Karın (Göbek) Yağları Neden Oluşur ve Nasıl Eritilir?

Göbekli insan olarak tabir ettiğimiz bu durumda, göbek bölgesindeki fazla yağlardan oluşan sarkmalar oluşmaktadır. Bu durum hoş olmayan görüntülerin oluşmasına neden olmaktadır. Birçok kişi göbek kısmındaki bu göbek yağlarından şikayet etmektedir. Yağların oluşmasına neden olan birçok durum bulunmaktadır.

Göbek yağlarınızdan kurtulmak için bir şeyler deniyor ama hala kurtulamıyorsanız, muhtemelen göbek yağınızın oluşmasına neden olan etkenleri hayatınızdan çıkarmamışsınızdır. Karın yağlarınızdan kurtulmanız için birçok yöntem bulunmaktadır. Fakat ilk olarak karın yağlarınızın oluşmasına neden olan durumları bularak onlardan kurtulmalısınız.

Karın Yağlanmasının Neden Olabileceği Sağlık Sorunları

Göbek yağlarının neden olabileceği birçok sağlık durumu vardır. Göbek yağlanmaları olan bireylerde bu hastalıkların görülme ihtimali daha yüksektir. Safrakesesi hastalığı, karaciğer yağlanması, kalp krizi, koroner damar rahatsızlığı, kanser, kolesterol ve diyabet bu hastalıklardan bazılarıdır.

Karın bölgesindeki yağlanmalar, fiziksel görünümden çok sağlığınız için çok daha önemlidir. Bu hastalıklardan kurtulmak için bu yağlanmalardan kurtulmalısınız.

Fazla Şeker Tüketimi

Fazla şeker tüketimi, birçok rahatsızlığı beraberinde getirecektir. Bu rahatsızlıklar da karın bölgesinde yağlanma oluşumuna neden olmaktadır. Fazla şeker tüketmek, baş başına karın bölgesinde yağ oluşumuna neden olur. Bunun yanı sıra acıkmanızı da sağlayacaktır. Fazla şeker tüketiminden uzak durmalısınız. Hem göbek yağlarınız hem de sağlığınız için şeker tüketiminizi azaltmalısınız.

Genetik

Göbek bölgesindeki yağlanmanın genetik bir sorun olduğunu biliyor muydunuz? Karın bölgesindeki yağlanma gibi kalça yapısı ve basen sorunları da genetik olabilmektedir. Aileden birinde bu durum yaşanıyorsa sizde de görülmesi genetik bir problem olarak değerlendirilebilir. Fakat yine de göbek yağlanmasına neden olan etkenlerden uzak durmalısınız.

Yetersiz ve Dengesiz Uyku

Vücudumuz için uykunun önemi sorgulanamaz. Uyku, genel vücut sağlımız için çok önemlidir. Düzenli ve yeteri kadar uyku uyumayan bireylerde birçok sağlık problemi görülebilir. Yeteri kadar uyumayan kişiler, kilo almaya daha meyilli olmaktadır. Hem yetersiz hem de düzensiz bir uyku düzenine sahipseniz kilo almanız ve yağlı bir karına sahip olmanız normal olabilir. Bu durumdan kurtulmak çin günde 8 saat ve düzenli bir uyku uyumalısınız.

Hareketsiz Yaşam

Hareketsiz yaşam insan sağlığını birçok yönden etkilemektedir. Hareketsiz kalan bireylerde hastalıklar görülebilir. Aslında göbek yağlanması bir hastalık olarak görülmese de neden olacağı birçok hastalık vardır. Günlük yaşantınızda hareketli değilseniz bu durum göbek yağlanmanızın oluşmasına neden olabilir. Gün içerisinde 1 saat kadar spor yapabilirsiniz. Özellikle yürüyüş yapmak hareketli olmanızı sağlayacaktır.

Fast Food Tarzı Gıdalar

Bu gıdaların sağlığa zararları birçok kez anlatılmıştır. Fakat hala bu gıdalara olan ilgi azalmış durumda değil. Bu gıdalar trans yağ içerdiği için oldukça zararlı ve kilo yapıcıdır. Kilolarınızdan kurtulamamanızın en büyük nedeni fast food ve kızarmış gıdalara olabilir. Bu gıdalar trans yağ içerdiği için göbek yağlanmanıza neden olacaktır. Bu gıdalardan olabildiğince uzak durmalısınız.

Göbek Yağları Nasıl Eritilir?

