Anason Çayının Faydaları

Anason çayının faydaları, başta sindirim sistemi olmak üzere uykusuzluk, anne sütünün artırılması, iştah açılması ve gerginliğin azaltılması gibi çok sayıda etken üstünde kendini göstermektedir.

Anason yaprakları ve tohumları ayıklanarak kurutulan bir bitkidir. Türkiye’de genellikle Denizli, Burdur, Antalya ve Muğla illerinde yetiştirilmektedir. Orta nemli hava şartları ve sıcak yerlerde yetişen bitki, kış aylarında ekilerek yaz aylarında hasat edilmektedir. Anason çayı yapımında yaprak ve tohum kısımları kullanılmaktadır. Keskin kokulu ve beyaz renkli yaprakları ile şifalı bitkiler sınıfında yer alan Anason sindirim sisteminden uyku düzenine kadar pek çok soruna etkili çözümler üretilmesini sağlayan bir bitki özelliğindedir.

Anason çayı, anason bitkisinin taze yapraklarının demlenmesi ile elde edilmektedir. Bir bardak anason çayı için üç çay kaşığı taze anasonun sıcak suya atılarak demlenmesi gereklidir. Koyu sarı bir renge sahip olan anason çayının tadı ağızda şekerli bir his bırakmaktadır.

Anason Çayı Neye İyi Gelir?

Anason çayı çok sayıda rahatsızlığa iyi gelen bir çaydır. Anason çayının iyi geldiği durumlar şu şekildedir;

 • Sinirlerin yumuşatarak gerginliğin azalmasını sağlar.
 • Hazımsızlığa iyi gelerek şişkinlik yaşanmasını önler.
 • Uykusuzluk çekenler için bu problemin üstesinden gelinmesini sağlar.
 • Sindirim sisteminin harekete geçmesini sağlayarak bağırsak gazının oluşumunu engeller.
 • Öksürük ve balgam gibi durumların ortadan kaldırılmasına iyi gelmektedir.
 • Baş ağrısı için etkili çözümlerden birisidir.
 • Rezene çayı ile birlikte kullanıldığında idrar söktürücü görevi üstlenir.
 • Anne sütünün çoğalmasına katkıda bulunur.
 • Soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlarda destekleyici görevindedir.
 • İştah açısı özelliği sayesinde yemek yeme isteksizliğinin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Kan akışının hızlanmasını sağlayarak menstural düzensizliklerin düzene girmesine katkıda bulunur.

Anason çayı neye iyi gelir sorusu kadar neye iyi gelmediği ya da zararları konusu da sık araştırılan bir konudur. Ancak anason çayının yol açtığı herhangi bir rahatsızlığa şu ana kadar rastlanılmamıştır. Günlük olarak çok fazla tüketilmemesi gerektiğinin bilinmesi gerekir. Günlük 2 ya da 3 bardak anason çayı gerekli faydanın alınması için yeterlidir.

Kurutulmuş veya taze anason yapraklarını bir su bardağına bir çay kaşığı olacak şekilde 5-10 dakika beklemeye bırakarak demleyebilirsiniz. Demlenen çay süzülerek içilmelidir.

Kısaca çok sayıda faydası bulunan anason çayı günlük olarak ölçülü miktarda kullanıldığında her derde deva olarak yorumlanabilir. Ancak tüm bitki çaylarında olduğu gibi anason çayını da herhangi bir hastalığın tedavisi olarak yalnız başına kullanmak doğru değildir. Sağlığın ihmale gelmediğini unutmayın ve tüm rahatsızlıklarını için önce bir uzmana başvurun.

4/5 - Oy verildi.

Yorum yapın