Erkeklerde Memede Dokununca Acıma

Erkeklerde meme ucuna ve meme çevresine dokununca acıma hissi oldukça yaygındır. Bu durum genellikle altında farklı hastalıkların yaptığı tepkilerden oluşmaktadır. Erkeklerde memede dokununca acıma hissi bazı durumlarda yanma hissiyle de birleşebilir. Bu sorunlar eğer altında farklı hastalıklar yatmıyorsa meme dokusu ile ilgilidir. Meme ağrısı; kas gerginliği ve kist gibi çeşitli nedenlerden de oluşabilir. Memede oluşan batma hissi, acı ve ağrı bazı durumlarda kendiliğinden geçse de altında yatan nedenleri iyi bilmek gerekir.

Erkeklerde Meme Ağrısı Nedenleri

Meme ağrısının birçok farklı nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en sık rastlananlar aşağıda yer almaktadır;

  • Jinekomasti
  • Kistler
  • Kas gerginliği
  • Göğüs yağ nekrozu
  • Fibroadenom
  • Meme kanseri

Bu nedenler özellikle ileri yaştaki erkeklerde görülmektedir. Jinekomasti, hormon dengesizliğinden kaynaklanarak erkeklerde meme ağrısı ve meme ucunda şişmeye neden olur. Kistler, cilt altında yer alan yumrular genelde zararsız olsalar da ağrı yapabilirler. Kas gerginliği, göğsü oluşturan pektoralis majör ve minör kasların baskıya maruz kalması sonucu oluşur. Göğüs yağının hasar görmesi sonucu meme ağrısına neden olur. Meme kanseri sıklıkla kadınlarda görülse de erkeklerde de rastlanmaktadır. Kanser, memede ve farklı bölgelerde şişlik yaptığı için bu bölgede acıya neden olabilmektedir.

Erkeklerde Meme Estetiği

Erkeklerde meme ağrısının önüne geçebilmenin kesin yolu meme estetiğidir. Bazı hormonel sebeplerden ötürü ağrıların meydana gelmesi oldukça normaldir. Jinekomasti sonucu oluşan kontrolsüz memeyi estetik operasyon sonucu düzeltmek mümkündür. Olağandışı büyüme, estetik görünümü de bozacağı için erkeklerde meme estetiği sıklıkla tercih edilmektedir.

Herhangi bir ağrı ve acı hissedilmeden gerçekleşen oldukça kısa bir operasyonla memedeki ağrı ve acıyı dindirmek mümkün. Bu noktada meme içerisinde zarar gören ve şişen dokuların yerinden alınması işlemi uygulanır. Meme estetiği olan erkeklerin aynı gün taburcu edilmesi ve yalnızca birkaç gün dinlenmesi yeterlidir. Fakat yine de riskli aktivitelerden kaçınmak ve terlememek gibi durumlara dikkat etmek gerekir.

Direkt olarak günlük yaşantıya geri dönülebileceği gibi yaklaşık olarak bir ay boyunca korse takmak ve çıkarmamak da elzemdir. Korse takılmaması durumunda meme içerisindeki dokuların yeniden hasar görerek şişmesi söz konusu olabilir. Fakat doktorun estetik sonrası tavsiyelerine uyarak böyle bir problemin yeniden ortaya çıkmamasını sağlamak mümkündür.

Erkeklerde Meme Estetiği Riskleri

Erkeklerde memeye dokununca acıma sonrasında genellikle estetik önerilir. Bu işlem her cerrahi operasyon gibi bazı risklere sahiptir. Fakat erkekler için meme estetiği genellikle düşük risklere sahiptir. Bu risklerin en az seviyeye inmesi için ameliyatın uzmanlar tarafından tam teşekküllü hastanelerde ya da kliniklerde, steril şartlar altında yapılması gerekir. Her ne kadar düşük risklere sahip olan ve hastanın kısa sürede taburcu olduğu bir estetik de olsa bir cerrahi müdahale olduğu unutulmamalıdır.

5/5 - Oy verildi.

Yorum yapın