Göbek yağlarınızın oluşmasına neden olan durumları artık biliyorsunuz. Bu durumlar hakkında bilgi sahibi olduğunuza göre artık daha bilinçli davranabilirsiniz. Göbek yağarından kurtulmak için ilk olarak göbek yağlarının oluşmasına neden olan tüm durumlardan kaçınmalısınız.

Bol Bol Su İçin

Su vücudumuz için oldukça faydalıdır. Bu faydalarından yararlanmak ve bölgesel yağlarınızdan kurtulmak için günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Su, yağ yakımının hızlanmasını sağlar. Metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar ve toksinleri vücuttan atar. Yağ yakarken çok fazla suya ihtiyaç duyarsınız. Bunun için günde 2 litre su tüketmelisiniz.

Egzersiz Yapın

Hareketsiz kalarak göbek yağlarınızdan kurtulmanız imkansıza çok yakındır. Göbek yağlarınızdan kurtulmak için spor yapmalısınız. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bir husus vardır. Yaptığınız her hareket karın bölgenizdeki yağları eritmenizi sağlamaz. Bunun için hangi egzersizleri yapmanız gerektiğini bilmelisiniz. Karın yağları için etkili olan birçok hareket mevcuttur. İnternet üzerinden kısa araştırma yaparak bu egzersiz çeşitlerine ulaşabilirsiniz.

Karbonhidratı Daha Az Tüketin

Karbonhidratın karın bölgenizdeki yağlanmaları doğrudan etkilediğini biliyor muydunuz? Bu dönemde karbonhidratı azaltmalısınız. Aşırı karbonhidrat tüketimi, karın bölgenizde yağlanmanın oluşmasına neden olacaktır. Tükettiğiniz ana gıdaların karbonhidrat değerlerine dikkat edin. Çok fazla karbonhidrat tüketmeyin. Özellikle ekstra makarna ve pilav gibi gıdalar tüketmeyin.

Beyaz Un Ürünleri

Pirinç Pilavı

Bulgur Pilavı

Makarna

Hamur işleri

Börek

Tahıl

bu gıdalar karbonhidrat bakımından oldukça zengindir. Bu gıdalardan tamamen uzak durmanız gerekmiyor. Fakat tükettiğiniz miktara dikkat etmelisiniz.

Öğünlerinize Yoğurt Ekleyin

Bu dönemde öğünlerinizde 1 kase kadar yoğurt tüketmelisiniz. Karın bölgesindeki yağlanmanın azalması için yoğurt oldukça etkili olacaktır. Özellikle 1 kase yoğurt tüketmeniz metabolizmanızı hızlandıracağı gibi karın yağlarınızın erimesine de yardımcı olacaktır. İçerisindeki mineraller sayesinde kan şekerinizin dengelenmesini de sağlayacaktır.

Geç Saatlerde Besin Tüketmeyin

Gece geç saatlerde alınan besinler kilo almanıza doğrudan katkı sağlamaktadır. Özellikle uyumadan önce tükettiğiniz gıdalar direkt size kilo olarak dönebilir. Bunun için uyumadan önce ya da akşam geç saatlerde gıdalar tüketmeyin. Yoğurt gibi hafif şeyler yiyebilirsiniz. Ancak karbonhidrat değeri yüksek olan gıdalardan uzak durmalısınız.

Gazlı İçecek ve Alkolden Uzak Durun

Alkol ve gazlı içecekler yüksek oran şeker içerir ve oldukça kalorilidir. Özellikle bu dönemde bu ikisinden oldukça uzak durmalısınız. Alkol ve gazlı içeceklerin küçük bir miktarı bile bütün emeğinizi bitirebilir. Bu içecekler genelde yüksek oranda şeker içerir. Şeker yağ oluşmasında en büyük rolü oynar. Bu yüzden bu ikisinden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

Protein Alın

Protein, vücudumuz için oldukça önemlidir. Kas yapımında başrolde gelir. Bu dönemde size vereceği fayda ise yaratacağı tokluk hissidir. Az bir şey alınan protein bile sizin tok kalmanızı sağlayacaktır. Bu durumda çok beslenmeden uzak kalabilirsiniz. Özellikle sabah tüketilen haşlanmış yumurta bu durum için oldukça idealdir. Uzun süre acıkmadan tok kalmanızı sağlayacaktır.

5/5 - Oy verildi.

“Karın (Göbek) Yağları Neden Oluşur ve Nasıl Eritilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın