Çay Ağacı Yağının Cilde Faydaları

Çay ağacı yağının cilde faydaları son zamanlarda oldukça gündeme gelen bir konu olmuştur. Çay ağacı yağı, Avusturalya’ya özgü olan bir bitkiden elde edilir. Çay ağacı yağı adı denmesinin sebebi, bitkinin yapraklarından çay yapılmasıdır. Çay ağacı yağının sahip olduğu özellikler oldukça fazladır. Zengin içeriğe sahip olan yağ, cilt bakımında rahatlıkla kullanılabilir.

Çay Ağacı Yağı Yüze Faydaları

Çeşitli kozmetik ürünlerde ya da ilaçlarda kullanılan çay ağacı yağı kısa sürelerde etki alınmasını sağlar. Ciltte yaşanan sorunları çözmek için tercih edilebilecek doğal yöntemlerden biridir. Normal ve kuru cilt tipine sahip olan kişiler, makyaj temizlerken çay ağacı yağını tercih edebilir. Besleyici özellikleri sayesinde oldukça faydalı bir üründür. Çay ağacı yapı yüze faydaları özellikle akne ve siyah nokta konusunda öne çıkmasını sağlar. Çay ağacı yağı, cilde günlük kullanıma uygun bir içeriğe sahiptir.

Çay Ağacı Yağı Faydaları Cilt

Antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özellikleri ile tedavi edici niteliğindedir. Özellikle akne tedavisinde kullanılan çay ağacı yağı, çeşitli cilt sorunlarında kullanılabilir. Makyaj temizleme, yaraların iyileşmesi, ayakların rahatlatılması ve kütiküllerin yumuşatılmasında kullanılabilir. Çay ağacının farklı formları bulunur. Yağ, sabun, krem ve tonik şeklinde tercih edilebilir. Çay ağacı yağı faydaları cilt kullanımında şu şekildedir;

 • Sivilce oluşumunda etkili olan bakterilerin önlenmesi,
 • İltihabın azaltılması ve kuruması,
 • Ciltte oluşan kızarıklıkların azalması,
 • Gözenek sıkılaştırma,
 • Siyah noktaların azaltılmasıdır.

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay ağacı yağı tek olarak kullanılabileceği gibi çeşitli yağlar ile karıştırılarak kullanılabilir. Badem, papatya ve kanola yağı ile birlikte kullanımında herhangi bir sorun bulunmaz. Akne tedavisinde cadı fındığı yağı ile beraber kullanılabilir. Siyah nokta ve sivilce tedavisinde oldukça etkili olan bir üründür. Çay ağacı yağı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ölü derinin temizlenmesi,
 • Saçta kepek oluşumunun engellenmesi,
 • Bakteri ve virüslere karşı güçlü savunmasından dolayı dezenfektan görevi görmesi,
 • Doğal deodorant olarak kullanımı,
 • Koltukaltlarında batma ve karama sorununa karşı,
 • Kesik ve yaraların tedavisinde,
 • Tırnak ve ayak mantarı tedavisi,
 • Böcek kovucu olarak kullanılması mümkündür.

Cilt, saç ve vücut için çeşitli şekillerde kullanıma uygundur. Saç derisinde de çeşitli tedaviler için tercih edilebilecek doğal yöntemlerden biridir. İçeriğinde bulunan etken maddelerden dolayı oldukça faydalı olan çay ağacı yağı kullanımından önce cildin küçük bir bölümünde uygulanmalıdır. Cilde kullanımı sırasında göz çevresine uygulanmamalıdır.

Çay Ağacı Yağı Kremi Cilde Faydaları

Çay ağacının sahip olduğu özelliklerin krem formunda kullanılması, daha rahat bir kullanım sunar. Çay ağacı yağı kullanılarak hazırlanan krem, çeşitli faydalara sahiptir. Kimyasal madde kullanılmadan hazırlanan krem, cilt ve vücutta rahatlıkla kullanılabilir. Çay ağacı yağı kremi, hücrelerin yenilenme yeteneğini destekler ve yara, kesik ve yanık sonrasında çabuk iyileşme etkisi görülür. Güvenilir şekilde tercih edilebilecek bir üründür.

Benzersiz formülü ile böcek sokmaları sonrasında yaşanan şişlik ve yangı gibi durumlarda kullanıma uygundur. Krem vücuda sürüldükten kısa bir süre sonra emilir ve hızlı şekilde iyileşme görülür. Çay ağacı yağı kremi cilde faydaları oldukça fazladır. Hızlı hücre yenileyici özelliği ile öne çıkan krem akne, sivilce, siyah nokta, yanık, morluk, leke, çatlak ve kesik oluşan bölgelere uygulanabilir. Bebeklerde sık şekilde görülen pişik sorunu içinde kullanıma uygundur. Krem kullanıldıktan sonra herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Yaşanılan cilt sorunları karşısında çay ağacı yağı kremi tercih edilebilir.

Oy Ver

Yorum yapın