Alerjilerin Ardındaki Gizli Tetikleyiciler - Sağlık List

Alerjilerin Ardındaki Gizli Tetikleyiciler

Alerjilerin sebepleri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Alerjik bir vücuda sahip olan kişiler polenlerden etkilenebileceği gibi çeşitli gıdaların tüketilmesi sonucunda da alerjik reaksiyonlar gösterebilirler.

Polenler

Alerjilerin sebepleri arasında ilk sırada polenler gösterilebilir. Ağaçlardan veya çiçeklerden gelen çiçek tozları olarak adlandırılan polenler mevsim geçişlerinde alerjinin ortaya çıkmasına neden olabilir. Polenlere çok fazla maruz kalan kişilerde burun akıntısı veya gözlerde yaşarma gibi problemlerle karşılaşılabilir.

Polenler nedeniyle meydana gelen alerjik reaksiyonlarının tedavi altına alınabilmesi için reçeteli veya reçetesiz ilaçlar kullanılabilir. Polenlere maruz kalan kişilerin ciddi alerjik reaksiyonlar göstermeleri sonucunda alerji iğneleri kullanması da doktor tarafından önerilebilir. Polenler sonucunda ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonlarının önlenebilmesi için mevsim geçişlerinde çok fazla dışarıya çıkmamak önerilir. Özellikle rüzgarlı havalarda çok fazla dışarıda vakit geçirmemek ve pencereleri kapalı tutmak alerjik reaksiyonlarının minimuma indirilebilmesi için oldukça önemlidir.

Hayvan Kalıntıları

Alerjilerin sebepleri arasında hayvan döküntüleri veya kalıntıları da gösterilebilir. Hayvanlar tarafından salgılanan salyalar da insan vücudunda alerjilerin meydana gelmesine neden olabilecek maddeler bulunabilir. Hayvan kalıntıları sonucunda ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar hemen kendini göstermeyebilir. Hayvanlar ile temas halinde olan kişilerde alerjik reaksiyonunun ortaya çıkması 2 yılı dahi bulabilir. Hayvanlar sonucunda ortaya çıkan alerjik reaksiyonların tedavi edilebilmesi aylar boyunca sürebilir.

Hayvan kalıntıları sonucunda ortaya çıkan alerjilerin tedavi edilebilmesi için öncelikle hangi hayvana alerjik reaksiyon gösterildiğinin tespit edilmesi gerekir. Evcil hayvanlar sonucunda alerjik reaksiyonlar ortaya çıktı ise kişiler evcil hayvanlarını bir süre tanıdıklarına bırakma veya hayvanların üzerinde gezindiği halıları toplama gibi yöntemlere başvurabilirler. Hayvanların nedeniyle oluşan alerjik reaksiyonların minimuma indirilebilmesi için evcil hayvanların düzenli olarak yıkanması ve aşılarının yaptırılması da önerilebilir.

Keneler ve Bitler

Keneler ve bitler rutubetli ortamlarda yaşayan canlılardır. Bu canlılar alerjilerin sebepleri arasında gösterilebilir. Rutubetli ortamlarda yaşayan bu canlılar hayvanların derisinde yaşamaya devam edebilirler. Hayvanların derisinde yaşayan keneler ve bitler insanlar ile temas ettiği takdirde çeşitli alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilirler.

Evcil hayvanları bulunan ve bu hayvanlar üzerinde kene bit gibi canlıların yaşadığından şüphelenen kişilerin hayvanlarını düzenli olarak yıkaması önerilir. Ayrıca ev içerisinde meydana gelebilecek kenelerin ve bitlerin ortadan kaldırılabilmesi için yatak yastık gibi ürünlerin düzenli olarak temizlenmesi önerilir. Özellikle başka birinden kene veya bit bulaşmasını engellemek isteyen kişilerin çarşafları ve yastıkları yüksek ısıda temizlemelidir.

Böcekler

Alerjilerin ortaya çıkması arasında böcek sokmaları da gösterilebilir. Böceklerin türüne bağlı olarak alerjik reaksiyonlarda da farklılıklar görülebilir. Böcek sokmasına maruz kalan kişilerin aşırı terleme ya da mide bulantısı gibi alerjik reaksiyonlar gösterdiği görülebilir. Böceklere karşı ciddi alerjisi bulunan kişilerde şoka girme veya ağzın şişmesi gibi ciddi reaksiyonlar da ortaya çıkabilir.

Böcek sokmasının ardından vücutta kızarıklık veya şişkinlik ile karşılaşan kişilerin en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilir. Özellikle boğazda ve ağızda şişme oluşmaya başlaması durumunda vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna giderek durum hakkında sağlık çalışanlarına bilgi verilmesi gerekir. Böcek sokmaları sonucunda oluşabilecek alerjik reaksiyonların ciddi şokları ortaya çıkarmasını engelleyebilmek için alerji aşısı da kullanılabilir.

Gıdalar

Alerjilerin sebepleri arasında gıdalarda gösterilebilir. Hassas bir bünyeye sahip olan kişilerin balık ve çerez gibi ürünleri tüketmesinin ardından alerjik reaksiyonlar gösterdiği görülmüştür. Alerjisi bulunan yiyecekleri tüketen kişilerin kısa süre içerisinde çeşitli alerjik reaksiyonlara maruz kaldığı görülür. Bu alerjik reaksiyonlar arasında kusma mide bulantısı veya ishal gösterilebilir.

Kişilerin tüketmiş olduğu yiyeceğin yaratmış olduğu alerjik reaksiyonun şiddetine bağlı olarak ağızda şişkinlik oluşması veya nefes alıp verirken zorlanma gibi problemlerle de karşılaşılabilir. Yiyeceklere karşı alerjisi bulunan kişilerin bu yiyecekleri tüketmemeye ve dışarıda yemek yerken bu yiyeceklerin yemeğinin içerisinde olup olmadığı hakkında bilgi almaya çalışması önerilir.

Oy Ver

Yorum yapın