Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? - Sağlık List

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesi ülkemizde en popüler sirke türüdür. Sağlık alanında ve mutfaklarda yaygın olarak kullanılan elma sirkesinin insan hayatına birçok olumlu faydası bulunuyor. Elma sirkesi kilo vermeyi kolaylaştırabilir, kan şekerini düşürebilir veya enfeksiyonlarla savaşabilir. Şeker hastalığının semptomlarını yatıştırıcı özelliğiyle de bilinir. Ayrıca günümüzde yaygın olarak güzellik alanında kullanılıyor.

Enfeksiyonlarla Savaşmanıza Yardımcı Olur

Elma sirkesi uzun yıllardan beri sağlık alanında dezenfekte olarak kullanılır. Siğil, mantar ve vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan enfeksiyonları ortadan kaldırabilir. İltihaplanmış vücut yaralarını temizlemek için de kullanılabilir. Bakterileri yok eder ve güçlü asidik etkisiyle enfeksiyonları en kısa sürede kurutur.

Şeker Hastalığının Semptomlarını Azaltır

Diyabet günümüzde önemli bir sağlık sorunu olmasına rağmen çözümü olan bir hastalıktır. Bununla birlikte elma sirkesi hastalığın ilerlemesini önlemenin doğal bir yoludur. Yapılan bazı araştırmalara göre elma sirkesi tüketmek şeker hastalığına bağlı olarak hissedilen semptomları en aza indirmeye yardımcı olur. Ancak bunun için önce bir doktora danışmanız gerekir. Kronik bir hastalığınız varsa diyetinize yeni bir şey eklemeden önce doktorunuza danışın.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Fazla kilolar günümüzde çoğu insanın canını yakıyor. İstenmeyen kilolar için doğal yöntemlerden faydalanmak en risksiz yollardan biridir. Bunun farkında olan birçok insan kilo vermek istediğinde doğal yöntemlere yönelmeyi tercih ediyor. Bu alanda size yardımı dokunabilecek en etkili şeylerden birisi elma sirkesidir. Salatlarda ve yemeklerde elma sirkesi tokluk hissi vererek daha az kalori almanızı sağlar.

Kansere Karşı Koruma Sağlar

Ülkemizin ve tüm dünyanın savaşmakta olduğu en yaygın ve tehlikeli hastalıklardan birisi kanserdir. Bu hastalığa yakalanmak günümüzde çok kolay olduğundan, doğal yöntemlerle tedbir almak hayati önem taşır. Bu bakımdan elma sirkesi kanser hücreleriyle savaşabilir ve kitle oluşumunu engelleyebilir. Elma sirkesinin kanser hücrelerinin oluşmasını engellediği klinik testler sonucunda kanıtlandı.

Bağırsak Sağlığına Faydalıdır

Fermente bir gıda olduğundan aynı yoğurt ve kefirdeki gibi yararlı probiyotikleri içerisinde barındırır. Bu sayede sindirim sistemi sağlığının iyileşmesine ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Özellikle organik olduğundan emin olunan elma sirkelerinde çok fazla yararlı bakteri bulunur. Sindirimi kolaylaştır ve mide yanmasını ortadan kaldırır. Hazımsızlık problemi yaşayan kişilerin mutlaka kullanması gereken doğal bir üründür.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Doğal cilt bakımını sevenler için elma sirkesi oldukça popüler bir cilt bakım ürünüdür. Elma sirkesinin etkilerinin çoğu içerdiği asetik asit ve malik asit gibi meyve asitlerine dayanmaktadır. Fermantasyon sürecinde anti bakteriyel ve anti fungal özellikleri ile bilinen asetik asit adı verilen bir bileşik oluşur. Bu nedenle elma sirkesi anti bakteriyel özelliklere sahiptir ve akne tedavisinde kullanılabilir.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi yemek pişirmede, salata soslarında ve gıda muhafazasında koruyucu olarak kullanılır. Doğru sirke tüketimi çok faydalı olsa da çok fazla sirke tüketmek olumsuz etkilere neden olabilir. İçerisinde çok fazla asit bulunduğundan sulandırılmadan direkt içilmesi önerilmez. Çok fazla tüketmek ülser, asit reflüsü veya diş minesinin aşınması gibi farklı sorunlara neden olabilir. Bu nedenle 1 ila 2 yemek kaşığı sirkeyi suyla seyreltmek sağlık için iyi bir uygulamadır.

Elma Sirkesi Yan Etkileri Var Mı?

Elma sirkesi çok fazla asidik madde içerdiğinden yakıcı olabilir. Fazla ve seyreltilmeden tüketildiğinde boğazı tahriş edebilme durumu vardır. Elma sirkesini seyreltmeden içmek çok fazla asidin aniden mideye girmesine neden olur. Bunun sonucunda reflü ve ülser bulunan kişilerin semptomları kötüleşebilir. Mideniz hassassa ve kronik bir hastalığınız varsa diyetinize yeni bir gıda eklemeden doktorunuza danışın.

Oy Ver

“Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın