Mide Ağrısı Nasıl Geçer ?

Mide, hastalığın evidir ve bu, kadınları ve erkekleri etkileyen çoğu hastalığın, vücudun en önemli organlarından biri olduğu için mideden başladığı anlamına gelir. 

 

Mide çok önemli görevler yerine getirir ancak ne yazık ki en hassas organlardan biridir. Zararlı ve zehirli besinler, gerginlik duyguları, psikolojik ve duygusal stresten etkilenir. Bütün bunlar mideyi büyük ölçüde etkiler ve şiddetli ve can sıkıcı ağrılara neden olur. Bu, mide bulantısı, ishal, kabızlık, iştahsızlık ve yüksek ateş gibi bazı ağrılı semptomları hissetmekle birlikte ortaya çıkar. Bu can sıkıcı mide ağrısından kurtulmada çok etkili olan en önemli doğal ilaçları bugün sizler için bir araya getirdik. 

 

Mide Ağrısı Tedavi Yöntemleri 

 

1- Mide ağrısına karşı yürümek 

Mide ağrısını hafifletmek ve kaslarını gevşetmek için yürümenin en etkili doğal ilaçlardan biri olduğunu biliyor muydunuz? Yürümek, sindirimi ve metabolizmayı kolaylaştırdığı gibi mide rahatsızlığını da azaltır ve kabızlığı ortadan kaldırır. Yürümek, mide kaslarını gevşetmek, kas spazmlarını hafifletmek ve en iyi rahatlatıcı endorfin üretimini teşvik etmek için sihirli ve şaşırtıcı bir çözümdür. Hafta boyunca sürekli yürüyün, özellikle şiddetli mide ağrınız varsa rahatlama hissedeceksiniz. 

 

2- Mideyi ısıtmak ve masaj yapmak 

Mideyi sıcak suyla ısıtmak, mide ağrısı ve ağrılarından kurtulmanın çok etkili bir yoludur. Bu, yumuşak, nemlendirilmiş bir pamuğu sıcak suyla ıslatıp mide üstüne yerleştirip yarım saat ılık bırakarak yapılır ve bu adım gün içinde birden fazla tekrarlanır. Pamuk yerine sıcak su torbaları da koyabilirsiniz. Bu yöntem mide ağrısını büyük ölçüde gidermeye ve mide kramplarından tamamen kurtulmaya yardımcı olur.

Mide masajlarını da kullanabilirsiniz. Hafifçe ısıtılmış zeytinyağını ellerinizle dairesel hareketlerle karın üzerine damlatın, mideye masaj yapın, bu kan dolaşımını büyük ölçüde uyarır ve kramplı kasların gevşemesine yardımcı olur. 

 

3- Mide ağrısını şifalı bitkilerle tedavi etmek 

Bu bitkilerden en önemlileri arasında büyük oranda anti-enflamatuvar madde içeren zencefil çayı ve mide içindeki sinirleri yatıştıran ve krampları hafifleten harika nane çayı bulunmaktadır. Rezene çayı, papatya çayı ve anason çayını da unutmayın, çünkü tüm bu doğal bitkiler, midenin maruz kaldığı gazlardan ve şişkinlikten kurtulmak için doğaüstü bir yeteneğe sahiptir ve bu akut ağrıyı gidermeye yardımcı olur. Bu doğal otların her türlüsünü kaynatıp balla tatlandırıp aç karnına içmeniz gerekiyor ve ağrının kaybolduğunu göreceksiniz. 

 

4- Mide ağrısıyla savaşmak için meyve yiyin 

Şiddetli mide ağrısı hissettiğinizde, özellikle baharat veya baharat içeren yiyecekleri yemekten uzak durun. Yağlı yiyecekler, kızarmış yiyecekler ve tatlılardan kaçının çünkü bu yiyeceklerin tümü gastriti arttırır ve ağrı hissini arttırır. Öte yandan, sadece ağrı hissettiğiniz dönemde meyve yemelisiniz. Muz meyvesi, mideyi virüslerden ve bakterilerden arındıran bol miktarda mineral, özellikle potasyum içerdiği için ağrısını hafiflettiği için mide için doğal bir çare olarak kabul edilir. Ayrıca avokado, portakal, tatlı patates, nar ve elma yemelisiniz. 

 

5- Reçel, kızarmış ekmek ve bisküvi 

Meyve ve bitki çayları yemenin yanı sıra, rahatsız edici mide ağrısını tedavi etmede yararlı olan bazı atıştırmalıklar da yemelisiniz. Bu ağrı kesici yiyecekler arasında, sindirim sürecini kolaylaştırdığı ve kronik ishal vakalarını hafiflettiği için reçel, özellikle elma reçeli veya incir reçeli bulunmaktadır. Tost mide sularını emdiği ve yemek borusu reflüsünü önlediği için reçelli bir dilim kızarmış ekmek de yemelisiniz. Tost, midede asitlik düzeyini düşürür. Lezzetli bisküvi cipsleri ise mide ağrısına eşlik eden mide bulantısını azalttığı için sabahın erken saatlerinde portakal suyu ile yiyebilirsiniz. 

Oy Ver

“Mide Ağrısı Nasıl Geçer ?” üzerine bir yorum

Yorum yapın