Sol ve Sağ Baş Parmak Neden Titrer?

Parmak titremesi çeşitli nedenler sonucunda ortaya çıkabilir. Sol ve sağ baş parmakta meydana gelen titreme genellikle kişilerin stres altında olması ya da vücudun ihtiyaç duymuş olduğu vitaminlere sahip olmaması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Genetik

Parmak titremesi genellikle kişilerin genetik yatkınlığı nedeniyle ortaya çıkabilen bir durumdur. Sol ve sağ baş parmaklarında titreme meydana gelen kişiler bu durumu ebeveynlerinden almış olabilirler. Ebeveynlerinde bulunan bir genin mutasyona uğraması sonucunda bu mutasyonlu genin çocuklarda görülmesi de mümkündür. Ebeveynlerde meydana gelen genetik bozukluğu sonucunda ortaya çıkan titreme problemleri çocuklarına da aktarılabilir.

Parmaklarda meydana gelen titremeler genellikle kişilerin çatal kaşık tutarken veya kalem tutarken yaşamış olduğu titreme problemidir. Genetik nedeniyle ortaya çıkan parmak titremeleri kişilerin stresli olduğu veya kafein tükettiği durumlarda şiddetlenebilir. Genetik nedeniyle ortaya çıkan parmak titremelerinin tedavisi mümkün olmayabilir.

Vitamin Eksikliği

Parmak titremesi vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri alamaması durumunda da ortaya çıkabilir. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu B12 vitaminlerinin eksik olması durumunda kişilerin sağ veya sol parmaklarında titremeler meydana gelebilir.

B12 vitamininin eksikliğinin sonucunda sol ve sağ baş parmaklarda titreme meydana geldiği gibi d vitamininin eksik olması durumunda da titreme problemleri ile karşılaşılabilir. Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu kalsiyum ve magnezyumunun eksik olması durumunda yine kişinin parmaklarında titreme problemi ortaya çıkabilmektedir. Vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle ortaya çıkan parmak titremelerini tedavi edilebilmesi için takviye ürünlerin kullanılması önerilir. B12 vitamini d vitamini ve minerallerin takviye ürünü olarak alınması durumunda meydana gelebilecek titreme problemi hafifletilebilir.

İlaçların Yan Etkisi

Sol baş parmakta veya sağ baş parmakta meydana gelen parmak titremesi nedenleri arasında kullanılan ilaçların yan etkisi de olabilir. Kullanılan tıbbi ilaçların içerisinde yer alan maddeler kişilerin sinir sisteminde bazı değişikliklerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Sinir sisteminde meydana gelen değişiklikler veya ilaç kullanımı nedeniyle kasların etkilenmesi durumunda parmaklarda titreme görülebilir.

İlaçların yan etkisi sonucunda meydana gelen titremeler ilacın kullanılmadığı durumlarda ortadan kalkacaktır. Bir ilaç yüzünden parmaklarında titreme meydana geldiğini tespit eden kişiler doktorun bilgisi olmadan ilacı kullanmayı bırakmamalıdır. Özellikle ömür boyu kullanılması gereken ve reçeteli olarak alınan ilaçların doktor ile görüşüldükten sonra bırakılması gerekmektedir.

Parmaklarda meydana gelen titremenin sebebi olarak kişilerin kullandığı ilaçlar olduğunu düşünmesi durumunda doktoru ile iletişime geçerek bu durumu doktoruna aktarmalıdır. Doktor tarafından yapılan muayeneden ardından parmaklarda meydana gelen titreminin sebebinin ilaçları olduğunu tespit edilmesi durumunda ilaçların bırakılması veya değiştirilmesi önerilebilir.

Stres ve Anksiyete

Parmaklarda meydana gelen titremelerin nedenleri arasında stres ve anksiyete de yer almaktadır. Kişilerin yoğun stres altında çalışması durumunda vücudunda çeşitli tepkiler ortaya çıkabilir. Stres altında çalışan kişilerde de meydana gelen tepkiler arasında baş parmaklarda meydana gelen kasılma ve parmaklarda meydana gelen titreme de yer alabilir.

Parmaklarda meydana gelen titremelerin bir diğer nedeni ise anksiyetedir. Kişilerin anksiyetesinin bulunması ve endişeli bir durum içerisinde yer alması kişilerin adrenalin hormonunu çok fazla salgılamasına neden olur. Stres ve adrenalin hormonunun aynı anda salgılanması durumunda vücudun kaslarında bazı değişimler meydana gelebilir. Özellikle anksiyete sorunu bulunan kişilerin parmaklarında veya ayaklarında titreme durumu ortaya çıkabilir.

Parmaklarda Meydana Gelen Titremeler Nasıl Tedavi Edilir?

Parmak titremesi uzun sürdüğü zaman kişilerin günlük hayatında olumsuz yönde etkileyebilir. Soğuk ve sağ baş parmağında titreme meydana gelen kişiler bu durumun nasıl ortadan kaldırılacağını merak ederler. Parmaklarda meydana gelen titremelerin tedavisi için öncelikle nöroloji doktorlarından randevu alınması gerekir.

Doktor tarafından parmaklarda meydana gelen titremenin neden olduğunun tespit edilebilmesi için gerekli tetkiklerin uygulanması sağlanacaktır. Doktor tarafından kullanılan teşhis yöntemlerinin ardından parmaklarda meydana gelen titremenin teşhis edilmesi ve bu doğrultuda bir tedavi sürecinin başlatılması sağlanabilir. Parmakların titremesinin arkasında yatan neden stres ve anksiyete kaynaklı ise nöroloji doktoru tarafından kişilerin psikiyatri bölümüne gönderilmesi de sağlanabilir. Parmaklarda meydana gelen titremenin nedeni vitamini veya mineral eksikliği ise doktorlar tarafından takviye ilaçların kullanılması önerilir.

Oy Ver

Yorum yapın