Çocuklarda Kabızlık Neden Olur? Nasıl Geçer?

Çocuklarda kabızlık huzursuzluğa sebep olan ve küçük yaşlarda ortaya çıkabilecek bir semptomdur. Belirli tedavi yöntemleri ile bağırsak hareketleri istenen seviyeye getirilip çocuktaki kabızlık şikayeti rahatlıkla giderilebilir.

Çocuklarda Kabızlık Sebepleri

Çocuklarda kabız sebepleri kendi içerisinde pek çok sebebi barındırıyor. Hareketsizlik kabızlığın çocuklarda en önemli etkenlerinden olarak görülmektedir. Özellikle son zamanlarda yaşanan bir kabızlık durumu söz konusu ise hareketlerde azalma ve yemede fazlalaşma dikkat edilmesi gereken noktalardır. Özellikle ufak çocuklar da yaşanan bu durum yenen yiyecekler ile daha çok ilişkilidir. Çocuğu bakan konumda bulunan ebeveynin dikkat etmesi gereken nokta lif yönüyle oldukça zengin ve kabızlığa sebep olmayacak derecede sıvı gıdaların tüketiliyor oluşudur.

 Yüksek ateşten kaynaklı olarak da yine vücudun sıvı kaybetmesi sebebiyle yeterince o sıvıyı alamayan çocukta da yine kabızlık problemi yaşanabilir. Kabızlığın yalnızca beslenme ile ilgili bir ilişkisi bulunmaz. Bunun dışında psikolojik olarak da etmenleri bulunur. Çocuk içinde bulunduğu stres durumunu bir yetişkin gibi atlatamaz. Bu da vücudunda kabızlığa sebep olabilir. Gündelik hayatta yaşanan ufak çaplı hastalıklardan dolayı tedavi gören ve bu sebeple ilaç kullanımında bulunan çocuklarda sık sık kabul olduğu gözlemlenen bir süreçtir.

Çocuklarda Kabızlık Şikayeti

Çocuklarda kabızlık kendini gösterirken özellikle çocukta bir huzursuzluk ve sinir haliyle ortaya çıkabilir. Tuvaletinde normalin dışında daha büyük ve sert dışkılamalar görülebilir. Çocuk tuvaletini yapmaya çalışırken oldukça zorlanacaktır ve bu da onun canını yakacaktır. Bu sebeple kabızlık döneminde olan bir çocuk tuvaletini yapmaktan veya bezini bağlatmaktan huzursuzluk duyabilir. Kabızlığı ishal durumundan ayırt edebilmenin en önemli noktası bağırsaklarda tıkanmaya sebep olması ve sert dışkının ortaya çıkmasıdır.

Çocuklarda kabızlık, sindirim sisteminin düzensiz çalıştığını gösteren bir durumdur ve önemlidir çünkü bu durum çocuğun sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yapabilir. Kabızlık, dışkının düzensiz ve zorlu bir şekilde atılması anlamına gelir, bu da çocuğun rahatlamasını engeller ve ağrıya neden olabilir. Ayrıca uzun süreli kabızlık, dışkının bağırsaklarda birikmesine ve toksinlerin vücutta kalmasına yol açabilir. Bu durum, besinlerin yeterince emilmesini engelleyebilir, kilo kaybına neden olabilir ve genel sağlık üzerinde olumsuz etkiler bırakabilir. Kabızlık, çocuklarda uyku düzenini de bozabilir ve genel yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle, çocuklarda kabızlık durumu dikkate alınmalı ve uygun tedavi yöntemleriyle çözülmelidir.

Çocuklarda Kabızlık Tedavisi

Çocuklarda kabızlık tedavisi başlangıcında evde yapılan tedaviler ile geçirebilmek mümkündür. Daha ileri boyutlu ve büyük huzursuzluk veren kabızlık durumunda bir doktordan yardım almak gerekir. Bu süreci atlatabilmek için bol miktarda sıvı ve su tüketimi gündelik hayatın baş tacı olmalıdır. Bir çocuğun günlük içmesi gereken su miktarı ortalama 5 bardak civarıdır. Meyve sebze tüketiminde bulunurken de haftalık dilimde bunu günlere yayabilmek önemlidir. Tahıllı gıdalar ve lifli gıdalar kabızlığa en iyi gelen şifacılardır. Yiyeceklerde bunların tüketimine dikkat edebilmek önemlidir. Hayvansal gıda olarak adlandırılan; et, tavuk, süt, yumurta gibi ürünlerin çok sıkı yenmeye başlanması da kabızlık sebebi olabilir.

Bunların tüketiminin azaltılması, aşırı yağlı ve tatlı yiyeceklerden de kaçınılması gerekir. Kurutulmuş meyvelerden elde edilen sular veya evde bulunan meyvelerin püre haline getirilmesi ile çocuklara verilmesi de kabızlık için tedavi sürecinde kullanılabilecek ürünlerdir. Sürekli olarak hareket etmek ve çocuğu harekete teşvik etmek bu süreçte önemlidir. Yaşı küçük olan çocuklar için müsil veya çeşitli ilaçların verilmesinden önce bu şartlara dikkat edilmesi daha önemlidir.

Oy Ver

Yorum yapın