Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil çayın cilde faydaları oldukça fazladır. Günlük olarak yeşil çay tüketimi, vücut sağlığına çeşitli şekillerde fayda sağlar. Camellia simensis bitkisinin yapraklarından elde edilen yeşil çay, oldukça popüler olan çaylardan biridir. Siyah çay ile kıyaslandığı zaman çok işlem görmemesi öne çıkar. Yeşil ve taze yapraklar toplandıktan sonra kurutulan yeşil çay, siyah çaya göre daha az kafein içerir.

Yeşil Çayın Yüze Faydaları

Yeşil çay içinde bulunan vitaminler; C, E ve B vitaminidir. Bakır peptidler, sponinler, patent antioksidanlar, kateşin içeriği ile oldukça fazladır. Zengin içeriğe sahip olan yeşil çayın sağlığa etkisi oldukça fazladır. Yeşil çayın yüze faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Ciltte oluşan lekelerin azalması,
 • Kırışıklıkların azalması,
 • Genç ve parlak bir görüntü,
 • Cilt bariyerinin onarılması,
 • Akne oluşumunu engellemesi ve iyileştirmesi şeklindedir.

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi için sık şekilde tüketilen yeşil çay çeşitli faydalara sahiptir. İçerisinde bulunan etken maddeler sayesinde oldukça farklı etkileri bulunur. Ciltte oluşan lekelerin ve kırışıklıkların önüne geçmek için yeşil çay tüketilebilir. İçinde bulunan kolojen sayesinde daha genç bir cilt görünümüne sahip olunur. E vitamini sayesinde anti-aging etkisi yeşil çayda oldukça net şekilde görülür. Yeşil çay tüketimi kan dolaşımını hızlandırır, bu nedenle vücudun her yerine oksijen taşınmasını sağlar.

Yeşil Çay Yüze Sürülür mü?

Yeşil çay tüketimi sayesinde çeşitli faydalar görülür. Cildi beslemek ve güçlendirmek için yeşil çay içilmesi tavsiye edilir. Cilt için yapılan kür ve maskelerde yeşil çay kullanılabilir. Yeşil çayın içinde bulunan antioksidan, cilt bariyerinin onarılmasını sağlar. Yeşil çay yüze sürülür mü sorusu için verilecek cevaplar olumludur. Direkt olarak demlenen ve soğutulan yeşil çay cilde sürülebilir. Cilt bakım rutinlerinde kullanılan maskelerin içerisine yeşil çay eklenebilir. Doğal içeriğe sahip olan yeşil çay, yüze sürülerek daha hızlı sonuç alınabilir. İçilerek tüketilen yeşil çayı, cilde sürerek desteklemek mümkündür. Tonik halin getirilen yeşil çay cildin fazla yağını arındırır.

Yeşil Çay Tonik Faydaları    

Yeşil çay ile hazırlanan tonik, oldukça hafif bir yapıya sahiptir. Doğal içerikli tonik, cildin zarar görmeden onarılmasını sağlar. Cilt sağlığını destekleyen tonik, çeşitli amaçlar için tercih edilebilir. Yeşil çay tonik faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Cilt neminin kazandırılması,
 • Cildin yatıştırılması ve tazelenmesi,
 • Sertleşen ve matlaşan görüntünün giderilmesi,
 • Sağlıklı ve canlı görüntü kazanması,
 • Cilt tonunda yaşanılan eşitsizliklerin giderilmesi,
 • Fazla sebum ve yağdan arındırılmasıdır.

Yeşil çay tonik kullanımından önce cildin temizlenmesi gerekir. Cildi kir ve yağdan arındırdıktan sonra pamuk ya da el ile tonik yüze uygulanabilir. Cildin daha taze bir görüntüye sahip olması için yeşil çay tonik sık şekilde tercih edilebilir. Günlük kullanıma uygun olan tonik, cilde herhangi bir zarar vermez. Bakım ihtiyacı bulunan ciltler için tercih edilebilecek ürünlerden biridir.

Buzlu Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Buzlu yeşil çayın cilde faydaları oldukça etkili sonuçlar alınmasını sağlar. Buzlu yeşil çay hazırlamak için gerekli malzemeler; su, yeşil çay ve buz kalıbıdır. Yeşil çay demlendikten sonra buz kalıplarına dökülmesi gerekir. Yeşil çay donduktan sonra kalıplardan çıkartılarak göz çevresi ve cilde sürülebilir. Buzun cilt bakımında kullanılması oldukça yaygın şekilde tercih edilir. Yeşil çayın cilde faydaları ile buz bir araya getirilerek oldukça faydalı bir cilt bakımı ortaya çıkartılır. Uygulama sırasında nane ve maden suyu gibi malzemeler tercih edilebilir. Daha sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmak için yeşil çaydan faydalanılabilir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın