Ayvalı Ihlamur Çayı Faydaları - Sağlık List

Ayvalı Ihlamur Çayı Faydaları

Ülkemizde en sık tüketilen bitki çaylarından bir tanesi ıhlamurdur. Bu çok sık tüketilmesindeki en temel etken ayvalı ıhlamur çayı faydaları çok fazla olmasıdır. Özellikle kış aylarında tüketilen bu çay soğuk algınlığı, öksürük ve boğaz enfeksiyonlarına kesin bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Ihlamur ayva aroması ile birleştiğinde ise son derece lezzetli bir bitkisel çay ortaya çıkmaktadır.

Ihlamur çayının diğer bitkisel çaylardan farkı daha hafif ve daha etkili bir çay olmasıdır. Ihlamur çayı kış aylarında normal çay kadar sık tüketilebilmektedir. Doğal bir antibiyotik olarak bilinen ıhlamur çayının enfeksiyon hastalık taşıyan kişiler tarafından tüketilmesi de tavsiye edilmektedir.

Ayvalı Ihlamur Çayı Ne İşe Yarar?

Ayva aromalı ıhlamur çaylarını diğer ıhlamurlardan ayıran en temel özellik içerisindeki aromadır. Pek çok kişi ıhlamur kokusunu sevse de tercihen sevmeyen kişiler de bulunmaktadır. Bu göz önüne alınarak çay üreticileri tarafından ayva aroması da eklenerek ayrı bir ıhlamur modeli türetilmiştir. Ancak ıhlamuru evde yapan kişiler açısından da demlenen ıhlamurun içine ayva eklemesi yapılabilir.

Bu şekilde demlenen ıhlamurun içine ayvanın faydaları da dahil olmuş olur. Kaynatılmış ayva aroması ile beraber tüketicilerin boğaz ağrıları ve burun akıntısı gibi hastalıklarına deva olunmaktadır. Özellikle kış aylarında yapılan bu çayın ayva aroması ile beraber son derece hoş bir kokuya sahip olduğu bilinmektedir.

Ayvalı Ihlamur Çayı Enfeksiyona İyi Gelir mi?

Saymakla bitmeyen ayvalı ıhlamur çayı faydaları tüketiciler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Ayva aromalı ıhlamur çayı enfeksiyon konusunda bitki çayları arasında en ön plana çıkan çaydır. Özellikle boğaz enfeksiyonları konusunda kesin bir çözüm olarak karşımıza çıkan ıhlamur kış aylarının vazgeçilmezleri arasına girmeyi başarmıştır.

İdrar enfeksiyonları konusunda rahatsızlığı bulunan hastaların da sık sık ıhlamur tüketmesi tavsiye edilmektedir. İdrar enfeksiyon sökücü olarak da adlandırılan ayvalı ıhlamur çaylarının ilaç etkisi yaptığı bilinen unsurlar arasındadır. Aynı zamanda ıhlamur çayının kanser hücrelerinin büyümesini engelleme konusunda da bir mücadele verdiği bilinmektedir.

Ayvalı Ihlamur Çayı Uyku Kaçırır mı?

Ihlamur çayının en temel özelliklerinden bir tanesi de rahatlamayı ve gevşemeyi sağlamasıdır. Bu sebepten dolayı vücutta uyku getirici bir etkisi bulunmaktadır. Fakat aynı zamanda kişinin vücudundaki toksinleri ve ödemleri atmasına yardımcı olan bu çay enerji artışına da yardımcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı tüketicilerin belirli bir süre sonra düzenli bir uyku sürecine sahip olduğu ve eskisinden daha az fakat daha verimli bir uyku serüveni yaşadığı gözlemlenmiştir. Tüm bu etkenler göz önüne alındığında ıhlamurun uyku kaçırmadığı söylenebilmektedir.

Ayvalı Ihlamur Çayı Tansiyon Yükseltir Mi?

Ayvalı ıhlamur çayı faydaları son dönemlerde özellikle tansiyon hastaları tarafından tansiyonu yükselttiği iddiasıyla sık sık gündeme gelmektedir. Ancak ıhlamur çayı bilinenin aksine kan basıncını düşürücü bir etkiye sahiptir, yani tansiyonu düşürmektedir. Bu sebepten dolayı hipertansiyon ve tansiyon hastaları tarafından sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

En Sağlıklı Ayvalı Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir?

Ülkemizde en sık tüketilen bitkisel çaylardan bir tanesi olan ıhlamurun demlenme süreci şu şekildedir;

  • Ihlamur için kullanılan bir demliğin içine demlik boyunca su ilave edilir.
  • Su kaynayana kadar ısıtılır.
  • Kaynayan suyun üzerine 2 avuç kadar ıhlamur bitkisi ilave edilir.
  • İlave edilen ıhlamurun renk vermesi amacıyla birkaç saat bekletilmesi tavsiye edilir.
  • Bekletilen ıhlamurlara ayva parçaları eklenir.
  • Demlik içerisindeki su kaynayıncaya kadar kaynatılır.
  • Kaynayan ıhlamur çayı servise hazır hale gelir.

Ihlamur kaynatılan demliğin içerisindeki aroma belirli bir süre demliğin içerisinde kalacağı için ıhlamur kaynatılan demliğin normal demlikten ayrı tutulması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda servis edilen ıhlamurlara birer parça limon ilave edilmesi aroma açısından hoş bir tada sahip olduğu da gözlemlenmiştir.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın