polen, hassas insanlar için bir alerjendir. Polen alerjisi, alerjik rinit, göz alerjileri ve astım olarak kendini gösterir. Bu hastaların semptomları baharın gelmesiyle şiddetlenir. Sık hapşırma, burun tıkanıklığı, sulu gözler ve kaşıntı, öksürük ve hatta nefes darlığı belirtiler arasındadır.

Alerji Neden Olur?

Alerji semptomları, alerjeni aldıktan sonraki ilk birkaç dakika içinde veya 1-2 saat içinde ortaya çıkabilir. Çok nadiren, vücut 72 saate kadar tepki verebilir

Alerjiye neden olan bazı faktörler şöyledir:

  • Ağaç Poleni
  • Toz
  • Kedi tüyü
  • Çimenler
  • Otlar
  • Böcek ısırmaları
  • Kimyasal ürünler
  • Metal takılar

Bir süredir alerjik reaksiyona maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, risk faktörlerinizi tespit edebilirsiniz. Alerjiye neden olduğunu düşündüğünüz risk faktörünü doktorunuza anlatmayı unutmayın.

Alerji En Çok Ne Zaman Görülür?

Bahar, mevsimsel alerjilerin en sık görüldüğü dönemdir. Mevsimsel alerjisi olan kişiler için bu en zor dönemdir çünkü; ağaç polenleri, çimen, çiçek ve çay polenleri rüzgarla hareket ederek hızla yayılır. İlkbaharda bitki poleni büyük miktarlarda havaya karışır. Polen hava ile karıştığı için bu dönemde özellikle gözlerde ve solunum sisteminde alerjiler görülür. Yere ve mevsime göre büyük farklılıklar gösterirler. Yaz başından yaz ortasına kadar ağaçlar alerjinin nedenidir, çimenler ilkbahar sonu ve yaz başındadır. Bu sorun en sık bahar nezlesi şeklinde bazen de astım şeklinde ortaya çıkar.

Bebeklerde Alerji Olur Mu?

Alerjiler bebeklerde ve her yaş grubunda görülebilir.Alerjilerin çoğunlukla kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte, alerjilerin şiddetini artırabilecek bazı nedenler vardır. Örneğin; annenin hamilelik sırasında veya doğumdan sonra sigara içmesi semptomların ortaya çıkmasına ve kötüleşmesine neden olur.

Bebek alerjileri demişken süt alerjilerini de unutmamak gerekir. İnek sütü alerjisinin belirtileri doğumdan itibaren başlayabilir. Tedavi sürecinde anne ve bebeğin diyetinden inek sütü çıkarılmalıdır. Bu tür alerji gelecekte kendiliğinden geçebilir.

Alerji Testi Nedir?

Alerjiler konusunda atılabilecek en önemli adım, gerçek alerjiler ve alerji olmayan diğer durumları ayırt etmektir. Bu nedenle ayrıntılı bir aile tıbbi geçmişi, doğru ve güvenilir alerji teşhisi için en kritik adımdır. Hastanın hangi alerjene maruz kaldığını ve maruz kalma süresini bilmek, maddenin alerjik potansiyelini anlamak ve uygun spesifik testi seçmek önemlidir.

Bazen alerjiler farenjit ile karıştırılır. Bazı hastalıkları alerjiden ayırt etmek için alerji testi yapılması gerekir. Alerji testi, önemli bir destekleyici tanı aracı olarak tıbbi öykü ile birlikte kullanılmalıdır.

Alerjiler Tedavi Edilebilir Mi?

Alerji aşıları, alerjileri önlemek veya azaltmak için yaklaşık üç ila beş yıllık bir süre boyunca düzenli olarak enjekte edilir. Alerji aşıları, immünoterapi adıyla bilinen tedavi şeklidir. Her alerji aşısı, alerjik reaksiyonlara neden olan belirli maddelerden çok az miktarda içerir; bunlara alerjen denir.

Alerji aşıları, bağışıklık sistemini uyarmak için yeterli alerjen içerir. Ancak tam ölçekli bir alerjik reaksiyona neden olmak için yeterli değildir. Zamanla doktorunuz her enjeksiyon için alerjen dozunuzu artıracaktır. Bu tedavi yöntemi, vücudun alerjene uyum sağlamasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminiz alerjenlere karşı tolerans geliştirir ve alerjik belirtiler yavaş yavaş azalır.

Oy Ver

“Alerji Nedir ve Neden Olur?” üzerine 5 yorum

Yorum yapın