Böbrekleri Sağlıklı Tutmak İçin Yapılması Gerekenler

Böbrekler, insan vücudunun alt karın bölgesinde yer alan hayati öneme sahip organlardır. Günlük rutin yaşamınızda tükettiğiniz bazı besinler veya olumsuz alışkanlıklar bu organları etkileyebilir. Zamanla işlevselliğini yitiren böbrekler ciddi sağlık sorunlarına yol açmakla beraber kalitesiz bir yaşamı beraberinde getirir.

Böbrekler, kandaki atık ürünleri filtreler ve daha sonra bunları idrar yoluyla vücuttan atar. Ayrıca sıvı ve elektrolit içeriğini dengelemekten de sorumludurlar. Bu görevleri dışarıdan yardım almadan tamamlayabilirler. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon gibi çeşitli hastalıklar işlevini etkileyebilir. Bazı durumlarda toprağın sunduğu besinleri organlarımıza katkı sağlamak ve performanslarını iyileştirmek için kullanabiliriz. Yaşam rutininizi ve alışkanlıklarınızı iyi yönettiğiniz takdirde böbrekleriniz üzerinde olumlu etkilerini görmeye başlarsınız.

Hareketli Yaşam Tarzını Benimseyin

Düzenli olarak yapılan basit sporlar (koşu, yürüyüş, bisiklet ve egzersizler) fazla yağlardan kurtulmanıza ve kan basıncınızın düzenlenmesine yardımcı olur. Dengeli bir kan basıncı, diyabet ve böbrek hasarı riskini en aza indirir. Egzersiz için en iyi zaman dilimi yaşam koşullarınıza göre farklılık gösterebilir. Belirtmekte fayda var ki, sabah saatlerinde ve akşam yemeğinden sonra yapılan hafif tempo yürüyüşler en iyisi olacaktır.

Su İçme Alışkanlığını Önemseyin

İnsan metabolizmasının sağlıklı çalışması için içme suyu çok önemlidir. Vücut susuz kalırsa önce böbrekleri etkiler. Çünkü su içmemek tansiyonu düşürür. Normal bir süreçte kalpten bir dakikada pompalanan kanın%20‘si böbreklerden geçer. Bu nedenle, insan vücudu susuz kaldığında, önce böbrekler alarmı çalar. Sağlıklı insanlar günde 1,5-2 litre su içmelidir. Vücudun ihtiyaç duyduğu suyun alınmaması yorgunluğa ve böbrek taşlarına neden olabilir.

Tuz Tüketimini Azaltın

Sağlıklı bir insan için günde 4 gram sofra tuzu yeterlidir ancak dünya oranı göz önüne alındığında Türkiye en çok tuz tüketen ülkelerden biridir. Unutulmamalıdır ki aşırı tuz kullanımının tansiyonu yükseltebileceği, böbrek hastalıkları ve kalp damar hastalıklarına neden olabilir. Böbrekleriniz için endişeleniyorsanız, onları sağlıklı tutmak için tuzu yavaşça hayatınızdan çıkarın.

İdrarınızı Tutmaktan Kaçının

İçme suyunun günlük bir alışkanlık olmasının yanı sıra, zararlı sıvı atıkları uzaklaştırmak için idrar yapma da gayet doğal ve gerekli bir ihtiyaçtır. Fakat durum şöyle ki, gün içerisinde tuvalete çıkmamak için bahaneler üretmekten kaçınmıyoruz. İdrar tutmak, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarına, mesane yapısının bozulmasına ve böbrek yetmezliğine yol açabilen ciddi görüntülere yol açabilir. Böbrekleri sağlıklı çalışan bir insan günde 4-6 defa idrarını yapmalıdır.

Gereksiz İlaç Tüketimine Son Verin

Gereksiz ilaç tüketimi böbrek hastalığının önemli bir nedenidir. Teorik olarak, tüm ilaçların böbrek fonksiyonu üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Bununla birlikte, antiinflamatuar analjezikler, bazı antibiyotikler ve kontrast maddeler özellikle böbreklere zarar verebilir. Gerektiğinde böbrek fonksiyonu önceden kontrol edilmelidir. Kronik böbrek hastalığı olan veya yüksek risk altındaki kişilerin düzenli olarak bir nefroloji uzmanı tarafından kontrol edilmesi böbrek sağlığının korunmasında faydalı olacaktır.

Tansiyonu Kontrol Altında Tutun

Hipertansiyon, böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasında ve gelişmesinde en önemli faktörlerden biridir. Hepimizin bildiği gibi ülkemizde insanların üçte ikisi yüksek tansiyondan mustarip ve hastaların yalnızca üçte ikisinden biri tedavi görüyor. Kan basıncını kontrol etmek, böbrek yetmezliğini önlemenin önemli yönlerinden biridir. Bu nedenle hipertansiyonu olan hastalar mutlaka doktor kontrolünde takip edilmelidir.

Sigara Dumanından Uzaklaşın

Sigara, birçok hastalığın nedeni veya tetikleyicisi olmakla birlikte böbrek sağlığı üzerinde de olumsuz bir etkiye sahiptir. Sigarayı bırakmak, kronik böbrek hastalığının gelişimini önlemede önemli bir faktördür. Sigara tansiyonu yükselttiği için kan pıhtıları ve kan damarları tıkanır. Bu durum ciddi böbrek hastalığına ve hasarına neden olabilir.

Oy Ver

Yorum yapın